Novinky z naší univerzity zajímají novináře

Novinky z naší univerzity zajímalynovináře
Profesor Kůs informuje štáb ČT o novinkách

Začátek akademického roku bývá příležitostí pozvat novináře na tradiční  „Snídani s rektorem". Dnes přišli zástupci všech redakcí libereckých novin, dostavil se i štáb České televize a jednatel televize RTM.

„Informujeme je vždy o novinkách, které pro nastávající akademický rok připravujeme. Jsme rádi, když o nich novináři napíší. Také díky jejich práci má veřejnost v povědomí, že si naše univerzita vede poměrně dobře a nabízí zájemcům o studium zajímavé obory. Bývá to příjemné neformální setkání,“ řekl rektor TUL Zdeněk Kůs.

Novináře zaujal fakt, že na naší univerzitě přibývá zahraničních studentů z evropských i mimoevropských zemí.  V letošním roce to je 539 zahraničních studentů, to je sedm procent z celkového počtu 7 000 studentů. Univerzita navíc letos očekává rekordních 110 studentů na stážích v rámci programu Erasmus+. "Zájem zahraničních studentů o naši univerzitu roste v evropských programech i mimo ně. U evropských programů je nejlepší vizitkou, že studenti, kteří u nás byli spokojeni, se po návratu domů vlastně stávají ambasadory naší univerzity," řekla vedoucí zahraničního oddělení TUL Lucie Koutková. Připomněla také setkání se zástupci britských a amerických univerzit a systematickou práci k vytváření pozitivního image naší univerzity ve světě. "Obecně se dá říci, že řada českých vysokých škol má ve světě velmi dobrý zvuk. Naše univerzita k nim patří," uvedla.

Rektor  Zdeněk Kůs ale připomněl, že příchod studentů ze zemí mimo Evropskou unii  komplikuje složité získávání víz. Je to pro ně náročné, i když se jim s tím škola snaží pomoci. „Zahraniční studenti, zejména studenti doktorských studijních programů, jsou důležití pro každou univerzitu. Internacionalizace musí být  prioritou při vytváření strategie vysokých škol. Česká konference rektorů již vyzvala Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby vydávání víz pro studenty zjednodušila,“ řekl profesor Kůs, který zastává také funkci místopředsedy ČKR.

Novináře také zajímala nová fakulta zdravotnických studií a dopad případného rozhodnutí, že zdravotní sestry už nebudou muset mít vysokoškolské vzdělání. „Já takové úvahy považuji za nesmyslné. Vysokoškolsky vzdělané sestry jsou hodnotnými partnery lékařů, když mohou vykonávat některé zákroky samostatně. Při dnešním vybavení nemocnic a náročnosti lékařské práce není vzdělání ve zdravotnictví nikdy dost. Měli bychom se snažit úroveň pracovníků ve zdravotnictví zvyšovat, a ne je vracet zpět na nižší stupeň,“ řekl dnes novinářům profesor Kůs.

Novináři dostali informace také o nových studijních oborech, připravovaných investicích, rozpočtu univerzity, situaci na kolejích atd. Součástí byly i pozvánky na připravované akce.

„Univerzita nabízí většinou čtivé a hodnotné informace. Pro veřejnost jsou podle mě nejen zajímavé, ale i důležité. Koneckonců je univerzita největší zaměstnavatel na Liberecku a se svými studenty a zaměstnanci tvoří téměř desetinu stotisícového Liberce,“ řekla liberecká zpravodajka ČTK Leona Vacková.

-red-