Podepsali jsme smlouvu s filipínskou univerzitou

Rektor_podpis MoU s Mapúa 005.jpg
Rektor Kůs podepisuje smlouvu s filipínskou univerzitou

Smlouva s Mapúa Institute of Technology může být dobrým počátkem širší spolupráce s filipínskými školami.

Memorandum of Understanding podepsal v polovině února za Technickou univerzitu v Liberci rektor Zdeněk Kůs. Za filipínskou stranu ji v předstihu podepsal prezident Mapúa Institute of Technology Reynaldo B. Vea.

Spolupráce s Mapúa Institute of Technology je vyústěním pracovní cesty na Filipíny, kterou zástupci naší univerzity v čele s prorektorkou Soňou Jandovou absolvovali loni na podzim. Cesta do Manily měla dva hlavní body: účast na veletrhu vzdělávání  EHEF a také setkání se zástupci filipínských univerzit, kterou zaštítil velvyslanec ČR ve Filipínské republice Jaroslav Olša na české ambasádě v Manile.

„Na tomto setkání byli přítomni také zástupci z Mapúa Institute of Technology. Projevili velký zájem o spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Hovořili jsme především o možnosti výměny studentů a akademických pracovníků. Zacílení jejich výzkumu je blízké aktivitám naší fakulty strojní,“ říká prorektorka Soňa Jandová.

Podpis smlouvy s Mapúa Institute of Technology je pro Technickou univerzitu v Liberci příslibem širší možné spolupráce na Filipínách, s dalšími tamními univerzitami jednáme.

Podle zástupce českého velvyslance v Manile Jana Vytopila byla před čtyřmi lety na úrovni univerzit podepsána pouze jediná česko-filipínská smlouva, letos jich je, včetně smlouvy mezi Mapúa IT a TUL, patnáct. „Filipínští studenti tak mají otevřenou cestu na české vysoké školy, které nabízejí vzdělání v angličtině, " komentuje Jan Vytopil z ambasády v Manile.

Radek Pirkl