Konference zaměřená na studium bez bariér

Konference „Vysokoškolské studium bez bariér“, kterou ve čtvrtek a pátek 20. a 21. září pořádala Akademická poradna a centrum podpory naší univerzity, je výjimečnou událostí.

„Podobné konference existují, nekonají se ale pravidelně a žádná z nich není tak jako tato zaměřená čistě na problematiku studia,“ uvedla Iveta Pospíšilová vedoucí Akademické poradny a centra podpory naší univerzity (APC).

Konferenci zahájila prorektorka Jana Drašarová, která poděkovala pracovníkům APC za jejich nasazení, bez kterého by nebylo možné myšlenku podpory studentů se specifickými potřebami realizovat. „Doufám, že budeme mít možnost služby poradny i nadále rozšiřovat,“ uvedla Jana Drašarová.

Na letošní, v pořadí již sedmou, konferenci přijelo padesát účastníků, kteří představili nebo vyslechli příspěvky z pracovišť českých, slovenských a polských univerzit, která se zabývají zpřístupněním studia studentům se specifickými potřebami a poradenstvím.

To, že konference není jen teoretickou platformou, ale polem, na kterém dochází k čilé výměně zkušeností a konfrontaci s realitou, stvrdila přítomnost studentů na vozíčku i studentů se zrakovým postižením.

„Studuje se mi dobře, většina budov na univerzitě je přístupná. Na esku je výtah, v budově P je plošina. Spíš je občas problém dostat se někam po městě,“ uvedla Markéta Pospíšilová, posluchačka prvního ročníku navazujícího studia Učitelství dějepisu a angličtiny na FP TUL, která patří mezi naše studenty-vozíčkáře.

„Na angličtině jsem jediná, na dějepisu jsou i další spolužáci se specifickými potřebami. S vyučujícími je výborná spolupráce, i když někteří měli ze začátku pocit, že se budou dopouštět nadržování – potřebuji třeba více času na test –, ale praxe ukázala, že s tím není žádný problém,“ dodává Markéta ke svým zkušenostem z výuky.

Akademická poradna a centrum podpory TUL je od března roku 2010 samostatným rektorátním pracovištěm. Ročně poskytuje stovky konzultací a s řadou studentů pracuje i dlouhodobě.

„V novém akademickém roce máme sedmnáct studentů, osm z nich s tělesným postižením, nejvíce jich studuje na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické a strojní fakultě,“ uvedla Iveta Pospíšilová.

„Prvním rokem nám letos běží nový tříletý projekt zaměřený na studenty se specifickými vzdělávacími potřebami. Projekt nám umožní nákup nových kompenzačních pomůcek, přepis dalších knih pro studenty se zrakovým postižením a z projektu zaplatíme i speciální studovnu, která se bude zřizovat v budově F. To bude už druhá, první jsme otevřeli v budově H,“ uvedla Hana Klozová z APC TUL.

V loňském Rozvojovém projektu APC řešila mimo jiné rozšíření počtu bezbariérových ubytovacích míst. V novém akademickém roce tak devět studentů najde komfortní ubytování na kolejích ve Vesci, kde se APC podařilo ukončit rozsáhlou rekonstrukci a kompletní vybavení čtyř pokojů. Psali jsme o tom v T-UNI zde.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 374