Studenti Dětské univerzity »státnicují«, čekají je promoce

Státnice DÚ_chemie.jpg
Státnice zábavně – chemikova zahrádka z krystalů ve vodním skle.

Státnice Dětské univerzity probíhají celý tento týden. Ty, kteří zvládnou roční studium a státnice úspěšně, čekají v sobotu 18. června promoce.

Dětská univerzita chce podpořit zájem mladých studentů ve věku 6–19 let o techniku a přírodní vědy a na Technické univerzitě v Liberci fungovala pod hlavičkou evropských projektů pět let. Současný šestý ročník půl milionem korun podpořil Liberecký kraj a „školné“ poprvé dopláceli svým dětem také rodiče. Za roční kurz zaplatili 2.500 korun, i přesto poptávka převyšovala nabídku a u některých oborů museli organizátoři Dětské univerzity navýšit kapacitu míst.

Dětská univerzita je pro žáky základních a středních škol zároveň seznámením s principy vysokoškolského studia. Při imatrikulaci dostanou studenti indexy, sbírají zápočty, skládají zkoušky a připravují se na obhajoby a státnice.

Ty probíhají právě v těchto dnech v různých laboratořích a učebnách po celé univerzitě podle zaměření oboru. V tomto akademickém roce si mohli studenti vybrat z 25 kurzů.

„Nejžádanější byl asi obor 3D technologie a o obor Nanomateriály, kde jsme měli skutečně velký převis uchazečů,“ shrnul po imatrikulaci koordinátor Dětské univerzity Miloš Hernych a dodal, že do letošního ročníku se přihlásilo více jak 250 dětí.

Ty, kteří roční studium a státnice úspěšně absolvují, si mohou jít pro diplom. Předá jim ho rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs při slavnostních promocích v sobotu 18. června dopoledne v univerzitní aule budovy G.

Tím Dětská univerzita v tomto akademickém roce nekončí, na roční kurzy tradičně navazuje Letní dětská univerzita, která je týdenním táborem plným vědy a poznání, ale také her, výletů a zábavy. Letní kurzy se konají v termínu 18.–22. července a 25.–29. července 2016. Je možné absolvovat celý týden včetně ubytování na harcovských kolejích nebo „příměstskou“ verzi, kdy děti docházejí jen na denní program. Letní dětská univerzita je letos také placená. Více o organizaci tábora, cenách a registraci najdete zde. Některé z kurzů jsou již obsazeny.

-pir-