Velvyslanec USA v ČR besedoval se studenty

Pan velvyslanec si se zájmem prohlédl naše laboratoře

Na pozvání rektora profesora Zdeňka Kůse přijel dnes na naši univerzitu velvyslanec USA v ČR pan Andrew H. Schapiro. Profesor Kůs mu krátce představil naši univerzitu a po krátkém seznámení s prorektory si jeho excelence prohlédla dvě z univerzitních laboratoří. „Je úžasné nahlédnout vědcům pod pokličku a udělat si představu, jak tady v Liberci vznikají věci v oblasti nanotechnologií,“ řekl pan velvyslanec.

Dalším bodem v programu pana velvyslance byla přednáška o česko-amerických vztazích a prioritách americké zahraniční politiky a beseda se studenty a akademickými pracovníky v univerzitní aule. „Jste malá země uprostřed Evropy, máte nepříjemné zkušenosti z první i druhé světové války a z dlouhého období totality. Pro USA jste dnes spolehlivým partnerem, oceňujeme pomoc vašich vysoce kvalitních a spolehlivých vojenských odborníků při řešení různých složitých situací. Včetně situace v Afganistánu,“ řekl  Andrew H. Schapiro, který systematicky navštěvuje české kraje. „Chci poznat víc než Prahu a chci se setkávat s mladými lidmi po celé České republice,“ objasnil svoji filosofii.

Po přednášce následovala otevřená diskuze. „Ptejte se, na co chcete, budu se snažit odpovědět na všechny vaše otázky,“ vyzval přítomné pan velvyslanec. Otázek padlo opravdu hodně, studenti se ptali třeba na kyberkriminalitu, na boj s korupcí, lidská práva  i na velmi zásadní věci – zda se máme zapojit do boje proti Islámskému státu. „Vměšovat se musíme, protože radikální islamisté chtějí teror vyvážet, to nesmíme připustit,“ odpověděl. Na otázky zaměřené na naše politiky odpověděl diplomaticky- nejsem kompetentní posuzovat vnitrostátní politiku. Ale přiznal se, že má úctu k řadě českých osobností – jmenoval například Václava Havla, akademika Jaroslava Heyrovskéko. „Znám samozřejmě také Jágra, jen s Járou Cimrmanem nejsem stále schopen se sejít,“ zažertoval.

Na nezájem o svoji přednášku si pan velvyslanec nemohl stěžovat.  Univerzitní aula byla prakticky plná. „Naší snahou je dávat studentům i akademickým pracovníkům možnost hovořit s významnými a zajímavými osobnostmi. K těm pan velvyslanec bezesporu patří. Potěšilo mě, že se zajímal o výsledky našeho výzkumu a o naši vědeckou práci. Hovořit na toto téma s někým, kdo reprezentuje zemi, kde se uplatňují nejmodernější technologie, bylo nesmírně zajímavé a pro naši univerzitu- jak doufám- i užitečné,“ řekl rektor TUL Zdeněk Kůs s tím, že připraví další pozvánky pro zajímavé osobnosti napříč celým společenským spektrem.

-koč-