Univerzita nabídne nový magisterský obor Biomedicínské inženýrství

Složité přístroje vyžadují odborníky.jpg
Složité přístroje vyžadují odborníky

Technická univerzita v Liberci rozšíří v akademickém roce 2014/15 nabídku studia na svém Ústavu zdravotnických studií (ÚZS) o nově akreditovaný navazující magisterský studijní obor Biomedicínské inženýrství. Studium bude probíhat prezenční formou. Přihlášky přijímá studijní oddělení ÚZS do 10. srpna 2014  pro první kolo. Pro druhé kolo přijímacích zkoušek se přijímají přihlášky do 10. září 2014.

„Ke studiu může být přijat pouze ten, kdo úspěšně absolvoval bakalářský obor odpovídajícho zaměření a získal odbornou způsobilost k výkonu povolání biomedicínského technika," upřesňuje Marie Froňková, pověřená řízením ÚZS. Dodává, že bez přijímacích zkoušek může být ke studiu přijat uchazeč, který vykazoval průměrný prospěch do 1,9 včetně v průběhu bakalářského studia. Ostatní uchazeči musí úspěšně složit přijímací zkoušky z matematiky, fyziky a biologie. Přijímací zkoušky proběhnou 14. srpna a 12. září 2014.

Biomedicínské inženýrství je dvouletý interdisciplinární obor, který využívá a spojuje inženýrské (elektrotechnické, elektronické a kybernetické) oblasti, fyzikální, matematické i biologické zkušenosti a dovednosti pro řešení praktických otázek medicíny a různých dalších odvětví biologie. Je zaměřen na přípravu inženýrů do klinické praxe v souladu s požadavky legislativy na zdravotnický obor Biomedicínský inženýr podle Zákona č. 96/2004 Sb. Jedná se tedy o profesní obor.

Úspěšným složením státní závěrečné zkoušky, jejíž součástí je obhajoba diplomové práce, získává absolvent titul "inženýr" ve zkratce „Ing.“, uváděné před jménem. „Máme spolehlivé signály, že enormní zájem o absolventy tohoto oboru budou mít nejen nemocnice, ale  i některá špičková lékařská pracoviště v Praze, například Institut klinické a experimentální medicíny,“ konstatoval rektor TUL Zdeněk Kůs. Dodal, že na výuce se bude významnou měrou podílet  fakulta mechatroniky a mezioborových inženýrských studií, která  zajistí výuku v předmětech týkajících se elektrotechniky, elektroniky, mechatroniky, řídicí, měřicí a výpočetní techniky a umělé inteligence. Na výuce náročného studijního programu se budou podílet  i další fakulty. „Univerzita bude spolupracovat s Krajskou nemocnicí Liberec a.s., ale také s odborníky z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze,“ dodal profesor Kůs.

Absolvent získá odbornou způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání pro kvalifikaci biomedicínského inženýra v souladu s požadavky platné legislativy. Je připraven pro pracovní pozice ve zdravotnických zařízeních všech stupňů a typů, dále pro servisní organizace, ale i pro další subjekty, které se podílejí na pořizování, správě, údržbě a servisu zdravotnické přístrojové techniky. „Absolventi oboru s kvalifikací biomedicínského inženýra budou schopni v rámci zdravotnických zařízení obsluhovat, kontrolovat a udržovat diagnostickou a terapeutickou přístrojovou techniku a její software, včetně asistence lékaři při vyšetřování pacientů, budou schopni zabezpečovat činnosti spojené s evidencí a provozem zdravotnické techniky, vyhodnocovat případy jejího selhání a vytvářet koncepci preventivních opatření proti jejímu selhání. Mohou se podílet i na aktivizaci zdravotnických diagnostických a terapeutických přístrojů včetně specifikace požadavků a vedení výběrových řízení a na technických instruktážích pracovníků v oblasti obsluhy zdravotnické diagnostické a terapeutické techniky a bezpečnosti práce. Dá se předpokládat, že se zapojí i do vývojové a vědeckovýzkumné práce,“ uvedla Marie Froňková.

Garant oboru profesor Aleš Richter z FM TUL zdůraznil, že obor připravuje své studenty tak, aby mohli pokračovat ve studiu v odpovídajícím doktorském studijním programu.

Podle generálního ředitele KNL Luďka Nečesaného je nový program liberecké univerzity šitý na míru českého zdravotnictví.  Nemocnice mají podle něj vysoce specializovaná pracoviště s nákladnou a složitou přístrojovou technikou, kde najdou absolventi tohoto oboru perspektivní uplatnění. „Musím potvrdit enormní nedostatek takto vzdělaných pracovníků. S ohledem na dynamický vývoj medicíny se objevují  stále složitější  přístroje, a zvyšují se proto nároky na odborné znalosti v technické rovině. Technicky a zároveň medicínsky vzdělaní odborníci jsou pro zdravotnictví skutečnou „trefou do černého"," řekl už dříve MUDr. Nečesaný.

Více informací naleznete na webových stránkách Ústavu zdravotnických studií TUL: http://www.uzs.tul.cz/.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce