Věda, která nezůstává v šuplíku, to je téma časopisu T-UNI 360

časopis 005.jpg
Redakční příspěvek k adventu

Nanomebrána, která filtruje odpadní vodu na pitnou, unikátní typy protipovodňových bariér, projekt bionické ruky, to jsou jen příklady výzkumu našich vědeckých týmů, který někdo opravdu potřebuje a který našel uplatnění v praxi. Právě na výsledky vývoje a výzkumu, které nezůstávají v šuplíku, se zaměřuje podzimní číslo univerzitního časopisu. Je k dostání na vašich fakultách.

V podzimním čísle časopisu T-UNI 360 se věnujeme také tématu Průmysl 4.0. Nastanou v průmyslu radikální změny, nebo dochází k postupnému naplňování dávných vizí? Hovořili jsme na toto téma se zástupci fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a fakulty strojní.

V jiném příspěvku shrnujeme dosavadní spolupráci s americkými, kanadskými a britskými univerzitami, která díky programu kreditové mobility Erasmus+ dostane brzy nové impulsy.

O svých zkušenostech z univerzity v americkém Ann Arbor píše doktorandka fakulty textilní Kateřina Strnadová.

V Británii studoval náš absolvent Jan Děděk, který nyní se svým týmem navrhuje interiéry vozů Škoda. Pracoval také na nové Škodě Kodiaq. Rozhovor s ním přinášíme také v anglické verzi.

Rozhovor jsme dělali také s Libuší Jahodovou, střelkyní disciplíny skeet. Na olympiádě v Riu ji sice potkala velká smůla, přesto je o této naší studentce ve střeleckém sportu hodně slyšet a v příštích letech její sportovní hvězda jistě jen tak nezapadne.

V tištěném T-UNI 360 se věnujeme také prvnímu českému univerzitnímu závodu dronů, který pořádali studenti fakulty strojní, píšeme o 3D tisku a jeho možnostech pro průmysl i design a přinášíme také vize tří staronových děkanů fakult textilní, ekonomické a umění a architektury o tom, kam bych chtěli fakultu do konce svého druhého funkčního období v roce 2020 vést.

Článků a témat je více.

Časopis T-UNI 360 jsme již distribuovali tajemnicím všech fakult, je také na CxI a brzy bude také v univerzitní knihovně. Pokud se ještě nedostal k vám na katedru, můžete si časopis přečíst nebo stáhnout v online verzi z archivu.

Přejeme všem pohodový advent s dostatkem času na povznášející četbu, třeba i nového čísla univerzitního časopisu.

Redakce T-UNI