Modernizace krajské nemocnice prospěje i univerzitě

Modernizace krajské nemocnice prospěje i univerzitě
Tisková konference

Na včerejší tiskové konferenci, které se zúčastnil i rektor TUL Zdeněk Kůs, představil projektový tým Krajské nemocnice Liberec (KNL) návrh modernizace v pěti etapách. Cílem je vybudovat moderní pracoviště vyhovující potřebám rozvíjející se medicíny 21. Století, řekl manažer projektu Modernizace nemocnice Lukáš Černý.

Pracovní týmy připravily projekt tak, aby mohly být jednotlivé etapy realizovány postupně. Protože nemocnice zřejmě nedosáhne na evropské dotace, je podle generálního ředitele KNL Luďka Nečesaného konečné rozhodnutí o modernizaci na akcionářích. Reálná, s ohledem na možnosti financování, je zatím první etapa, která řeší nejakutnější potřeby nemocnice. Vznikl by nový pavilon s centrálním příjmem pacientů, operačními sály, jednotkami intenzivní péče, laboratořemi a rentgeny. Na střechu by měl být přemístěn heliport, tak aby se pacienti dostali na sály co nejdříve. Vybudování první etapy by mělo přijít zhruba na 1,5 miliardy korun.  Pokud se akcionáři dohodnou, může se přistoupit k architektonické soutěži. Samotná výstavba by mohla začít v roce 2018. Dokončena by měla být během tří let.

Celý projekt modernizace je v generelu nemocnice koncipován tak, aby se mohla rozvíjet nejenom klíčová pracoviště – akreditovaná centra, ale také intenzivní medicína, laboratoře a zobrazovací pracoviště.

Jedním z cílů je také vytvořit v nemocnici vědecké univerzitní pracoviště. Tento záměr podpořil rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. Připomněl, že univerzita úzce spolupracuje s Krajskou nemocnicí Liberec (KNL) již více než deset let. Nemocnice stála u zrodu našeho Ústavu zdravotnických studií (ÚZS) a její lékaři a zdravotní sestry se podílejí na výuce. Studenti vykonávají v KNL odborné praxe, ÚZS nabízí odborné kurzy pracovníkům nemocnice a pořádáme společné odborné konference

„Spolupracujeme i v oblasti vědy a výzkumu, připomínám například společný vývoj lebečních implantátů a jejich aplikací, zkoumání vlastností tenkých vrstev a možností jejich použití pro zlepšení kvality povrchu nástrojů, aktuálně se zaměřujeme na výzkum aplikací nanovláken v medicíně. Společně zkoumáme rehabilitační možnosti po úrazech patové kosti, a pracujeme na analýze a řešení poruch spánku… atd. Nemocnice často využívá závěry studentského výzkumu.

Modernizace KNL má velký význam pro univerzitu, jejíž ÚZS nabízí nelékařské studijní obory zaměřené na oblast medicíny. Je i v našem zájmu, aby studenti byli v kontaktu s moderními pracovišti a špičkovou technikou. Vítáme myšlenku vybudovat v nemocnici univerzitní pracoviště, které by umožnilo naši vzájemnou spolupráci ještě prohloubit. Do budoucna se jistě nabízí i možnost podávání společných projektů v rámci připravovaných operačních programů,“ řekl profesor Kůs.

V Liberci je ročně hospitalizováno na všech odděleních kolem 40 000 pacientů a lékaři provedou přes 15500 operací. Ambulancemi nemocnice projde dalších více než 466 000 nemocných.

-koč-

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540