Národní cena kvality pro naši ekonomickou fakultu

Děkan EF TUL Žižka přebírá cenu

Naše ekonomická fakulta získala letos Národní cenu kvality v programu START EUROPE. Ocenění převzal děkan fakulty Miroslav Žižka s řešitelkami projektu Evou Šlaichovou a Magdalenou Zbránkovou 22. listopadu na slavnostním večeru ve Španělském sále Pražského hradu. Kromě národního ocenění fakulta získala i mezinárodní ocenění EFQM.

Záštitu nad slavnostním aktem, na kterém byly oceněny nejlepší firmy a organizace v programech "Národní ceny kvality ČR" a "Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj" převzali  prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Senátu PČR Milan Štěch, premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ekonomická fakulta TUL se v roce 2016 zapojila do Programu START EUROPE, který je založen na úspěšném sebehodnocení a realizaci projektů. Program je založen na důsledném a objektivním ověřování efektivnosti a jakosti všech činností organizace a na jejich hodnocení, zejména z pohledu uspokojování požadavků zainteresovaných stran a dosažení ekonomické úspěšnosti. Vychází z Modelu Excelence EFQM, který je používán v Evropské ceně za kvalitu v mnoha zemích Evropy.

Naše projekty byly založeny na systematickém sebehodnocení organizace za pomoci nástrojů Modelu excelence EFQM. Na základě identifikace silných stránek a oblastí pro zlepšování jsme pro fakultu připravili akční plán zlepšování. V průběhu osmi měsíců jsme zrealizovali tři projekty k trvalé udržitelnosti organizace. Konkrétně se jednalo o projekt Identifikace zainteresovaných stran, Nové webové stránky fakulty v anglickém jazyce a Vytvoření procesní mapy fakulty a určení vlastníků procesu,“ uvedla členka realizačního týmu Eva Šlaichová

Po realizaci projektů následovala externí validace projektů ze strany Národního centra excelence. Ekonomická fakulta úspěšně splnila náročné podmínky  validace a získala Národní cena kvality ČR v programu START EUROPE v kategorii Ocenění za úspěšnou realizaci projektů - Perspektivní organizace. Validační zpráva uvádí, že přes specifické prostředí vysokoškolského pracoviště využívá fakulta  zásady a metody z praxe. "Projekty spojovalo využití potenciálu akademických pracovníků fakulty a studentů v rozvoji vnitřních řídicích procesů. To  může být příkladem pro celou univerzitu. V průběhu validace byly jako nejdůležitější silné stránky fakulty označeny podpora a zapojení vedení fakulty do aplikace výstupů projektu, využívání speciální metodiky pro zavádění a zlepšování systémů hodnocení kvality a aplikování zásad a metod, se kterými se studenti budou v praxi setkávat,“ přibližuje projekt Magdalena Zbránková

Národní ceny kvality uděluje více než 80 zemích světa podle stejných pravidel a jsou považovány za vysoce prestižní ocenění. Při jejich hodnocení je využíván Model Excelence EFQM. Ten dokáže objektivně porovnat firmy a organizace různých oborů a velikostí a je silným manažerským nástrojem, který slouží k systematickému a trvalému přezkoumávání kvality organizace a to od vedení, přes strategická rozhodnutí, zaměstnance a financování až po klíčové výsledky.

Tvorba systému řízení kvality všech činností vysokých škol je v současné době aktuální téma. Novela zákona o vysokých školách předpokládá, že vysoké školy si samy vytvoří pravidla zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností. Účast Ekonomické fakulty v programu Národní ceny kvality ČR umožnila vyzkoušet si sebehodnocení pomocí nástrojů EFQM, identifikovat oblasti pro zlepšování a realizovat konkrétní projekty zlepšování, které na závěr prošly nezávislým hodnocením,“ konstatoval děkan fakulty Miroslav Žižka.

-red-