čtvrtek 17. leden 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Jak se nám vedlo a co se dělo v roce 2014

Jak se nám vedlo a co se dělo v roce 2014

IMG_0496.JPG
Vrcholy roku 2014.

Přinášíme tradiční přehled událostí a úspěchů, které tvořily rok 2014 na Technické univerzitě v Liberci. Měsíc po měsíci – od ledna do srpna. Výčet z druhé části roku přineseme v dalším článku.

 

Leden

 

Prezident jmenoval profesora Kůse rektorem TUL

Profesor Kůs zahájil své druhé čtyřleté volební období 1. únorem 2014. Kandidátem na rektora ho zvolil Akademický senát Technické univerzity v Liberci v tajných volbách v listopadu 2013 hned v prvním kole.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:63274

Fakultu strojní vede profesor Lenfeld

Profesora Petra Lenfelda jmenoval do funkce děkana fakulty strojní rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. Petr Lenfeld s účinností od 1. února 2014 vystřídal ve funkci dosavadního děkana docenta Miroslava Malého. Volební období je čtyřleté.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:63577

Představili jsme se na výstavě Nanotech v Tokiu

Fakulta textilní prezentovala své výsledky v oblasti vývoje a výzkumu nanovlákenných materiálů na 13. mezinárodní výstavě a konferenci NANOTECH 2014. Na tokijském výstavišti Big Sight naše fakulta představila zejména patentované technologie AC elektrostatického zvlákňování, drawingu či úspěšné výsledky v oblasti tkáňového inženýrství.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:63737

Galerie

 

Únor

 

Novinka z naší univerzity chrání životy na silnicích

Užitečnou novinku, která významně přispěje k bezpečnosti na silnicích, představil vědecký tým profesora Jiřího Militkého z fakulty textilní. Naši vědci přišli na to, jak využít liniový zdroj světla z optických vláken zabudovaný v textiliích. Díky takto použitým optickým vláknům na oblečení, batozích nebo dětském kočárku a jízdním kole uvidí řidič chodce či cyklistu až na dvoukilometrovou vzdálenost. Univerzita už zažádala i o mezinárodní patent.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:64377

Galerie

 

Březen

 

Světoví architekti přijeli do Liberce

Mezinárodní konferenci Architektura mimo centra pořádala v Oblastní galerii v Liberci fakulta umění a architektury spolu s občanskou společností Architektura. Přednášeli na ní také architekti Kengo Kuma z Japonska a Luigi Snozzi ze Švýcarska. Mezinárodní plénum architektů také pojmenovalo ateliér architektů v univerzitní budově F na "Ateliér Karla Hubáčka".

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:64525

Liberecká iQLandia otevřela

Na ploše zhruba 10.000 metrů čtverečních nabízí zábavní vědecký park 400 exponátů v deseti expozicích – jednu z nich připravila Technické univerzity v Liberci, která je partnerem iQLandie. Univerzitní expozice je multimediální a vezme vás na exkurzi do nanosvěta.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:64877

Medaili ministerstva školství získal docent Petr Urbánek

Ministr Marcel Chládek předal ocenění spoluřešiteli významných výzkumných projektů zaměřených na problematiku učitelské profese, erudovanému pedagogovi, který se soustavně věnuje kvalitní přípravě budoucích učitelů a který má hlavní zásluhu na vybudování funkčního a efektivního systému pedagogických praxí na Technické univerzitě v Liberci.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:65107

Galerie

 

Duben

 

Studentské kapely se utkaly v klubu na Harcově

VeVývoji!, Alžbětiny Sosny, D´Branx, Datura Fatalis – čtveřice kapel se v bývalém klubu Vlak ucházela o první titul liberecká studentská kapela roku a o postup do celorepublikového kola. Zvítězila skupina Alžbětiny Sosny, která se přes další kolo, bohužel, neprobojovala.

