sobota 25. květen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Studium i bydlení bez překážek

Studium i bydlení bez překážek

P1020933.JPG

Ubytovat vozíčkáře může být na univerzitách problém. Technická univerzita v Liberci ho díky své Akademické poradně a centru podpory úspěšně odbourává.

Akademická poradna a centrum podpory (APC) zajišťuje rovné podmínky pro studium na Technické univerzitě v Liberci studentům se zdravotním postižením.

V loňském Rozvojovém projektu APC řešila mimo jiné rozšíření počtu bezbariérových ubytovacích míst pro studenty se zdravotním postižením či znevýhodněním. V příštím akademickém roce tak devět studentů najde komfortní ubytování na kolejích ve Vesci, kde se APC podařilo ukončit rozsáhlou rekonstrukci a kompletní vybavení čtyř pokojů.

„Vesec jsme vybrali záměrně, v této čtvrti je několik bloků domů s byty tzv. specifického určení, takže celá oblast je sama o sobě bezbariérová. Autobusová zastávka je také blízko, téměř všude je rovina,“ říká Iveta Pospíšilová z APC.

Dva z pokojů jsou určeny pro studenty na vozíku. Jsou vybaveny bezbariérovou kuchyňskou linkou, polohovacími postelemi a bezbariérovým studijním místem včetně dalšího speciálního nábytku. Studenti tu mají k dispozici také bezbariérovou koupelnu vybavenou upraveným sprchovacím koutem, speciálním umyvadlem pro vozíčkáře a také bidetem.

Další dva pokoje jsou určeny pro studenty se smyslovým postižením, k těmto pokojům patří dvě koupelny a kuchyňka s jídelnou. „Ty úpravy nemusí být na první pohled ani patrné, ale například kuchyňku s jídelnou jsme vybavili mj. nábytkem v černé a bílé barvě, tak aby maximální kontrast pomohl v orientaci studentům se zrakovým postižením,“ doplnila  Pospíšilová.

V současné době na Technické univerzitě v Liberci studuje deset studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Pro příští akademický rok se do Liberce hlásí dalších devět studentů se zdravotním postižením či znevýhodněním těžší formy, kteří zpravidla potřebují studijní asistenci, případně jinou podporu při studiu.

„To jsou ale studenti, kteří se nám sami přihlásili, na univerzitě se jich pohybuje více, ne všichni se na nás obracejí. Někteří z našich studentů nepotřebují podporu Akademické poradny a centra podpory. Jde zejména o studenty se zdravotním postižením či znevýhodněním lehčí formy, případně o studenty s chronickým onemocněním, kteří zvládají studium samostatně bez nutné studijní asistence či podpory,“ dodává k číslům Pospíšilová.

Technická univerzita v Liberci disponuje celkem deseti místy pro ubytování studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. „Ve Vesci máme devět míst a jedno je ještě v Unihotelu v centru města, což je v současné době naprosto dostačující počet bezbariérových ubytovacích míst, většina studentů se SVP je z Liberecka a ubytování na koleji nevyžaduje. Na některých jiných univerzitách bývá problém s ubytováním studenta, který je na vozíku,“ doplňuje Iveta Pospíšilová.

Akademická poradna sídlí v budově F1 v Husově ulici, bezbariérový přístup má zajištěn výtahem od Informačního centra. Webové stránky s dalšími informacemi a kontakty najdete na: http://www.tul.cz/akademicka-poradna-a-centrum-podpory_82.

 

Radek Pirkl

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání