Aplikované vědy umožňují bádat i cestovat

Aplikované vědy umožňují bádat i cestovat
AVI- ilustrační foto

Pět studentů  Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL oboru Aplikované vědy v inženýrství (AVI) se na několik měsíců zapojí do výzkumu na prestižních zahraničních institucích. Jednou ze součástí studijního plánu tohoto perspektivního studijního oboru je totiž povinná semestrální stáž v praxi. Obor má v tomto akademickém roce na naší univerzitě premiéru.

V letním semestru vyrážejí studenti tohoto oboru na čtyř- až šestiměsíční stáže ve významných zahraničních výzkumných institucích – letos například na NTNU Trondheim (Norsko) a CERN Ženeva (Švýcarsko). Někteří studenti dávají přednost českým firmám a institucím a domluvili si praxi například v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR nebo ve VÚTS Liberec,“ říká garant oboru docent Petr Šidlof.

Do Norska v pátek odletěla studentka prvního ročníku magisterského studia Petra Tisovská. Zapojí se tam do řešení projektu zaměřeného na simulace proudění tekutin. Tomuto tématu se věnovala ve své bakalářské práci, kde řešila proudění kolem kmitajícího leteckého profilu v návaznosti na experimenty ve vysokorychlostním aerodynamickém tunelu Ústavu termomechaniky AV ČR v Novém Kníně. "Proudění tam dosahuje rychlosti až 1,3 machu. Výpočty a měření pomáhají zlepšovat vlastnosti aerodynamických prvků, třeba křídla letadla nebo lopatky turbíny do jaderné elektrárny,“ říká Petra. Numerickým simulacím proudění se věnuje také ve VÚTS Liberec, kde při studiu pracuje. „Moc se do Norska těším. Budu pracovat na projektu, který se zaměřuje na proudění vzduchu v lidském dýchacím ústrojí. Cílem je odstranit chrápaní. To je přece užitečný cíl,“ usmívá se Petra a věří, že jí zbyde také čas na to, aby poznala zajímavá místa této severské země. Zároveň slibuje, že se o své zážitky s redakcí T-UNI podělí.

Naše univerzita akreditovaný studijní obor AVI zavedla především na základě požadavků firem a výzkumných center. „Je to moderní technický obor pro studenty se zájmem o fyziku, matematiku, informatiku a moderní softwarové a měřicí technologie. Vzhledem k úzkému propojení s praxí dostávají již nyní naši studenti nabídky perspektivního zaměstnání s nadstandardním finančním ohodnocením. Firmy se nemohou dočkat, až odpromují,“ říká garant oboru docent Petr Šidlof.

Aplikované vědy v inženýrství mohou studenti na FM TUL studovat v tříletém bakalářském i dvouletém navazujícím magisterském studiu. Jedná se o technický obor odpovídající požadavkům aplikovaného vývoje high-tech firem, špičkových výzkumných a vývojových center a akademických pracovišť v Libereckém kraji, ČR i ve světě. Studenti si mohou vybrat některé ze čtyř zaměření: Optické a laserové technologie a měření, Počítačové simulace ve fyzice a technice, Materiály pro elektrotechniku nebo Aplikace nanomateriálů.

Ve vědě a výzkumu zaměřeném na tyto oblasti má naše univerzita velmi dobré výsledky. Mladí vědci už mají možnost vědecky pracovat jako studenti doktorského studijního oboru AVI, který fakulta nabízí již delší dobu. „K rozšíření studia Aplikovaných věd v inženýrství o bakalářský a magisterský studijní obor nás vedla snaha vychovat kvalitní technicky vzdělané odborníky pro průmyslovou praxi, ale také si připravit vlastní studenty pro doktorské studium a rozšíření našich vědeckých týmů,“ říká děkan fakulty Zdeněk Plíva.

Do prvního ročníku nastoupilo letos osm studentů bakalářského studia a šest do magisterského studia. „Vzhledem k náročnosti studia jsme s počtem zájemců spokojeni, i když firmy po nás chtějí daleko více absolventů. Stáže v praxi jsou velmi důležité. Studenti tam získají cenné zkušenosti, reálná témata pro diplomovou práci a zároveň kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. A kontaktují nás další výzkumná a vývojová pracoviště, prestižní tuzemské i zahraniční firmy, které nabízejí studentům stáže. Každý absolvent tohoto oboru si bude moci vybírat z řady lukrativních nabídek zaměstnání,“ tvrdí docent Šidlof.

Doufá, že zájem mladých lidí o studium takovýchto perspektivních oborů se bude zvyšovat. Fakulta si pro to připravuje půdu různými aktivitami zaměřenými na děti a mládež. V závěru loňského roku pořádala například pro středoškoláky a zejména letošní maturanty Den vědy a techniky. Na programu byly exkurze do laboratoří a zajímavé přednášky a fakulta také představila premiérový studijní obor AVI. „Zájem byl velký, přišlo téměř 300 středoškoláků. Věřím, že mezi nimi byli i naši budoucí studenti,“ doufá docent Šidlof.

Nový obor Aplikované vědy v inženýrství se představí na Dni otevřených dveří ve středu 25. ledna v univerzitní aule.

-koč-
Foto: archiv FM TUL

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384