http://tuni.tul.cz/rubriky/kultura/id:65204

V laboratořích zavládl výletní ruch

Přes čtyři sta účastníků všech věkových skupin si začátkem dubna prošlo naše laboratoře. Účastnili se Putování za vědou a technikou. Tradiční jarní akce, při které otevíráme dveře laboratoří a dílen na naší univerzitě a také na partnerské Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné škole v Liberci, byla zároveň příležitostí, jak přihlásit své děti na Letní dětskou univerzitu.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:65298

Naši univerzitu svým studentům doporučí

Španělé, Belgičanka, Slovenky, Francouz, Poláci, Turci ad. – třicet koordinátorů programu Erasmus a pedagogů ze 17 zahraničních univerzit strávilo společný týden na naší univerzitě. Setkání koordinátorů výměnných programů z různých univerzit, tzv. International Erasmus Staff Week, je na zahraničních univerzitách již běžnou součástí akademického roku, Technická univerzita v Liberci ho v roce 2014 pořádala poprvé a s kladným ohlasem ze strany účastníků.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:65468

Naše univerzita vyvinula textilie chránící před elektrosmogem

Speciální barierní textilii, která chrání lidské tělo před negativními účinky takzvaného elektrosmogu, vyvinuli vědci na naší univerzitě ve spolupráci se společností Sintex a.s. Vědecký tým profesora Jiřího Militkého pracoval na vývoji nové technologie od roku 2010.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:65519

Docent Anděl je čestným občanem Liberce

Čestné občanství města Liberce předala primátorka města pedagogu, vědci a historikovi naší univerzity Rudolfu Andělovi. Udělit čestné občanství docentu Andělovi navrhl městský zastupitel Ladislav Dušek, herec Divadla F. X. Šaldy. Zdůraznil jeho mimořádné zásluhy o město, rozvoj mezilidských vztahů a jeho badatelskou a popularizační vědeckou činnost.

U příležitosti svých 90. narozenin také převzal v červnu Rudolf Anděl od rektor Zdeňka Kůse Zlatou pamětní medaili Technické univerzity v Liberci.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:65667

Harcovské koleje obhájily titul

V soutěži Excelent Kolej roku 2014 zvítězily liberecké koleje na Harcově. Studenti sami je vybrali v konkurenci 129 kolejí jako nejlepší místo k životu. Koleje naší univerzity jsou už trojnásobnými držitelkami tohoto titulu.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:65722

Rozšířili jsme registr dárců kostní dřeně

Především studenti Technické univerzity v Liberci, ale i její zaměstnanci zareagovali kladně na druhou výzvu Studentské unie TUL a zapsali se do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Do registru na ústavu zdravotnických studií vstoupilo 33 lidí, kteří si od pracovníků IKEMu nechali odebrat vzorek krve.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:65737

Galerie

 

Květen

 

Česko-německý workshop Poezie v pohybu

Čeští a němečtí spisovatelé a umělci v oblasti multimediální tvorby se setkali v Liberci na společném workshopu, který pořádala naše katedra německého jazyka ve spolupráci se Saskou akademií umění. Významní čeští a němečtí básníci, performeři a umělci oživili svou tvorbou jízdu liberecké tramvaje i prostor schodiště univerzitní budovy S.

http://tuni.tul.cz/rubriky/kultura/id:66113

Muzejní publikací roku jsou Mladí lvi v kleci

Cenu Gloria musaealis 2013 získala publikace k výstavě Mladí lvi v kleci, kterou v Oblastní galerii v Liberci připravila Anna Habánová z katedry historie naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Publikace vyšla jako katalog k ojedinělé výstavě uměleckých skupin německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:66165

Liberec byl na tři dny světovým centrem pro vlákna

Desítky předních odborníků v oblasti vláken a vlákenných materiálů z celého světa přijely na prestižní konferenci Fibers for Progress, kterou pořádá mezinárodní Společnost pro vlákna/The Fiber Society, loni poprvé ve spolupráci s naší fakultou textilní.

