Otvíráme si cestu k univerzitám a výzkumu v Indonésii

Návštěva Eky Simanjuntaka z WTA v Indonésii (4).jpg
Eka Simanjuntak byl v České republice třikrát, v Liberci včera poprvé.

Zprostředkovávat kontakty na vysoké školy a výzkumné instituce v Indonésii je jednou z oblastí, kterými se zabývá indonéská společnost Wacana Tata Akademika (WTA). Její generální ředitel navštívil včera naši univerzitu.

Eka Simanjuntak včera hovořil s rektorem Zdeňkem Kůsem a dalšími zástupci naší univerzity. Ve svém úvodním slově načrtl rámec jednání.

„Indonésie je v tuto chvíli známá především jako vývozce produktů zemědělství. Jsme producentem palmového oleje číslo jedna, v produkci kakaa zaujímá Indonésie třetí místo na světě. Indonéská vláda chce toto zaměření národního hospodářství změnit a v poslední době se intenzivně zasazuje o rozvoj výzkumu a technologií,“ řekl Eka Simanjuntak. Z toho důvodu také v roce 2002 vznikla společnost Wacana Tata Akademika, která se zabývá rozvojem kvality indonéského školství. WTA působí jako uznávaný konzultant v otázce školství při indonéské vládě a je orgánem, který má zásadní slovo při posuzování a schvalování vládních projektů zaměřených na rozvoj školství a mezinárodní smlouvy v oblasti školství.

Díky této instituci se Technické univerzitě v Liberci otvírá cesta k indonéským vysokým školám a spolupráci v oblasti výzkumu.

„Naše univerzita byla a je otevřena spolupráci se zahraničními univerzitami v oblasti výměny studentů i ve výzkumu. V jihovýchodní Asii jsme v posledních letech navázali fungující spolupráci například s Malajsií, kam jezdíme také na veletrh vzdělávání. Rozšíření o další kontakty a možnosti spolupráce  v tomto regionu vítáme,“ řekl na včerejší schůzce rektor TUL Zdeněk Kůs.

Eka Simanjuntak uvedl, že k navázání spolupráce mezi indonéskými a českými vysokými školami by měla přispět také česká vláda. Lidé v Indonésii Českou republiku většinou stále řadí do východního bloku a více se o její možnosti nezajímají. Podle Eky Simanjuntaka je na české vládě, aby posílila propagaci své země v Indonésii a pokusila se tento obrázek o České republice aktualizovat.

„Přitom je na co navazovat. V letech 1961–1965 studovalo mnoho mladých Indonésanů v tehdejším Československu. V Jakartě dodnes existuje spolek absolventů, kteří hovoří česky a v dobrém na zemi svých studií vzpomínají. Jsou to ovšem už spíše pamětníci,“ uvedl Eka Simanjuntak. Podle něj je nyní dobrá příležitost pro nové česko-indonéské vazby na úrovni vysokého školství, protože podle nového nařízení vlády musí do konce roku 2024 mít všichni indonéští akademici doktorát.

„To je asi 15.000 lidí, na jejichž vzdělání ovšem v Indonésii nejsou kapacity, nutně budou muset za Ph.D. studiem vyrazit do zahraničí. Už také úsilím WTA vznikl v Jakartě klub, kde se Indonésané učí česky,“ řekl Eka Simanjuntak.

Prorektorka Soňa Jandová v této souvislosti zmínila, že Technická univerzita v Liberci je připravena studenty z Indonésie přijmout i bez znalosti češtiny.
„Vyučujeme celou řadu atraktivních oborů v anglickém jazyce, běžně je absolvují také doktorandi z Indie či Číny. Zájem mladých lidí z asijských zemí o tento typ studia na naší univerzitě v poslední době vzrůstá,“ uvedla Soňa Jandová.

Základy spolupráce naší univerzity s indonéskou stranou se odvíjejí od dubnové pracovní cesty zástupců vybraných českých vysokých škol do Indonésie: kromě zástupců ČVUT a ČZU se za Technickou univerzitu v Liberci zúčastnil Michal Petrů, vedoucí Oddělení konstrukce strojů CxI TUL, který v minulosti s vědci z indonéských univerzit úzce spolupracoval na několika impaktovaných studiích. Delegace zástupců českých vysokých škol byla plánována paralelně s pracovní cestou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka za účelem podpisu bilaterální smlouvy o spolupráci v oblasti výzkumu, mezinárodních projektů a výměnných pobytů akademických a výzkumných pracovníků a studentů mezi indonéskými a českými univerzitami.

Během své cesty navštívili čeští akademici tři indonéské univerzity v Jakartě a v Medanu, setkali se s velvyslancem ČR v Indonéské republice Ivanem Hoťkem i zástupci indonéské vlády.

„Největší zájem o spolupráci s naší univerzitou spatřuje indonéská strana v mezinárodních projektech zejména pro oblasti nanotechnologií – zde ji zajímá především vývoj filtrací, roušek a čištění vod –, kompozitů, především vývoj konstrukčních částí, lehkých konstrukcí z organických odpadových vláken z tropických rostlin a konstrukce se sníženou energetickou náročností provozu, a oblast pokročilých technologií, zejména automatické a autonomní systémy, neboť tyto oblasti tam jinými českými univerzitami ještě zastoupeny nejsou,“ shrnuje Michal Petrů a dodává, že pro indonéskou akademickou obec je přitažlivá také možnost publikování v odborných indexovaných časopisech.

Návštěva doktora Eky Simanjuntaka je signálem, že Technická univerzita v Liberci by vedle Karlovy univerzity, České zemědělské univerzity v Praze a Českého vysokého učení v Praze mohla být dalším významným českým a evropským partnerem pro indonéské univerzity a výzkum. S indonéskou univerzitou dosud naše škola žádnou spolupráci na úrovni institucí uzavřenu nemá, aktuálně přišla z Indonésie nabídka na uzavření jedné smlouvy Memorandum of Understanding.

Po jednáních se zástupci univerzity a našich fakult si Eka Simanjuntak spolu s proděkanem Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze Davidem Herákem prohlédli několik našich laboratoří zaměřených na nanotechnologie, kompozity a pokročilé strojírenství.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce