«Zvěte k nám studenty a vědce ze zahraničí»

Předsedkyně akademického senátu Olga Malíková a rektor Zdeněk Kůs.jpg
Olga Malíková a Zdeněk Kůs na dnešním setkání akademické obce

Rektor Zdeněk Kůs dnes na setkání akademické obce vyzýval k prohloubení internacionalizace naší univerzity. Akademickou obec TUL svolal spolu s předsedkyní akademického senátu Olgou Malíkovou.

Neustále rozšiřujeme kontakty v zahraničí a počet smluv o spolupráci se zahraničními školami. Jak informoval rektor Zdeněk Kůs, nově jsme navázali kontakty v Izraeli, na Tchaj-wanu a v Číně. „Cesta je prošlapána, konkrétní naplnění smluv je na vás, na fakultách, ústavech a katedrách. To, co nám trochu chybí, je internacionalizace, výzkum dělaný v mezinárodních týmech. Zvěte k nám studenty a vědce ze zahraničí, využijte fond mobilit a jezděte do zahraničí, to je jediná možnost, která nám pomůže udržet krok s velkými světovými univerzitami,“ řekl dnes na setkání akademické obce rektor Zdeněk Kůs.

Body své prezentace sjednotil počátečním písmenem „i“ – „internacionalizace“ byla hned první na pořadu. V té souvislosti rektor také vyzvedl úsilí zahraničního oddělení univerzity, které se odrazilo mimo jiné v tom, že Technická univerzita v Liberci byla loni zahrnuta do několika sledovaných mezinárodních žebříčků vysokých škol.

K bodu „infrastruktura“ rektor připomněl, že v plánu je přestavba dalších částí vysloužilých dílen v bloku E na univerzitní knihovnu a také nastínil plány rekonstrukce budovy T – Březovky – pro univerzitní účely.

„Je to poslední možnost, jak se můžeme rozrůstat v tomto areálu s centrem na Husově a Hálkově ulici. Další budovy už nám zde nikdo nepovolí, protože k nim nemáme šanci vybudovat dostatečnou kapacitu parkovacích míst,“ řekl dnes rektor.

Nejobsáhlejším „i“ byla „implementace“. České vysoké školy již od září loňského roku implementují do svých vnitřních stanov a předpisů a pomalu také do svého chodu změny vyplývající z novely zákona o vysokých školách. Jak upozornil rektor, čekají nás ovšem další legislativní změny, které ovlivní chod univerzit. Především je to novela zákona 130, která mimo jiné v současné podobě říká, že univerzity budou muset doplácet podstatně více peněz z projektů určených ministerstvem na investice, zejména nákladné projekty na výstavbu nových budov by mohla novela tohoto zákona ohrozit úplně.

Připravit se v dohledné době musíme podle rektora i předsedkyně akademického senátu na to, že na univerzitě vznikne Rada pro vnitřní hodnocení a s ní také institucionalizovaný proces sebehodnocení univerzity. Nutností je podle rektora také připravit se na institucionální akreditaci.

Změny do univerzitního života přinese také implementace Metodiky 2017+, která by měla být klíčem k hodnocení vědeckých výsledků. „Směřuje to k tomu, že nebude záležet na počtu publikací a výsledků, ale na tom, zda jde o excelentní výstupy, a to pokud možno na světové úrovni. Toto nové měřítko přinese řadu změn například pro habilitační a profesorská řízení,“ uvedl rektor Kůs.

Mezery má univerzita, podle Zdeňka Kůse, v práci s absolventy:
„Nejsme v tom jediní, žádná česká vysoká škola, snad až na jednu, nemá propracovaný a dobře fungující systém práce s absolventy. Jako univerzita můžeme tuto komunikaci pomoci zlepšit, ale je na fakultách a katedrách sbírat kontakty, vést si databázi a své absolventy oslovovat.“

Naopak to, co se za posledních několik let univerzitě dařilo, je prodej výsledků výzkumu formou licenčních smluv. Transfer technologií bude hrát podle rektora pro život a životaschopnost univerzity i v dalších letech naprosto klíčovou roli a je třeba jej posílit. S tím souvisí také nutnost podpory spin-off firem vzešlých z univerzitního prostředí.

„Máme dobře nakročeno. Pokud se nám za posledních několik let něco skutečně podařilo, pak je to fakt, že lidé po celém světě si jméno Technické univerzity v Liberci automaticky spojují s nanotechnologiemi. Je to naše obchodní značka, na které můžeme i nadále stavět další spolupráci ve světě,“ zhodnotil profesor Kůs.

Olga Malíková ve svém vstupu připomněla činnost akademického senátu a možnost aktivně se do něj zapojit. „Senát ve složení, které zde reprezentuji jako jeho předsedkyně, končí své funkční období letos 9. června. Volby do nového senátu jsme již vypsali, kandidátky je možné odevzdávat na fakultách do 24. března,“ zmínila Olga Malíková. „Je třeba volit uvážlivě, na nový senát čeká hned v úvodu nanejvýš zodpovědný úkol, a tím je volba nového rektora letos na podzim,“ doplnila.

V této souvislosti padl v následné debatě dotaz, zda budou moci volit také pracovníci, kteří výzkumnou činností spadají pod CxI a činností pedagogickou pod některou z fakult. Rektor plénum ujistil, že by neměl být problém v tom volit a být zvolen na fakultě, na níž mají tito akademičtí pracovníci úvazek. Dotaz padl také na aktuální možnosti čerpání prostředků z fondu mobilit a diskuze se také věnovala zatím dosti abstraktnímu pojmu excelentní výzkum, především způsobu jeho určení a ohodnocení.

Další akademická obec bude svolána s největší pravděpodobností letos na podzim v souvislosti s volbou nového rektora.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540