Začal akademický rok, univerzita má 7.000 studentů

zápis nových Erasmáků (1).jpg
Nový semestr v nové zemi. Ze zápisu Erasmáků

V těchto dnech probíhají na sedmi fakultách imatrikulace nových studentů. Jejich počet je srovnatelný s loňským rokem.

Zimní semestr akademického roku 2016/2017 začal v pondělí 26. září. Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická a ekonomická fakulta na tento den naplánovaly imatrikulace nových studentů.

„70 % populačního ročníku devatenáctiletých dnes studuje na vysoké škole,“ upozornil nové studenty na konkurenci děkan ekonomické fakulty Miroslav Žižka a apeloval na to, že v prvním ročníku na vysoké škole mladý člověk získává hodně svobody, ale také odpovědnosti. V závěru popřál všem úspěšné studium a těm, co nejsou z Liberce, aby se jim v novém městě líbilo.

Imatrikulace měli den poté také prváci fakulty textilní. Děkanka Jana Drašarová zmiňovala především oboustranný závazek, který vstupem studenta do akademické obce vzniká. „Jako studenti fakulty textilní budete vidět a podle vás bude hodnocena celá fakulta. Jednejte a chovejte se během studia i po absolvování vždy tak, abychom na vás mohli být hrdí,“ uvedla Jana Drašarová ke vztahu mezi fakultou a studentem. „My se zase zavazujeme k tomu, že vás v oboru naučíme to nejaktuálnější a nejlepší,“ pokračovala děkanka.

Imatrikulace měla včera také fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, v pondělí 3. října od 13.00 hodin imatrikulují studenti fakulty zdravotnických studií a v pátek 7. října od 9.00 hodin pořádá imatrikulace fakulta strojní – také v univerzitní aule (budova G).

Na Technickou univerzitu v Liberci se letos hlásilo téměř 6.000 studentů do všech typů studijních programů, ke studiu se jich po přijímacím řízení zapsalo 2.712, to je o 160 studentů méně než v předchozím akademickém roce.

Celkem na Technické univerzitě v Liberci studuje k začátku nového akademického roku 7014 studentů. Nejvíce (2224) na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické. Nově ustanovená fakulta zdravotnických studií má ve svém prvním roce, kdy navazuje na ústav zdravotnických studií, 284 studentů. Stávající studenti ústavu byli pod fakultu převedeni automaticky.

Na naši univerzitu přijíždí na tento semestr historicky nejvíce studentů v rámci programu evropských mobilit Erasmus+. Je to 110 studentů, nejvíce tradičně z Turecka, hojně jsou mezi zeměmi příjezdu zastoupeny také Španělsko, Francie a Portugalsko. Pro srovnání: loni k nám touto dobou přijelo přes Erasmus+ 70 studentů.

V zimním semestru od nás vyjíždí na studijní pobyty i stáže kolem 100 studentů, nejvíce si vybírali Německo a Španělsko.

Kromě Erasmus-studentů se v tomto akademickém roce navyšuje také počet studentů-samoplátců. Bude jich okolo 20. Druhým rokem jsme pro ně otevřeli magisterský navazující program Mechanical Engineering na fakultě strojní a nově letos otvíráme navazující magisterský obor Business Administration na ekonomické fakultě.

V tuto chvíli je na Technické univerzitě v Liberci zapsáno do zimního semestru 539 zahraničních studentů, počet není ještě konečný. Nejvíce jich je na fakultě textilní (přes 200) a na fakultě strojní (okolo 150).

Všem nově zapsaným i pokročilým studentům přejeme také v redakci T-UNI ladný vstup do studia.

-red-