sobota 21. červenec 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Vzpomínka na profesora Krčmu – uplynulo sto let od jeho narození

Vzpomínka na profesora Krčmu – uplynulo sto let od jeho narození

Vzpomínka na profesora Krčmu – uplynulo sto let o jeho narození

V těchto dnech uplynulo sto let od narození profesora Radka Krčmy, jednoho z nejvýznamnějších odborníků českého textilního průmyslu a dlouholetého profesora naší fakulty textilní. Profesor Krčma byl jedním ze zakladatelů oboru netkané textilie a světově uznávanou autoritou v tomto oboru. Vynalezl a realizoval mnoho originálních technologií, založil první katedru netkaných textilií na světě a napsal první odborné knihy věnované tomuto oboru. Určitě si zaslouží, abychom si na něj v těchto dnech vzpomněli.

Prof. Ing. Dr. techn. Radko Krčma, DrSc. se narodil 18. dubna 1917 v Ivančicích a zemřel v Liberci  v březnu 2002. V mládí byl vynikajícím klavíristou a špičkovým sportovcem. Reprezentoval ČSR v atletice v běhu na středních tratích. Hrál na ligové úrovni basketbal.

Svoji pracovní kariéru zahájil ve výzkumném ústavu u firmy Baťa ve Zlíně. Po desetileté praxi ve Zlíně pak působil ve Výzkumném ústavu vlnařském v Brně. Tam vyvinul a realizoval řadu nových textilních technologií, které byly instalovány v textilních závodech a staly se základem nového oboru netkané textilie na světové úrovni.

Jméno profesora Krčmy se nesmazatelně zapsalo i do historie Technické univerzity v Liberci, když byla  na tehdejší Vysoké škole strojní a textilní v Liberci jeho zásluhou založena v roce 1968 na světě první katedra netkaných textilií, a vznikla tak důstojná vědecká základna oboru. V tomto oboru podal profesor Krčma desítky patentů, napsal stovky odborných publikací a vychoval stovky odborníků, kteří dnes zastávají významné pozice v českém i světovém průmyslu. 

V  letech 1973 – 1980 zastával funkci děkana fakulty textilní. „Profesora Krčmu vyhledávali odborníci z celého světa pro jeho široký odborný rozhled a dynamický přístup k řešení problémů,“ vzpomíná na svého blízkého spolupracovníka jeho pozdější nástupce na katedře profesor Oldřich Jirsák. Profesor Jirsák byl také členem Krčmova týmu, který vyvinul technologii kolmo kladených objemových textilií „Struto“. Tento výrobek byl v roce 2001 odměněn na mezinárodní výstavě EDANA (Evropská asociace pro netkané textilie a jednorázově použitelné výrobky) cenou „Výrobek roku“. Podle těchto patentů byly instalovány výrobní linky v USA, Velké Británii, Austrálii, Malajsii, Venezuele a Číně. V roce 2010 udělil tehdejší děkan fakulty textilní Aleš Linka profesoru Krčmovi in memoriam medaili fakulty za dlouhodobý přínos pro rozvoj vědy, vzdělanosti v oblasti textilních materiálů a technologií a přínos k upevňování akademických svobod.

Profesor R. Krčma byl nejen významným výzkumným pracovníkem, ale i vynikajícím organizátorem a pedagogem. Jím navržený a ustanovený systém výuky na vysoké škole převzalo několik zahraničních fakult, například v rumunské Iashi a v ruském Petrohradu.

Vážili jsme si ho jako vynikajícího odborníka, ale měli jsme ho rádi i pro jeho vybroušené společenské chování, široké všeobecné znalosti a pozitivní vztah k lidem i zvířatům. Bylo radostné, náročné a inspirující pracovat po boku a pod vedením této vynikající osobnosti. Byl dokonalým příkladem výzkumníka, který nesmírně dbal na dnes tak populární transfer technologií z výzkumu do praxe,“ dodává profesor Jirsák.

-koč- 

20.07. 2018

DNES od 14.00 v aule – spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání