Sociální stipendium TUL získal další středoškolák

Smlouvu o udělení sociálního stipendia od rektora Zdeňka Kůse převzal včera Martin Halada. Peníze od univerzity pomohou nadanému studentovi dokončit Podještědské gymnázium, pak se chce přihlásit na naši mechatroniku.

Martin včera nastoupil do tercie soukromého gymnázia, kde se platí školné. Maminka je ovšem nyní bez práce a Martin by musel školu měnit, což pro něj dva roky před maturitou není dobrá vyhlídka. Navíc na škole se mu daří a dosahuje nadprůměrných výsledků. V posledním pololetí měl druhý nejlepší studijní průměr v ročníku.

Rozhodl se proto zažádat Technickou univerzitu v Liberci o sociální stipendium a rektor Zdeněk Kůs jeho žádosti vyhověl. Smlouvu o stipendiu mu předal včera.

Martin bude od září tohoto roku dostávat 2500 korun měsíčně, což je částka, která mu pokryje téměř celé školné.

O svém dalším studijním směřování má nyní 18letý muž, kterého na škole baví nejvíce fyzika, chemie a zeměpis, jasno: za dva roky se přihlásí na naši fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, chtěl by se zabývat programováním.

„Technická univerzita je pro mě jasná volba. Chodil jsem k vám dva roky na Dětskou univerzitu, na kurz Fyziky a pak kurz From Nand to Tetris. Letos se chci přihlásit ještě na Inteligentní budovy a řídicí systémy, protože náplň toho kurzu je hodně podobná tomu, co se učí studenti v prvním ročníku bakaláře na mechatronice,“ řekl včera redakci T-UNI po převzetí stipendia Martin Halada.

Martin je čtvrtý student, který získal sociální stipendium rektora Technické univerzity v Liberci. První byla Ingrid Bikárová, která právě v těchto dnech podstupuje přijímací řízení na fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou. O Ingrid jsme psali zde.

Další dva stipendisti, bratři Devátí, byli přijati na fakultu umění a architektury. Všichni dostávali shodně 2500 korun měsíčně.

O stipendium rektora Technické univerzity v Liberci pro sociálně znevýhodněné středoškoláky si mohou studenti středních škol Libereckého kraje žádat od loňského roku. Peníze vyplácí univerzita z vlastních zdrojů a studenti je dostávají po celou dobu svého středoškolského studia. Podmínkou je, že po maturitě úspěšně absolvují přijímací řízení na Technickou univerzitu v Liberci a nastoupí k nám k řádnému studiu. Pokud se jejich sociální situace nezmění, mohou jako vysokoškoláci pobírat sociální, popřípadě ubytovací stipendium, které je běžnou součástí vysokoškolských podpor studentů.

Více informací o stipendiu rektora TUL a přihlašovací formulář najdete na stránkách univerzity zde.

Radek Pirkl