Patříme mezi 1000 nejlepších univerzit světa

TUL v THE Ranking.jpg
THE Ranking se soustředí také na internacionalizaci.

Technická univerzita v Liberci je poprvé zařazena do prestižního žebříčku Times Higher Education (THE), který patří k nejsledovanějším měřítkům kvality světových univerzit.

V žebříčku, který zahrnuje 980 nejlepších vysokých škol na světě, jsme v ranku 801+. Na začátku tohoto akademického roku se z českých škol do žebříčku dostalo dvanáct, nejlepší hodnocení (401–500) má Karlova univerzita v Praze.

Výšku příčky, kterou univerzita v žebříčku THE zaujímá, určují především prostředí pro výuku, objem výzkumu, příjem z něj a jeho reputace ve světě a vliv výzkumu, který se hodnotí skrze množství a charakter citací. Tato tři hlediska tvoří 90 % hodnocení. Dalšími faktory jsou internacionalizace (7,5 % celkového hodnocení) – především počet zahraničních studentů a přednášejících a počet a charakter mezinárodních výzkumů – a příjem z průmyslu včetně transferu vědomostí (2,5 %).

„Jsou tři zdroje dat, která hodnotitelé používají. My jsme jim dodali počty zahraničních studentů a pedagogů, počet absolventů ze zahraničí a například údaje o rozpočtu univerzity. Druhým zdrojem, který hodnotitelé používají, jsou databáze publikačních činností a třetím zdrojem informací jsou názory odborníků z oboru vysokého školství, kteří na univerzitu podávají své reference,“ upřesňuje Ivana Pekařová ze zahraničního oddělení naší univerzity.

Technická univerzita v Liberci získala v žebříčku THE vysoké ocenění především za finanční příjmy z průmyslu. V této kategorii jsme na tom lépe než většina českých škol, které se umístily v celkovém hodnocení před námi včetně Karlovy nebo Masarykovy univerzity. Naopak slabším místem v našem hodnocení byly citace.

Metodika hodnocení citací je podle Ivany Pekařové v žebříčku THE specifická. „V citačním indexu získává vyšší hodnocení publikace, jejímž jedním autorem je odborník ze zahraničí. Na druhou stranu publikace, které vznikly v mezinárodních, ale rozsáhlých týmech, nám mnoho bodů nepřinesly,“ shrnuje specifika hodnocení citací Ivana Pekařová a dodává, že před sestavováním příštího žebříčku bude potřeba informace v databázích publikačních činností také zkorigovat a doplnit: „Průzkum pravděpodobně nezohlednil řadu našich citovaných publikací a článků, což mohlo být způsobeno také jejich špatnou evidencí v databázích.“

Podle rektora Zdeňka Kůse je umístění v žebříčku THE úspěchem, který přinese univerzitě efekt. Je ovšem třeba pracovat na tom, abychom v žebříčku stanuli i v dalších letech.

„Není vůbec jednoduché se do tohoto žebříčku dostat a nehledě na příčku je velkým úspěchem v žebříčku THE být. Přináší to pozitivní efekt při navazování spolupráce s partnery v zahraničí, kteří podobné žebříčky vysokých škol zohledňují. Také studenti sledují žebříček univerzit, když si vybírají studijní pobyt nebo stáž v zahraničí,“ řekl profesor Kůs.

„Na špičce tohoto žebříčku jsou univerzity jako Oxford, Stanford, Cambridge nebo Harvard, které mají rozpočet v přepočtu desítky miliard korun. Přitom rozpočet České republiky na celou kapitolu vysokého školství se pohybuje okolo 21 miliard korun. Jsme malá škola, ale to, že jsme v tomto žebříčku mezi tisíci nejlepšími univerzitami na světě, je mimo jiné oceněním toho, jak efektivně umíme nakládat s prostředky,“ dodává rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Radek Pirkl