Úspěch našeho studenta v soutěži mladých architektů

Úspěch našeho studenta v soutěži mladých architektů
Prof. Němeček předává cenu rektora TUL

V soutěží Young Architect Award 2016 získal  Jakub Trčka z naší Fakulty umění a architektury cenu rektora ČVUT za školní práci  Kód v architektuře. V letošním, v pořadí již 8. ročníku, o přízeň poroty usilovalo 76 návrhů soutěžících. Odborná porota složená z renomovaných odborníků v čele s předsedou děkanem FUA TU v Liberci Zdeňkem Fránkem z nich do finále poslala 18.

Soutěž  Young Architect Award, nad kterou přebírá odbornou garanci Česká komora architektů, je určena studentům architektury a architektům do 33 let. Soutěž umožňuje zapojit do tvorby kvalitního veřejného prostoru mladé architekty, propojit soutěžní témata s výukou na fakultách, budovat pozitivní vztah mezi architekty a památkáři a vést dialog o veřejném prostoru s odbornou i laickou veřejností. Tradičně totiž probíhá také hlasování veřejnosti.

Soutěž má tradičně své téma, Letošní téma Architektura mimo čas je zaměřeno na architektonické a urbanistické studie, které nenahlíží na architekturu z čistě užitného, technického či estetického hlediska, nýbrž jako na díla přibližující architekturu k umění, boří mýtus o architektuře jako výhradně technické disciplíně. Téma v sobě obsahuje hledání samotné podstaty architektury, soustřeďuje se na hledání ideální podoby veřejného prostoru v historickém kontextu.

Porota rozhodla, že nejlepší je práce Performance space Michaely Benešové z Accademia di Architettura di Mendrisio, USI. Druhé místo a současně i Cena architekta Josefa Hlávky připadly Ditě Mrázkové z AVU v Praze  za návrh "Práce s fragmenty". 

Ceny mladí architekti převzali v pondělí 20. září v Praze v Leňanech. Cenu rektora TUL předal v zastoupení prorektor profesor Pavel Němeček Monice Rafajové z FA ČVUT  za návrh "Programovatelná hmota/Programmable matter".

Letošní ročník bylo vypsáno téma ideové, které dle názoru poroty je obzvlášť v dnešní době hledání identity české architektury velmi aktuální. Uvědomění si tohoto problému probíhalo na pozadí zkušeností mladých architektů s mezinárodním kontextem. Studenti a mladí architekti neváhali strávit mnoho času na předvedení vlastní vize o svém pohledu na vyhlášené téma. Porota byla překvapena nevelkým množstvím překvapivých řešení, ty však, které porota hodnotila mezi nejlepšími, stály za to. Potvrdilo se tím, že opravdový talent není nic běžného, a kdo se takto projeví, měl by dostávat další šance,“ řekl děkan FUA  TUL  profesor Zdeněk Fránek.

koč

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385