Tři staronoví děkani povedou fakulty do roku 2020

Tři staronoví děkani povedou fakulty do roku 2020
Profesor Zdeněk Fránek

Na třech našich fakultách obhájili při volbách stávající děkani své posty. Do druhého volebního období vstoupili Jana Drašarová na fakultě textilní, Miroslav Žižka na ekonomické fakultě a Zdeněk Fránek na fakultě umění a architektury. Fakulty povedou do roku 2020. Na začátku akademického roku jsme jim položili několik otázek. Rozhovory s nimi zveřejníme postupně. Jako první odpovídá Zdeněk Fránek, kterému rektor TUL Zdeněk Kůs předal jmenovací dekret 25. května 2016.

Co se vám povedlo v uplynulém volebním období a na co chcete navázat?
Povedlo se vybudovat fakultě skvělé jméno. Dáváme o sobě vědět nejen doma, ale i v zahraničí. Není to jen moje zásluha, ale výsledkem dobré atmosféry na fakultě, kdy všichni táhneme za jeden provaz. Fakulta se úspěšně otevírá světu, což je u tak malé instituce skoro zázrak. V tom bych rád pokračoval také vzhledem k tomu, že jsou partnerství mezi dobrými školami již rozehrána. Za úspěch považuji, že jsme kvalitativně nejlépe hodnocenou školou umění a architektury v Česku a že naše fakulta získala letos druhé místo v celostátní studentské anketě Fakulta roku v kategorii veřejné vysoké školy se zaměřením na architekturu a stavebnictví.

Co vás potěšilo na novele vysokoškolského zákona?
Víc mě toho nepotěšilo. Stále se tím prokousávám a čekám, jestli nový způsob udělování akreditaci bude optimální. A osobně vůbec nevnímám tyto změny jako zásadní.

Jste spokojen s vývojem fakulty? Chystáte ve svém druhém volebním období nějaké novinky?
Jak jsem řekl, vývoj fakulty je velmi pozitivní. Chci vést fakultu ve vytčeném kurzu předchozího období, snad není důvodů nic zásadního měnit. Jsem tu spokojený, cítím se zde jako doma. Novinky v pravém slova smyslu nechystám. Chci ale zvát významné zahraniční hosty, zvyšovat připravenost absolventa na praxi, aby byl něčím výjimečný. Dnes se cení především kreativita, fantazie a také manuální zručnost. Také jsem ještě nevzdal touhu po zavedení nového oboru Umění gastronomie. Otevřít nový obor mě napadlo při služebním pobytu na univerzitě v Chile, kde je této oblasti věnována velká pozornost a chilská kuchyně odráží celou řadu kulturních vlivů. Na fakultě stále to téma probíráme.

Jak hodnotíte uplatnění vašich absolventů?
Jsem hrdý na to, že naši absolventi jsou velmi žádaní. Jde spíše o individuální osobnosti, které dokážou leccos nabídnout. Liberec poskytuje dobré podmínky a ukazuje se, že když to zvládli tady, tak jsou poměrně dost konkurenceschopní. Koneckonců potkávám naše absolventy v prestižních ateliérech v Evropě i za mořem. Velkou radost jsem měl, když letos naše absolventka Petra Ross získala prestižní stipendium Kaplického a pojede na tříměsíční stáž do londýnského studia Zahy Hadid. Tato mladá architektka určitě rozšíří seznam našich úspěšných absolventů.

Žijete v Boskovicích a pracujete v Brně. Ještě vás neunavilo cestovat mezi Libercem a Brnem?
Neunavilo. Brno zase není od Liberce tak daleko. Můj ateliér pracuje na zakázkách všech velikostí a všech druhů doma i v zahraničí. Významnou roli v něm hrají i liberečtí studenti. Většinou jim „nadhodím“ ideové téma. Oni je pak rozkreslují v počítači, hlídají výtvarné detaily, ale musí se zabývat i takovými „přízemními“ věcmi, jako je financování. Učí se tak zavádět nápady do praxe a dívat se na svět reálnýma očima. Nezáleží na tom, kde je sídlo ateliéru, zda v Brně, Praze, nebo Liberci.

Děkujeme za rozhovor.

-koč-

Rozhovor s Janou Drašarovou, děkankou fakulty textilní, čtěte zde. Rozhovor se staronovým děkanem ekonomické fakulty Miroslavem Žižkou čtěte zde.

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 621

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 391