Seminář Síťového centra robotiky na TUL

Síťové centrum robotiky na TUL
V pátek 2. prosince 2016 se v zasedací místnosti Informačního centra Technické univerzity v Liberci  konal seminář Centra robotiky a setkání členů Klubu robotiky.  Seminář se konal ji po devatenácté a to v době od 9:30 hodin do 15:00 hodin za účasti 25 osob z akademické i průmyslové sféry.

Celkem bylo prezentováno pět příspěvků. Tři příspěvky přednesli zástupci firem ABB s.r.o. z Prahy,  Renishaw s.r.o. Brno a Exactec s.r.o. Liberec. Dva příspěvky byly z akademické sféry, z toho jeden z AVČR, v.v.i. a druhý  z TU v Liberci. Největší zájem vzbudil kolaborativní robot YuMi od společnosti ABB. Robot je zajímavý i tím, že získal prestižní ocenění IERA od Mezinárodní federace robotiky.

Ustavující, setkání centra robotiky se  uskutečnilo 15. července roku 2010.  Toto setkání, stejně jako i většina dalších, se konalo na Technické univerzitě v Liberci. Výjimku tvořila setkání čtvrté,  jedenácté, čtrnácté a sedmnácté.  Čtvrté setkání  se konalo na ČVUT-FEL v Praze, další dvě jmenovaná setkání  pak na ZČU v Plzni. V prostorách firmy Magna, s.r.o. v Liberci se uskutečnilo setkání sedmnácté, které bylo zaměřeno především na prohlídku výrobních prostor doprovázenou odborným výkladem využití robotů v rámci jednotlivých technologií.

Síťové centrum robotiky bylo založeno za účelem zlepšení komunikace mezi průmyslovou a akademickou sférou. Je založeno na vzájemné diskusi problémů, které průmyslové aplikace přinášejí a na nabídce vysokých škol s jejich řešeními. V rámci dosud provedených devatenácti akcí byly podepsány tři smlouvy o dvoustranné spolupráci na konkrétních úkolech.

Podrobnosti k obsahu jednotlivých setkání se lze získat na: http://www.robotikacentrum.cz/o-nas/cinnost-centra

Obecnější informace o Síťovém centru robotiky lze  nalézt na: http://www.robotikacentrum.cz/

Doc. Mgr. Ing. Václav Záda, CSc., FM TUL
Ing. Vladimíra Zádová, Ph.D., EF TUL