Pákistánský velvyslanec včera navštívil naši univerzitu

Jeho Excelence Tajammul Altaf přijel podpořit především spolupráci National Textile University ve Faisalabadu s naší fakultou textilní.

Velvyslance a jeho ženu uvítal prorektor Jiří Kraft. „Naše univerzita je velmi nakloněna spolupráci se zahraničními univerzitami. Určitě je naším přáním prohloubit spolupráci také s pákistánskou stranou,“ řekl v úvodu prorektor Kraft.

Tajammul Altaf navštívil Technickou univerzitu v Liberci už v minulosti, ocenil proto, že počet pákistánských studentů na naší univerzitě se od jeho poslední návštěvy více než zdvojnásobil. Velvyslanec Pákistánu v Praze se přijel informovat o probíhající spolupráci naší fakulty textilní s National Textile University in Faisalabad, která byla navázána v roce 2007 sepsáním smlouvy Memorandum of Understanding, a přislíbil, že se zasadí o další prohloubení kooperace obou institucí především v oblasti výměny studentů bakalářských i magisterských programů. Rektorovi National Textile University ve Faisalabadu také doporučí osobní návštěvu Technické univerzity v Liberci.

Oblast textilu je pro pákistánskou ekonomiku stěžejní, textilní produkty tvoří 60 % tamního exportu, celá čtvrtina pákistánského exportu přitom směřuje do evropských zemí.

„Česká republika je malou zemí, ovšem s vysokou životní úrovní, vysokou kvalitou vzdělání a s významnými úspěchy na poli vědy a výzkumu. Pákistán je oproti tomu zemí lidnatou, máme asi přes 200 milionů obyvatel, s velkým potenciálem. Tento potenciál je ovšem potřeba ještě podpořit. Fúze mezi oběma zeměmi by tak mohla přinést vynikající výsledky i na poli vzdělávání, vědy a výzkumu. A za tuto oblast chci zde, z pozice bývalého pedagoga, mluvit především,“ zakončil oficiální schůzku velvyslanec.

Poté navštívil liberecký festival národnostních menšin, kterého se zúčastnili také naši studenti původem z Pákistánu a Indie.

Na Fakultě textilní TUL v současnosti studuje 23 doktorandů z Pákistánu a jeden její absolvent původem z Pákistánu Adnan Ahmed Mazari na ní vyučuje. Fakulta spolupracuje kromě National Textile University in Faisalabad také s Balochistan University of Information, Technology, Engineering and Management a University of Management and Technology v Lahore, kde se uplatňují jako mladí vědci absolventi našeho doktorského studia.

Radek Pirkl