Výzva z Liberce: darujme kostní dřeň

Výzvu ke vstupu do registru dárců krve zveřejnila dnes Studentská unie naší univerzity. A padla na úrodnou půdu. Napovídají tomu ohlasy po dnešních přednáškách odbornic z Českého registru dárců krvetvorných buněk z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) v posluchárně E 9.

O přednášky požádali naši studenti IKEM, aby lidé ochotní stát se potenciálními dárci krvetvorných buněk měli přesné a věrohodné informace. Význam registru i proces samotných odběrů kostní dřeně studentům objasnily Lenka Záhlavová a Gabriela Hošková z pražského registru dárců. Účast byla hojná také díky podpoře děkanů. Studenty, kteří dnes do E9 přišli, omluvili v dané termíny z jiných přednášek.

„Po přednáškách spustíme registraci zájemců o vstup do registru dárců kostní dřeně na našem facebookovém profilu. Pokud se mezi našimi studenty najde alespoň čtyřicet dobrovolníků, přijedou na konci dubna pracovníci z IKEMu provést odběr vzorků krve pro vstupní vyšetření přímo k nám, na ústav zdravotnických studií,“ říká předseda Studentské unie TUL Radek Němeček.

Inspirací k tomuto kroku je příběh Vendy, mladé absolventky naší univerzity, které lékaři na konci minulého roku diagnostikovali leukémii a pro kterou je transplantace kostní dřeně jedinou nadějí na život. Český registr je zapojen do celosvětové sítě, a tak i studenti liberecké univerzity, kteří se v rámci kampaně na podporu Vendy zaregistrují, mohou své krvetvorné buňky poskytnout komukoliv na světě.

Ohlasy studentů napovídají, že by se mezi nimi čtyřicet potřebných dárců najít mohlo. Ti, které redakce T-UNI po přednáškách oslovila, o darování kostní dřeně uvažují: „Většinu informací o dárcovství už jsme znali, něco jsme se dozvěděli ještě teď… Vážně o vstupu do registru uvažujeme,“ shodují se Lukáš a Adam, spolužáci z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Zajímala jsem se o transplantaci kostní dřeně už dříve, chtěla bych se stát dárcem, přišla jsem si ještě poslechnout další podrobnosti o tom, jak probíhá samotný odběr kostní dřeně,“ říká s odhodláním v hlase Linda, studentka ekonomické fakulty, tedy stejné školy, kterou absolvovala Vendy.

„Odběry se provádějí třemi způsoby, chtěly jsme studentům přiblížit i jejich stinnější stránky, aby opravdu každý věděl, do čeho jde. Pro nás je samozřejmě důležitý každý, kdo se rozhodne pro to stát se dárcem, ale důležitý je i ten, kdo si jen informace vyslechne a pošle je dál,“ říká koordinátorka registru dárců pražského IKEMu Gabriela Hošková (obr. 4).

„Ke studentům hovoříme poměrně často, vzhledem k možnému věku dárců 18–35 let je to naše cílová skupina, přednášky si ale zpravidla domlouváme a organizujeme sami. Toto je výjimečný případ, kdy nás studenti sami pozvali a vše nám zařídili,“ doplňuje Lenka Záhlavová, lékařka registru.

Studentská unie TUL nabídne záznam a výstupy z dnešních přednášek i celé kampaně dalším organizacím začleněným do České studentské unie. Pokud se i na jiných univerzitách najdou ochotní a činorodí studenti, mohou se libereckou kampaní inspirovat a rozšířit ji do svých univerzitních měst. Šance pro Vendy, ale i další, kteří čekají nebo budou čekat na transplantaci kostní dřeně, se tak zase zvýší.

Další informace najdete na www.darujzivot.cz a na facebookovém profilu Studentské unie TUL.

Radek Pirkl