Novela zákona o VŠ a nová fakulta – senát má napilno

V souvislosti s novelou vysokoškolského zákona a transformací ústavu zdravotnických studií na fakultu čeká Akademický senát Technické univerzity v Liberci v novém akademickém roce hodně úkolů. Obě stěžejní témata byla na programu už na dnešním zasedání, které předcházelo začátku zimního semestru.

Hned v prvním bodě zasedání dnes senátoři schvalovali odvolání členů Vědecké rady Ústavu zdravotnických studií TUL (ÚZS). S ústavem zaniká i tento jeho samosprávný orgán. Jak senátorům vysvětlil rektor Zdeněk Kůs, ústav a fakulta budou „papírově“ několik měsíců fungovat vedle sebe, dokud nedojde k řádné volbě a jmenování všech orgánů nové fakulty. Pak rektor bude moci senátu předložit návrh na zrušení ÚZS. Procesem transformace na fakultu byla pověřena Marie Froňková, která ÚZS několik let vedla.

V souvislosti s novou fakultou dnes senát také vyhlásil doplňující volby do Akademického senátu TUL. Senát by měli rozšířit dva zaměstnanci a jeden student nové fakulty. Návrhy na kandidáty je možné podávat do 25. října. Výsledky voleb budou podle harmonogramu vyhlášeny 11. listopadu.

Mnohá pracovní témata senátu pro nadcházející akademický rok vycházejí z novely zákona č.111/1998 Sb.

Novela zákona o vysokých školách upravuje především pravidla hodnocení kvality vysokých škol, akreditace studijních programů vysokých škol a také institucionální akreditace, zavádí a vymezuje postavení a pravomoci Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství, pravidla působení zahraničních vysokých škol na území České republiky ad.

Senátoři proto na dnešním jednání vyslechli nástin harmonogramu procesů a dokumentů, které musí Akademický senát TUL schválit do lhůty jednoho roku od účinnosti novely, tedy do 1. září roku 2017.

Fakulty zdravotnických studií ani novely zákona se netýkala změna výše poplatků za doktorské studium v angličtině. Návrh na snížení poplatků za studium pro zahraniční doktorandy předložil po konzultaci s děkany rektor.
„Demografická křivka je neúprosná, nové doktorandy potřebujeme a měli bychom je oslovovat už od podzimu, kdy se budeme v zahraničí prezentovat na různých veletrzích vzdělávání,“ uvedl na dnešním zasedání senátu rektor Zdeněk Kůs s tím, že poplatky za studium v angličtině byly na naší univerzitě dosud nepřiměřeně vysoké. „Se souhlasem děkanů navrhuji snížit poplatky ze současných několika tisíc dolarů na 2.000 dolarů za rok. Tím se dostáváme na částku, kterou dává škole stát za to, že studenta učí,“ řekl senátorům rektor Kůs. Na ekonomické fakultě se shodli na snížení poplatku za doktorské studium v angličtině na 1200 dolarů. Akademický senát snížení poplatků za studium odsouhlasil.

V závěru dnešního zasedání senátoři odsouhlasili návrh rektora na vypořádání vratky na dofinancování výstavby budovy G. Univerzita po složitých jednáních získala od ministerstva školství zpět přibližně 6 milionů korun, které se podařilo ušetřit z rozpočtu fakult a univerzity při výstavbě budovy G. Peníze získají fakulty zpět do svých rozpočtů.

Příští zasedání akademického senátu je plánováno na 11. října. Všechna zasedání AS TUL jsou veřejná.

-pir-