Mezinárodní jazykovou zkoušku WiDaF můžete skládat na naší univerzitě

Düsseldorf 2014 040.jpg
Do německých firem to nemáme daleko. Foto: Wolfgang Pehlemann/Wikimedia Commons

K mezinárodně uznávanému certifikátu z obchodní němčiny WiDaF přihlížejí při pohovoru především větší korporace jako Deutsche Bank, AGFA, Air France, Siemens či BMW Group. Jsme jedinou českou univerzitou, která získala status veřejného zkušebního centra ETS Global pro tuto odbornou zkoušku.

Zkouška WiDaF (Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft) testuje znalosti z obchodní němčiny v pracovním prostředí a je nejžádanější zkouškou na pracovním trhu. Tuto zkoušku využívají firmy jako nástroj k měření efektivity výuky, certifikaci a výběru zaměstnanců. Jedná se o mezinárodní zkoušku s neomezenou platností, kterou roku 1996 vytvořila Německo-francouzská obchodní komora. Zkoušku dnes u pohovoru uznávají především větší korporace jako např. Alcatel, Marks & Spencer, Deutsche Bank, France Telecom, AGFA, Air France, Aventis, BMW Group, DEGUSSA, Deloitte a mnoho dalších.

Zkouška WiDaF Basic a WiDaF má formu testu. K jejímu skládání nepotřebujete prokazovat svou úroveň němčiny, po dopsání testu podle počtu dosažených bodů zjistíte, jakých znalostí jste podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky dosáhli. Tuto úroveň (A1–C2) budete mít také na certifikátu o složení mezinárodně uznávané zkoušky. Zkouška testuje tři oblasti jazykových kompetencí: gramatiku a slovní zásobu, čtení s porozuměním a poslech s porozuměním. V každé části můžete shodně získat až 330 bodů, celkem tedy ve dvouhodinovém testu můžete dosáhnout 990 bodů.

V tomto letním semestru už pilotně absolvovalo zkoušky WiDaF Basic a WiDaF 24 studentů Ekonomické fakulty TUL. Ti, kteří ve zkoušce uspěli, si zároveň splnili písemnou část závěrečné zkoušky z německého jazyka.

Pro tento semestr vyhlásila katedra cizích jazyků Ekonomické fakulty TUL, která zkoušku zajišťuje, ještě jeden termín, na který se mohou zapsat všichni zájemci – studenti ze všech fakult Technické univerzity v Liberci, ale i z jiných vysokých či středních škol, uchazeči z firem i z řad široké veřejnosti. Zkouška se koná 28. června 2016. Pokud chcete využít prázdnin pro přípravu, můžete se zapsat ještě na podzimní termín: 21. října 2016.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt, je vykonání zkoušky nabízeno všem zájemcům za zvýhodněné ceny (WiDaF Basic 2.000 Kč, WiDaF 3.000 Kč).Bližší informace o zkoušce i přihláškách na termíny získáte na Ekonomické fakultě TUL v Liberci od Heleny Neumannové, email: helena.neumannova@tul.cz nebo tel.: +420 485 352 318.

Katedra cizích jazyků dlouhodobě zajišťuje pro studenty naší univerzity specializovaný předmět Němčina s certifikátem, který připravuje studenty na mezinárodně platné certifikáty německého odborného jazyka Prüfung Wirtschaftsdeutsch International (PWD) a Zertifikat Deutsch für den Beruf (ZdfB). Od loňského roku je katedra také certifikovaným centrem pro mezinárodní zkoušky z angličtiny TOEIC Listening and Reading (Test of English for International Communication), která je nejžádanější zkouškou z angličtiny v pracovním prostředí. Psali jsme o tom zde.

-pir-