Na univerzitě i malé děti poznají, že fyzika je zábava

Na univerzitě i malé děti poznají, že fyzika je zábava
Elektrostatická energie roztočila kolotoč

O tom, že fyzika může být velká zábava, dnes žáky prvních a druhých tříd základních škol přesvědčovali studenti naší fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a gymnazisté z Podještědského gymnázia. Na naší univerzitě se konal tradiční Fyzikální jarmark, na který přijela více než stovka pozvaných dětí.

V pořadí již sedmý jarmark byl jako vždy plný neobvyklých pokusů. Děti se nadšeně učily, jaký vliv mohou mít různé povrchy na rychlost autíčka, jak fungují magnety, seznámily se s chováním kapalin, vyzkoušely si akustické nástroje a spustily výbuch malé sopky. Kolotoče postavené z plastových slámek za pomoci elektrostatického náboje s dětmi roztáčela studentka FP TUL Tereza Hlaváčková. Absolvovala pedagogické lyceum, kde měla fyziku jen v prvním ročníku. "Můj vztah k fyzice nebyl moc kladný a změnil se až tady na univerzitě. To, co děláme na hodinách, využijeme i na prvním stupni. Zábavná fyzika plná pokusůbude bavit nás i děti, a my budeme vědět, co s nimi dělat," řekla. Je přesvědčena o tom, že kdyby se takhle učila jako dítě fyziku, měla by ji určitě radši. "Je víc takových předmětů, které mají děti zprotivené tím, jak se učí memorováním a učením se nazpaměť. Kdyby se jim to podávalo nějakou hravější formou, výsledky by byly určitě lepší," dodala budoucí učitelka.

Děti také zaujalo, že se může obyčejná baterie s pomocí magnetu proměnit ve vláček, který sám projede tunelem ze svinutého měděného drátu.  „Vlastnoručně jsme s kolegyní stočily na sto metrů drátu. Je to pro nás dobrá praxe. Vidíme, že děti samy chtějí těmto věcem přijít na kloub,“ řekla studentka druhého ročníku FP TUL Veronika Němečková, která se už těší na dráhu učitelky základní školy.

Fyzikální jarmark se jedním z projektů, který naše univerzita realizuje s cílem vzbudit zájem o přírodní a technické obory už u malých dětí. Učitelka matematiky a fyziky Vladimíra Erhartová, která patří k zakladatelům Fyzikálního jarmarku, je přesvědčena o tom, že je třeba s dětmi už od malička dělat takové praktické aktivity. Děti, které si od raného dětství hrají s počítači a tablety často podle ní vůbec netuší, jak je svět kolem nás plastický. Pak je překvapí taková samozřejmost, že v kolmo potopené sklenici zůstane obrázek díky zadrženému vzduchu suchý. "Aby zjistily co nejdříve, že fyzika může být zábavná, a potom měly dostatek energie na to překonat i tu část, která je o práci a studiu. Fyzika je experimentální věda, takže bychom ji měli zakládat na experimentu. Je pravda, že pro učitele připravit hodinu plnou zajímavých experimentů je velice časově náročné a je to náročné i finančně. Zatím se s tím v tom systému příliš nepočítá," řekla Vladimíra Erhartová, která učí na Podještědském gymnáziu a externě také na naší fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické.

Fyzikální jarmark není jediným podobným projektem naší univerzity, který je zaměřený na děti. "Snahou vedení univerzity je zvýšit počet zájemců o studiu společensky potřebných technických a přírodovědných oborů. „Výrobní podniky neustále bombardují technické univerzity, aby produkovaly více absolventů. My ale nemůžeme produkovat více absolventů, když nemáme dostatek uchazečů o technické obory," zdůraznil již dříve rektor TUL Zdeněk Kůs. Aktivity zaměřené na děti a mládež jsou podle něj užitečné  investice. „Je důležité, aby děti již v útlém věku zjistily, že se nemusí matematiky, fyziky či chemie a techniky bát. A pokud naopak poznají, že to jsou obory zajímavé a že je baví poznávat něco nového, touha po poznání jim zůstane. Pak je šance, že začne technicky vzdělaných odborníků zase přibývat,“ tvrdí profesor Kůs.

J. Kočárková
Foto: Radek Pirkl a J. Kočárková

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce