Máme novou fakultu zdravotnických studií

Od 1. srpna 2016 má naše univerzita novou – v pořadí sedmou- fakultu. Fakulta zdravotnických studií (FZS TUL) vznikla transformací Ústavu zdravotnických studií (ÚZS), který univerzita založila před 12 lety. Všichni studenti ústavu budou automaticky převedeni na začátku akademického roku na novou fakultu. Vedením nové fakulty je pověřena dosavadní ředitelka ÚZS Marie Froňková.

Vedení Technické univerzity v Liberci požádalo Akreditační komisi MŠMT o posudek svého návrhu na transformaci ústavu na fakultu na základě dvanáctileté úspěšné činnosti ÚZS, který fungoval jako rektorátní útvar. Akreditační komise dala kladné vyjádření a rektor následně předložil návrh Akademickému senátu TUL. Návrh byl schválen jednomyslně. Ministerstvo školství převedlo všechny akreditace ÚZS na FZS TUL. Fakulta zdravotnických studií TUL bude mít své vlastní samosprávné orgány – Akademický senát a Vědeckou radu a připraví volby historicky prvního děkana.

Podle rektora Zdeňka Kůse vzniká kvalitativně jiná součást univerzity. „Je to logický důsledek pozitivního vývoje zdravotnických studijních oborů v Liberci. Fakulty jsou tradičními samosprávnými jednotkami všech univerzit. Jsou méně závislé na vedení univerzity než rektorátní ústavy, mají svoji samosprávu danou zákonem o vysokých školách, svůj akademický senát, volí si svého děkana. K založení fakulty jsme přistoupili po velmi dobrých zkušenostech se studii zdravotnických oborů v Liberci a velmi dobrém a uplatnění jejich absolventů na pracovním trhu,“ řekl rektor.

V současné době nabízí FSZ TUL v rámci nelékařských studijních programů čtyři studijní obory: Všeobecná sestra, Biomedicínská technika, Biomedicínské inženýrství a Zdravotnický záchranář. Do budoucna připravuje další bakalářský studijní obor Radiologický asistent. „Rádi bychom do něj přijali první studenty v akademickém roce 2017/18,“ konstatuje Marie Froňková.

Vysokoškolský Ústav zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci byl ustanoven dnem 1. prosince 2004 jako samostatná jednotka při Technické univerzitě v Liberci. Založení ústavu souviselo s požadavky Evropské unie pro vzdělávání tzv. regulovaných nelékařských profesí. Svoji činnost zahájil výukou bakalářského studijního programu Ošetřovatelství –Všeobecná sestra. V prvním akademickém roce, nastoupilo 53 studentů k dnešnímu dni má 240 studentů a eviduje z prvního kola 180 přihlášek ke studiu.  Za dobu svého desetiletého působení si ústav vybudoval rovnocenné postavení mezi ostatními univerzitami v České republice nabízejícími studijní programy pro nelékařské zdravotnické obory. Postupně rozšířil svoji nabídku na uvedené čtyři obory. V rámci celoživotního vzdělávání ústav nabízí certifikované kurzy akreditované MZ ČR, a to: Mentor klinické praxe ošetřovatelství a porodní asistence; Celoživotní vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků – specifika práce sestry manažerky; Elektrokardiografie v klinické praxi. Dále v rámci celoživotního vzdělávání pořádá ústav každoročně odbornou konferenci pro nelékařské zdravotnické pracovníky a studentskou vědeckou konferenci.O jeho kvalitě svědčí i to, že mu Česká studentská unie udělila titul Fakulta roku 2013/2014 v oboru Zdravotnictví.

 

Nová fakulta naváže i na vědecko-výzkumnou činnost ústavu v oblasti ošetřovatelství a biomedicíny. Hlavní směr výzkumu je zaměřen do vybraných oblastí ošetřovatelství, vývoje nových materiálů, zejména na eliminaci infekcí spojených se zdravotní péčí, léčbu chronických ran, aplikaci ošetřovatelských diagnóz do praxe ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec, a.s. a dalšími zdravotnickými zařízeními zabezpečujícími péči o nemocné a handicapované v Libereckém kraji a České republice. „Spojení výuky s praxí je klíčovým úkolem pro zajištění všech studijních oborů ústavu,“ zdůraznila Marie Froňková a připomněla, že ústav má již dva roky k dispozici vědecko-výzkumnou mikrobiologická laboratoř, která zajišťuje testování různých materiálů s deklarovanou antibakteriální úpravou.

Když jsme začínali budovat Ústav zdravotnických studií, naráželi jsme na řadu překážek v podobě ne vždy smysluplných zákonů a vyhlášek. Leckdo nás také od našeho záměru zrazoval s tím, že Liberec je tradičním místem technických studijních oborů. Záměr se nám podařilo prosadit také díky účinné podpoře Krajské nemocnice Liberec. Ukazuje se, že naše rozhodnutí bylo správné a pro liberecký region potřebné a některé naše studijní programy jsou právě na unikátní synergii technických a zdravotnických na TUL. Absolventky a absolventi našeho Ústavu zdravotnických studií zaujímají významné posty v nemocnicích a jejich kvalifikace je hodnocena velmi kladně. Fakulta zdravotnických studií bude podle mě postavena na pevném a životaschopném základě, konstatoval rektor Zdeněk Kůs.

-koč-
Foto: Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce