Velvyslankyně Kanady si prohlédla laboratoře i školku

kanadská velvyslankyně 057.jpg
V laboratořích CxI u nanospideru

Její Excelence Barbara C. Richardsonová se při dnešní návštěvě Technické univerzity v Liberci zajímala o výzkum v oblasti nanotechnologií, možnosti studia pro lidi s postižením či o univerzitní školku.

Na univerzitě Její Excelenci uvítal rektor Zdeněk Kůs s prorektorem Pavlem Němečkem. Na úvod rektor krátce představil univerzitu.

„Spolupracujeme s řadou firem, které si u nás platí výzkum. To tvoří podstatnou část příjmů naší univerzity. Z kanadských firem je naším významným partnerem Magna,“ řekl rektor Zdeněk Kůs a dále představil Barbaře C. Richardsonové naši univerzitu jako prostředí vstřícné ke studiu. „Již dlouho razím myšlenku, že jedinou překážkou ve studiu na naší univerzitě má být pouze obtížnost látky, nic jiného. Naše škola má proto všechny budovy bezbariérové a díky naší akademické poradně poskytujeme širokou škálu služeb studentům se specifickými potřebami,“ pokračoval rektor Zdeněk Kůs.

Velvyslankyni podrobněji zajímala také univerzitní školka. „Založili jsme ji, protože chceme mladým vědcům na naší univerzitě umožnit brzký návrat do práce, pokud o něj stojí. Otevřeli jsme ji v době, kdy v České republice chybí tisíce míst v mateřských školkách,“ uvedl dále rektor. Její Excelence se také zajímala o poměr studentek a studentů na naší univerzitě a o možnosti studia v angličtině.

„Stále otvíráme nové obory v angličtině, právě v těchto dnech jsme zahájili přijímací řízení pro studenty ze zahraničí na příští akademických rok a přihlášky se nám i do nových oborů scházejí ve velkém počtu,“ informovala velvyslankyni Ivana Pekařová ze Zahraničního oddělení TUL a podala dále přehled naší spolupráce s Kanadou:

„Zde je třeba v první řadě zmínit fakultu strojní, která navázala již letitou a plodnou spolupráci s University of Waterloo a také s Conestoga Institute of Technology and Advanced Learning v Kitcheneru.“

Její Excelence se poté v doprovodu rektora vydala na exkurzi do univerzitní školky ŠkaTULky a navštívila také laboratoře Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace.

Z kanadské ambasády v Praze to byla letos druhá oficiální návštěva naší univerzity. V únoru přijel do Liberce velvyslanec Otto Jelinek, kterého Barbara C. Richardsonová v úřadu před několika týdny vystřídala.

Na programu její dnešní návštěvy Libereckého kraje byla také schůzka s hejtmanem Martinem Půtou, primátorem Liberce Tiborem Batthyánym a návštěva výstavy Zaniklý svět v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Radek Pirkl