Univerzita obsadí bývalou policejní budovu

Univerzita obsadí bývalou policejní budovu
Budova v Třebízského ulici

Naše univerzita koupila za 11, 5 milionu korun prázdnou budovu v Třebízského ulici. Budova původně patřila Vysoké škole strojní a škola ji využívala do začátku 90tých let jako kolej. Pak přešla do majetku státní policie, která v ní měla kanceláře až do listopadu 2015. Univerzita chce objekt opravit a vybudovat v něm prostředí pro moderní výuku a  špičkový výzkum.

Podle rektora Zdeňka Kůse je důležité, že univerzita získala další budovu v těsné blízkosti svého kampusu na Studentském náměstí. Vzniknou v ní učebny a speciální laboratoře, které by splňovaly přísné normy na velikost i množství prachových částic. „Celé jedno patro bychom chtěli využít pro laboratoře pracující v režimu čistých prostor. Tyto prostory budou vybaveny zařízením na filtrování vzduchu, aby v něm nebyly žádné prachové částice nebo nečistoty, které by mohly ohrozit nanostruktury, s nimiž se uvnitř pracuje. Je to pro nás nezbytné, když chceme pokračovat v úspěšném vývoji zaměřeném především na oblast nanotechnologií a nanomateriálů. Čisté laboratoře nám umožnízintenzivnit i výzkum aplikací nanočástic pro lékařské účely, čištění vod i pro jiné obory. Představuji si, že v nich budou pracovat vědecké týmy z různých fakult na společných vědeckých úkolech. Zatím máme ‚čisté‘ laboratoře v podstatně menších prostorách, než pro vědeckou práci potřebujeme a než si náš výzkum zaslouží,“ řekl rektor.

Budova postavení v socialistickém realismu pochází z 50tých let. a není v nejlepším technickém stavu. Bude potřeba vyměnit okna, podlahy i rozvody. Celý objekt musí být podle rektora - stejně jako ostatní univerzitní budovy - bezbariérový.

Náklady na náročnou rekonstrukci, která počítá nejen se stavebními úpravami ale i s vybavením laboratoří, odhaduje vedení univerzity zhruba na 70 milionů korun. Doufá, že financovat by ji mohla z projektu, který si univerzita v polovině roku podala do Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. „Nyní čekáme, zda se svojí žádostí uspějeme. Jasno budeme mít příští rok v březnu. Z projektu by se po dobu několika let financoval i provoz laboratoří, univerzita by měla mít asi pětiprocentní účast,“ upřesnil profesor  Kůs s tím, že v případě neúspěchu bude univerzita hledat jiný zdroj peněz.

Za poslední roky naše univerzita štědře investovala do rekonstrukce svých budov. Například rekonstrukce budovy „A“ stála v roce 2008 více než 50 milionů korun. Zatím poslední komplexní opravou za 70 milionů korun prošla v roce 2015 budova „P“ v Komenského ulici. Rozsáhlá oprava za zhruba 50 milionů korun od letošního léta probíhá na univerzitní budově „C“.

V posledních letech univerzita také masivně investuje do výstavby nových objektů. Vybudovali jsme nové Informační centrum, kde sídlí i rektorát, špičkové výzkumné a vývojové centrum – Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) a Výzkumný, vývojový a výukový komplex pro pokročilé technologie ( budova G), jehož součástí je i aula.

Některých nevyhovujících budov se naopak univerzita zbavuje. Prodala například budovu "K" na Rybníčku a připravuje se souhlasem Správní rady TUL prodej výškové budovy "S" na Sokolském náměstí.

J. Kočárková
Foto: Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383