Dětská univerzita načíná svůj sedmý ročník

Imatrikulace Dětské univerzity (2).jpg
Index až po slibu studenta

Dnes začal semestr také studentům naší Dětské univerzity. Pokračujeme v osvědčeném modelu práce s nejmladší generací technických talentů, novinkou jsou tři obory zaměřené na architekturu, nanotechnologie a pokročilou elektrotechniku.

Během slavnostní imatrikulace převzali studenti Dětské univerzity Technické univerzity v Liberci dnes kolem poledne své indexy. Do těch budou získávat zápočty, aby na konci dvousemestrálního studia mohli ke státnicím a po případném úspěchu také k promocím. Model jejich studia se neliší od studia jejich o deset let starších kolegů-vysokoškoláků.

Jen podmínky jsou uzpůsobeny tak, aby mladé talenty k technickým oborům více přimknuly; u devatenáctiletých studentů se zájem o obor a kladný vztah k němu předpokládá už v době podání přihlášky.

„V ročníku je 320 dětí, hlásily se k nám z celé České republiky. Letošní novinkou jsou Nanotechnolgie, Elektrotechnika pro pokročilejší studenty a Architektura v nabídce našich oborů,“ shrnuje Miloš Hernych, koordinátor tohoto projektu, který má dětem přijatelnou formou přiblížit technické a přírodovědné obory. A funguje to dobře.

„Zájem je stabilně vysoký, u některých oborů jsme opět zaznamenali převis uchazečů,“ doplňuje Hernych.

Pověst Dětské univerzity se za šest let, co ji máme, už sama bez větší propagace šíří mezi dětmi i rodiči. Jak potvrzuje třeba desetiletý Jakub Hrdý z liberecké Základní školy Jabloňová. „O Dětské univerzitě nám říkal kamarád, který sem chodil minulý rok. Znělo to zajímavě, tak jsem to chtěl také zkusit,“ říká Jakub, který si vybral obor Základy konstrukce a modelování.

Součástí dnešního zahájení dalšího ročníku Dětské univerzity byly také přednášky ze světa nanomateriálů a z tajů matematiky, asi hodinovou přednášku o globálních změnách klimatu měl také Josef Zeman z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Dětskou univerzitu organizovala Technická univerzita v Liberci pět let jako projekty hrazené z evropských fondů s názvy Starttech – Začni s technikou a Edutech, od šestého ročníku, kdy Dětská univerzita nefunguje pod hlavičkou evropských projektů, platí rodiče „školné“ ve výši 2.500 korun na rok. Částkou půl milionu korun přispívá druhým rokem také Liberecký kraj.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 617

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 381