Zvídavé děti tráví léto v Liberci

Letní dětská uni 081.jpg
»Tak tenhle sešitek je ten index.«

Dvoutýdenní studium na naší univerzitě včera zahájily čtyři desítky dětí. V srpnu přijede na Letní dětskou univerzitu další turnus. Letní univerzita je zahajovací akcí v rámci projektu Edutech  (Vzdělávání pro efektivní transfer technologií a znalostí v přírodovědných a technických oborech", číslo CZ1.07/2.3.00/45.0011). Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Evropská unie na něj  přispěla dotací 26 milionů korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

„Viděl jsem v televizi pořad o ledních medvědech a zaujalo mě, že jejich srst má duté chlupy, které udrží teplo. Zajímalo mě to a chtěl jsem se o srsti a vláknech dozvědět víc.“ Proto se žák základní školy Ondra Chvátal přihlásil na Letní dětskou univerzitu na obor Analýza textilních struktur. Na naší univerzitě není nováčkem, v rámci „klasické“ Dětské univerzity u nás Ondra absolvoval již dvousemestrální obory Robotika a Mikroelektrotechnika.

Ondra a jeho sestra Barbora, která se na léto přihlásila na obor Textilní design, jsou ze sousedního Jablonce nad Nisou. Na Letní dětskou univerzitu se ale hlásí děti z celé republiky a poptávka po letním vzdělávacím táboře je vysoká.

„Máme tu děti až z Karlových Varů nebo ze Sokolova. Všechny absolvovaly přijímačky na jaře tohoto roku, když plnily zadané úkoly a vyplňovaly testy na dubnové akci Putování za vědou. Podle výsledků jsme vybírali účastníky pro letní kurz,“ říká Miloš Hernych, hlavní koordinátor projektu Edutech, pod jehož hlavičkou se letošní Letní dětská univerzita koná.

V pondělí dopoledne zahájilo své studium na letním táboře 43 studentů základních a středních škol, kteří se přihlásili do jednoho z pěti nabízených oborů. V srpnu přijede podobně početný druhý turnus dětí. Děti převzaly výkazy o vysokoškolském studiu, během dvou týdnů se budou vzdělávat ve vybrané oblasti a pracovat na samostatném úkolu, který na konci studia obhájí před odbornou komisí. Kromě dvou oborů textilního zaměření si mohly děti pro letní studium vybrat například Programování robotů, Aplikovanou fyziku nebo obor Inteligentní domácnost. Kdo úspěšně projde celým studiem, získá při slavnostní promoci diplom z rukou rektora Technické univerzity v Liberci.

„Děti, které se přihlásily do oboru Textilní technologie a vzorování, si vyzkouší tradiční mechanické technologie předení, pletení a tkaní. Výstupem jejich letního studia budou plošné textilie s tematickým zaměřením Mořský svět, které si samy v našich dílnách vyrobí. Kurz dnes zahajujeme exkurzí do botanické zahrady, kde mohou děti načerpat inspiraci pro své látkové vzory,“ říká Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí katedry textilních technologií naší fakulty textilní a garantka textilních oborů Letní dětské univerzity.

„Babička s dědou s látkami pracovali, doma na půdě po nich máme staré pletací stroje, líbí se mi to a chtěla bych se o textilu dozvědět víc,“ říká těsně po své imatrikulaci Emma Anna Hrachová, žákyně 6. třídy, která ne letní univerzitu přijela ze Všetat. Dodala, že Liberec, a především jeho technickou univerzitu dobře zná. Emma Anna je zvídavá, a tak s rodiči na naši unverzitu každý rok jezdí na různé akce pro veřejnost i na dny otevřených dveří.

Letní dětská univerzita je z tohoto pohledu ideální volbou, jak i o letních prázdninách potenciál dětí rozvíjet. Naši pedagogové a další organizátoři letní univerzity pak někdy musí děti doslova vyhánět ven z laboratoří a dílen. Natolik jsou studiem svých oborů zaujaté. Letní dětská univerzita je ale také tábor, děti proto čeká i řada her a sportů, výlety i exkurze. Celý kurz zahrnující i tyto aktivity a také ubytování na studentských kolejích na Harcově je zdarma.

Letní dětská univerzita 2014 je zároveň úvodní akcí nového projektu Edutech. Zkušenosti s Dětskou univerzitou i její letní verzí jsme však nasbírali už v předchozích pěti letech, kdy jsme obojí pořádali pod hlavičkou projektu Starttech, respektive Otevřená univerzita. Každý rok se na Technické univerzitě v Liberci díky těmto projektům a aktivitám vzdělává a zároveň baví stovky dětí.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 394