http://tuni.tul.cz/rubriky/veda-a-vyzkum/id:66184

Přehlídka Bakalaureáty oslavila dvacet let

Po dvacet let vystavují absolventi katedry designu své práce z oborů Textilní a oděvní návrhářství a Návrhářství skla a šperku v Severočeském muzeu v Liberci.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:66232

Představili jsme unikátní textilie. Mění barvu jako chameleon

Unikátní smart textilie, které mění svoji barvu v závislosti na teplotě či světle, představil novinářům vědecký tým docenta Michala Vika z katedry materiálového inženýrství fakulty textilní.  Zároveň představil unikátní zařízení (spektrofotometr) „FOTOCHROM“. Je to výsledek zhruba desetiletého výzkumu v Laboratoři měření barevnosti a vzhledu.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:66341

Převzali jsme hotovou budovu G od dodavatele stavby

Naše univerzita převzala od dodavatele stavby dokončenou budovu „Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie“ (budovu „G“). Firma Gemo Olomouc, která převzala stanoviště 24. srpna 2012, zde prostavěla zhruba 242 milionů korun.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:67581

Galerie

 

Červen

 

Máme tři nové docenty a dvacet sedm nových doktorů

Rektor Technické univerzity Zdeněk Kůs předal jmenovací dekrety třem novým docentům, kteří se habilitovali před Vědeckou radou fakulty strojní, fakulty textilní a fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Novými docenty jsou David Cirkl, Eva Košťáková a Zdeněk Trávníček. Studium doktorského studia také slavnostně zakončilo 27 doktorů.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:66773

Relax na Pláních

Co bylo na programu druhého celouniverzitního výletu na Pláně? Koncerty kapely Exil 51 a TULBandu, ukázka práce a výstroje horské služby Jizerských hor, chůdy, slacklina, frisbee, trampolíny… a hlavně slunce a pohoda.

http://tuni.tul.cz/rubriky/udalosti/id:66872

Pořádali jsme České akademické hry 2014

Více jak dvě tisícovky sportovců z 34 českých vysokých škol se zapojily do bojů o medaile na Českých akademických hrách. Sportovci pořádající Technické univerzity v Liberci si připsali 15 medailí, z toho 7 zlatých.

http://tuni.tul.cz/rubriky/sport/id:66279/poradame-akademickou-sportovni-udalost-roku

Trienále představilo to nejlepší ze současného skla a bižuterie

Mezinárodní přehlídku skla a šperku doplnila výstava A.TO.MY! v jablonecké Galerii N, která představila to nejlepší ze současné tvorby osmnácti škol a ateliérů. Nechyběly práce studentů naší katedry designu.

http://tuni.tul.cz/rubriky/kultura/id:67225

Přes 1100 studentů se stalo absolventy

Na přelomu června a července složilo slib absolventa Technické univerzity v Liberci 739 nových bakalářů a 402 inženýrů a magistrů.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:67447

Galerie

 

Červenec

 

Dětská univerzita jede dál – v létě i v zimě

V červenci a srpnu pořádala naše univerzita třetí ročník netradičního a atraktivního dětského tábora Letní dětská univerzita. Oblíbený projekt pokračoval díky novému projektu EDUTECH, na který přispěla Evropská unie dotací 26 milionů korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:67608

Galerie

 

Srpen

 

Bunda z naší univerzity může zachránit i život

Až na 500 metrů uvidí v noci řidič auta cyklistu, který si oblékne bundu vyvinutou na katedře oděvnictví naší fakulty textilní. Pracovníci BESIPu Ministerstva dopravy ČR kvitují, že je to dvakrát více než u běžně používaných reflexních prvků. Finální verze cyklistické bundy s nositelnou elektronikou byla v roce 2014 také uvedena na trh. Jejími spoluautory jsou profesor Zdeněk Kůs a docent Antonín Havelka, kteří na ní pracovali zhruba dva roky.

http://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:67862

 

Galerie

Pokud vám nějaká událost v tomto přehledu chyběla, připomeňte ji kolegům v komentářích pod článkem.

-red-

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání