Rektor jmenoval Zdeňka Fránka děkanem

Zdeněk Fránek naváže na své první volební období, v čele Fakulty umění a architektury TUL bude do roku 2020.

Jmenovací dekret převzal profesor Zdeněk Fránek z rukou rektora dnes odpoledne. „S radostí dnes jmenuji Zdeňka Fránka děkanem. Zároveň přeji fakultě, ať se jí pod jeho vedením daří tak dobře jako doposud a také ať se na fakultě i nadále daří nevšedním nápadům a přístupům, které umí překvapit,“ řekl u příležitosti jmenování děkana rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

„Chci vést fakultu ve vytčeném kurzu předchozího období, snad není důvodů nic zásadního měnit. Jsem tu spokojený, cítím se zde na fakultě jako doma,“ řekl dnes děkan Zdeněk Fránek.

Prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek (*1961, Boskovice) v letech 1980–1985 vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, v roce 1989 založil vlastní ateliér Zdeněk Fránek architect & associates (později Fránek Architects). Za realizované projekty získal řadu cen a uznání. Je vítězem FOR ARCH za rok 1992, držitelem ceny Český interiér za rok 2006, ve stejném roce získal nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu a byl také finalistou Grand Prix a Nového domova. V 90. letech externě přednášel na VUT v Brně, od roku 2006 vede ateliér na FA TUL. V roce 2012 byl zvolen a jmenován děkanem liberecké fakulty. Pozornost široké veřejnosti vzbudil před třemi lety předmět Umění gastronomie, který na fakultě umění a architektury začal Zdeněk Fránek vyučovat s Bořkem Šípkem.

Fakulta umění a architektury (do roku 2007 fakulta architektury) patří k nejmladším součástem naší univerzity, vznikla na konci roku 1994, první studenti na ní začali studovat v roce 1995. Nejen skrze osobnost profesora Jiřího Suchomela, realizátora fakulty a jejího prvního děkana, byla fakulta umění a architektury od počátku propojena se Sdružením architektů a inženýrů Liberec – SIAL. Prvním vedoucím katedry architektury byl Karel Hubáček.

Fakulta dnes poskytuje bakalářské a navazující magisterské studijní programy Architektura a urbanismus, Výtvarná umění a Design. V tomto akademickém roce rozšířila své portfolio o doktorský studijní program Výtvarná umění.

V těchto programech je zapsáno 262 studentů, za více jak dvacet let své existence dala fakulta světu 677 absolventů. Jsou mezi nimi přední osobnosti české i světové architektury Eva Le Peutrec, Mjölk architekti a mnoho dalších.

-pir-