sobota 25. květen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > TUL koupila pomůcky pro nevidomou studentku

TUL koupila pomůcky pro nevidomou studentku

IMG_3198b.jpg

U jednadvacetileté Andrey Klozové  sedící mezi ostatními studenty v posluchárně Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci nezpozorujete žádný rozdíl.  Jen když se podíváte pozorně, uvidíte, že vedle počítače má nějakou neznámou krabičku a v uchu sluchátko. Při chůzi si vezme bílou hůl.  Andrea od osmi let nevidí, pracuje proto se speciálními kompenzačními pomůckami pro nevidomé.  Za více než 170 tisíc korun je pro ni zakoupila univerzita.  Kompenzační pomůcky koupila univerzita za zbytkovou hodnotu od gymnázia ve Frýdlantu, kde Andrea úspěšně  před rokem maturovala.

Andrea má k dispozici  notebook  s hlasovým výstupem a k němu má připojený Braillský řádek. To je kompenzační pomůcka pro nevidomé,  která umožňuje zobrazení textových informací pomocí Braillova písma. Vrchní strana je osazena řadou piezoelektrických elementů k zobrazení jednotlivých písmen Braillské abecedy. Braillský řádek má řadu ovládacích tlačítek, která slouží především k posunu zobrazovaného textu na řádku, ale i k mnoha dalším činnostem, aniž by nevidomý uživatel musel přesunout ruce z Braillského řádku na klávesnici a zpět.   „Na něm si kontroluji, jestli jsem si poznámky z přednášky do notebooku udělala správně,“ říká Andrea a přitom  píše na klávesnici všemi deseti prsty.

K vybavení patří také tiskárna Braillova písma Everest.  Ta  umožňuje oboustranný tisk textu na papír v kvalitním šesti nebo osmibodovém písmu, tisk grafiky, grafických znaků a reliéfní tisk latinky.  K tiskárně ještě patří odhlučňovací skříň

Nevidomá studentka dojíždí do Liberce každý den z Frýdlantu. Studuje první ročník v bakalářském studijním programu, specializace v pedagogice - historie – humanitní studia a zatím má výborné studijní výsledky.  Za zimní semestr má všechny zkoušky za jedna a navíc stihne spoustu dalších věcí. Je například v reprezentačním  družstvu ČR v alpském lyžování.

 „Nic to není, člověk se jen musí domluvit se svým traserem,“ odmítá zasloužený obdiv Andrea, pro kterou sport není ničím neznámým. Ještě na základní škole patřila k úspěšným atletkám. Běhala a skákala do dálky tak, že se těm, kdo se na ni dívali, tajil dech. Lyžování jí učarovalo až na gymnáziu.

Na Technické univerzitě v Liberci studuje zhruba 40 handicapovaných studentů. „Součástí filosofie naší univerzity je  permanentně rozšiřovat nabídku služeb pro tyto studenty tak, aby měli podmínky ke studiu co nejvíce podobné všem ostatním studentům. Objekty univerzity jsou prakticky bezbariérové. Jen v loňském roce jsme na úpravu objektů a sociálních zařízení investovali více než pět milionů korun,“ konstatoval rektor TUL Zdeněk Kůs. Připomněl, že na Technické univerzitě v Liberci pracuje Akademická poradna a centrum podpory.  Od letošního března je samostatným rektorátním pracovištěm a poskytuje kompletní služby vysokoškolského poradenství i kompletní služby podpory studentům se zdravotním postižením.  Součástí  Akademické poradny centra podpory je také speciální studovna v budově H ve Voroněžské ulici.

Podle vedoucí poradny, Ivety Pospíšilové,  poskytli pracovníci tohoto specializovaného pracoviště v loňském roce více než tři stovky konzultací, přičemž s některými klienty pracují opakovaně  a dlouhodobě. „V loňském roce byla poradna v kontaktu s 21 studenty se zdravotním postižením a byli jsme v kontaktu s osmi zájemci o studium,“ přiblížila Pospíšilová.  Dodala, že ve spolupráci s úřadem práce zaměstnává poradna šest osobních asistentů, kteří pomáhají studentům s těžkým zdravotním handicapem.

J. Kočárková

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání