pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Den vítězství uctil se zástupci armády, města a kraje také rektor

Den vítězství uctil se zástupci armády, města a kraje také rektor

Den vítězství_2017 (4).jpg

Rektor Zdeněk Kůs položil v pondělí na pietní akci na vojenském hřbitově v Ruprechticích věnec za Technickou univerzitu v Liberci. Pietním aktem si zástupci armády, města, kraje i státu připomněli 72. výročí od ukončení 2. světové války.

Památku padlých přišli na vojenský hřbitov v Ruprechticích a k Lidické hrušni na Štefánikově náměstí připomenout minutou ticha a položením květin vedení města v čele s primátorem Tiborem Batthyánym, hejtman kraje Martin Půta a další zástupci Libereckého kraje, velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plukovník Radek Černý, ministryně práce Michaela Marksová, zástupci Parlamentu ČR, Krajského velitelství Policie ČR, Krajského vojenského velitelství Liberec a mnoho dalších.

Květiny za Technickou univerzitu v Liberci položil rektor Zdeněk Kůs. „Gabčík, Kubiš, Valčík i další nebyli románoví hrdinové, byli to mladí lidé, kteří stáli před těžkými osobními rozhodnutími. Pomohla jim nejen odvaha, ale cosi dnes často opomíjeného – vědomí povinnosti ke své vlasti, ochota jí obětovat vše. I vlastní život.

Věřím, že i v dnešní době se mezi námi najde dost podobných lidí. Měli bychom udělat vše pro posílení hrdosti k národu, vlasti, k civilizaci, kterou naši předkové tvořili a se zbraní v ruce často bránili. Musíme mít odvahu postavit se bezpráví. Bránit svou svobodu a volnost,“ řekl pietnímu shromáždění rektor Zdeněk Kůs.

Slavnostního aktu, který připomíná oběti, hrdiny a konec druhé světové války, se zúčastnila také řada pamětníků a válečných veteránů. Jejich blízcí, přátelé, členové rodiny často „Položili své životy, abychom žili v míru“, jak hlásá nápis na památníku ruprechtického hřbitova, ke kterému se v pondělí 8. května kladli věnce.

„Musíme myslet na to, že bez přímých pamětníků budou tyto pietní akty o to důležitější. Proto v nich nesmíme polevit, a naopak se musíme postarat o to, aby i naši následovníci brali tyto významné dny nejen jako dny volna, ale především jako příležitost sejít se, zamyslet se nad minulostí a vzdát hold všem statečným lidem, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme v míru,“ řekl na pondělním pietním setkání primátor Tibor Batthyány.

-red-

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.