Rektor Kůs: peníze na vědu by neměly být vázány na granty

Rektor Kůs: peníze na vědu by neměly být vázány na granty
Profesor Kůs ve Studiu 6 ČT1

Na vědu a výzkum vyčlení vláda ve státním  rozpočtu o 3,4 miliardy víc.   Podle rektora TUL a místopředsedy České konference rektorů Zdeňka Kůse to je dobrá zpráva, ale tyto peníze by se měly na vědecká pracoviště dostávat jiným způsobem než dnes.  Řekl to dnes v ranním vysílání ČT 1 ve Studiu 6, kde byl hostem společně s Pavlem Bělobrádkem, vicepremiérem pro vědu a výzkum.

Dnes výzkumná pracoviště získávají dotaci především v rámci různých grantů.  To s sebou přináší nesmírně náročnou administrativu. Schopný výzkumník musí psát žádosti o granty a věřit, že mu ty granty vyjdou. A pokud mu pak vyjdou, musí hodně papírovat a dělat z jeho pohledu  zbytečnou administrativu, která při vědecké práci zdržuje.  Vědci často nechápou, proč to tak musí být. Vysoké školy by uvítaly, kdyby větší procento těchto peněz chodilo na školy a jiné výzkumné organizace jinou formou, při které nejsou  peníze určeny pro konkrétní grant, ale aby sloužily k rozvoji výzkumné organizace tak, jak jsou definovány,“ řekl Kůs.

Akademický rok 2016/17 bude podle profesora Kůse náročný pro vysoké školy také proto, že musí do svých vnitřních předpisů zapracovat důsledky novely zákona o vysokých školách. „To si vyžádá nejméně rok práce a nebude to úplně jednoduché,“ konstatoval. Dodal, že novela zákona nenaplnila očekávání vysokých škol: „ Znamená to, že si musíme vytvořit mechanismy, jak samy sebe hodnoti, a nahraidt tak dřívější a akreditační komisi svými interními orgány, jak to předpisuje novela.“ 

Oba dnešní hosté se shodli na tom, že Česká republika musí počítat v budoucnu s úbytkem vysokoškolských studentů, kvůli nastupujícím slabším populačním ročníkům. „Meziročně se rodí o 40 tisíc dětí méně, než by bylo potřeba. To se odráží i v počtu uchazečů a studentů na vysokých školách. Myslím, že je správné, že se počet míst na vysokých školách snižuje. Stát nutil vysoké školy, aby přijímaly hodně studentů, protože je za to platil. A tento přístup se mění. Studentů na vysokých školách je moc, proto jejich počet logicky klesá. Ten požadavek aby 60 procent populace mělo vysokoškolské vzdělání měl jinou logiku, protože se do toho započítávaly i různé nástavby a vyšší odborné školy. Dnes ale mnoho lidí považuje tyto školy za nedostatečnou míru vzdělání a mají tendenci studovat magisterské studijní programy, i když to ve svém zaměstnání nepotřebují.To jim nic nepřináší a společnost za to platí nemalé prostředky bez většího efektu,“ uvedl Bělobrádek.

Podle Zdeňka Kůse nepotřebují vysoké školy více studentů. „ My chceme mít více studentů ale studenty dobře připravené. Ve středním ale i v základním školství však vidím velké rezervy,“ řekl profesor Kůs.

Navýšení institucionální podpory směřuje podle vicepremiéra Bělobrádka k tomu, aby výzkumné organizace nemusely psát pořád nové a nové granty. „Podstatné je to, že novým hodnocením chceme více školy motivovat. Budeme více sázet na kvalitu než na kvantitu. Nepůjde tedy už jen o publikování článků ale o další skutečně kvalitativní ukazatele,“ přislíbil vicepremiér.

Profesor Kůs i vicepremiér Bělobrádek se shodli na tom, že se zlepšuje i provázanost vědeckých pracovišť s průmyslovou praxí. „Nám se dobře daří prodávat  výsledky našeho bádání.  Nejdříve je ochráníme patenty a pak je prodáváme jako licence.  Z nich pak získáváme 3-4 miliony ročně, což je velmi dobrý výsledek. K tomu můžeme přičíst desítky milionů ze smluvního výzkumy, kdy pro firmy řešíme za úplatu konkrétní zadání,“ přiblížil rektor.

Podle Bělobrádka je podstatný trend nárůstu podpory vědy a výzkumu.  „Děláme to také proto, abychom se připravili na rok 2023, kdy dojdou peníze ze současných evropských fondů. A my  nevíme přesně, jak to bude vypadat potom  a chceme být na novou situaci připraveni,“ řekl na závěr vicepremiér.

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima  na dnešním slavnostní zahájení akdemického roku upozornil, že větší otevřenosti univerzit brání stagnace rozpočtu vysokých škol. V roce 2017 získají ze státního rozpočtu asi 21,4 miliardy korun, což je stejná částka jako letos. Jediný rozdíl je v tom, že je napevno zakotvena v rozpočtu.

Ministryně školství Kateřina Valachová  přislíbila, že bude usilovat o navýšení výdajů na vysoké školství pro rok 2018. Chtěla by se přiblížit tomu, aby měly osmnáctiprocentní podíl v kapitole ministerstva školství. Ministerstvo školství bude v roce 2017 rozdělovat 147,8 miliard korun. Při zachování stejného stavu v rozpočtu 2018 by podíl 18 procent znamenal 26,6 miliard korun.

J Kočárková        

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 274

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541