pátek 22. červen 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Karel Cvachovec chce fakultu s přidanou hodnotou

Karel Cvachovec chce fakultu s přidanou hodnotou

prof. Karel Cvachovec (1).jpg

Jediný kandidát na děkana fakulty zdravotnických studií se včera představil akademické obci. Ve své kandidátské prezentaci kladl důraz na aplikovaný výzkum, přípravu kvalitních absolventů a přátelské prostředí.

Profesora MUDr. Karla Cvachovec, CSc., MBA, (69) navrhla akademická obec na funkci historicky prvního děkana nové fakulty.

Na Fakultě zdravotnických studií TUL je nyní garantem oboru zdravotnický záchranář a je také členem její vědecké rady. Téměř 20 let, až do roku 2014, zastával funkci přednosty Kliniky anesteziologie a resuscitace Druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je předsedou výboru České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a řadu let také vedoucím Katedry anesteziologie a intenzivní medicíny Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze.

Jeden z dotazů v diskuzi po jeho včerejší prezentaci mířil k otázce jeho motivace do nové funkce.

„Sice se teď mohu naplno věnovat svým čtyřem vnoučatům, na což jsem se těšil, ale myslím, že mám ještě v oboru co předat a mohu dobře zužitkovat i zkušenosti z vedení týmu kliniky, která byla a dosud je jednou z největších v zemi. Navíc jsem vždy velmi rád pracoval s mladými lidmi. A do této situace přišla možnost být děkanem, kterou beru jako osobní výzvu a příležitost,“ odpověděl včera na dotaz od studentů profesor Cvachovec.

Ve své prezentaci hovořil o podpoře především aplikovaného výzkumu na fakultě a o podpoře nových technologií.

„Pokud budu zvolen, zasadím se o další rozšiřování simulační techniky a informačních systémů. Je to oblast, ve které byla fakulta vždy dobrá. Podporovat budu také mezioborová zaměření – ošetřovatelství vnímám jako ideální mezioborové studium. A rád bych, aby fakulta i nadále spolupracovala také s ostatními částmi univerzity. Využijme synergie různých technických a vědeckých zaměření, která na univerzitě máme,“ uvedl Karel Cvachovec.

Hovořil dále o tom, že zdravotnictví je v České republice mimořádně nestabilní prostředí.

„Zdravotnictví je v situaci, kdy změny potřebuje, nelze je již oddalovat. Změny přijdou a bude jich ještě více než dosud. Je potřeba naše absolventy dobře připravit na to, že svět bude za 20 let jiný, než jaký znali, když přebírali diplom,“ řekl Karel Cvachovec.

Galerie

Význam fakulty vidí nejen v regionálním měřítku. Liberecká fakulta by měla nabídnout hodnoty, které studenti na jiné zdravotnické fakultě nenajdou.

„Rozdíl je především v postoji. Ve společnosti, ale i na školách vnímám, že se z oboru vytratil étos. Například v případě ošetřovatelství, které je nosným pilířem naší nabídky studia, se trochu vytratil ten pocit, že je to vznešené povolání. Alespoň já ho tak vnímám. Nebo tu máme záchranáře. Vzděláváme tu odborníky, kteří si velmi efektivně poradí v situacích, ze kterých by většina lidí prchla. Hlasme se k tomu, buďme na svůj obor hrdí, to je přidaná hodnota, kterou můžeme uchazečům nabídnout,“ míní Cvachovec.

Podle něj se s tím nutně pojí také přátelská a vstřícná atmosféra na fakultě, kterou tvoří pedagogové i neakademičtí pracovníci. „Uvědomme si, že jsme tu kvůli studentům,“ dodal k tomu včera kandidát na děkana.

Jeden z dotazů z auditoria se ptal také na možnost otevření magisterského studia ošetřovatelství.

„Ničemu se předem nebráním. Je ale třeba se ptát: uplatní ti lidé tak náročné vzdělání, jakým magisterské studium bezesporu je? Budou mít více zodpovědnosti, a tím i více peněz?“ odpověděl profesor Cvachovec.

Akademický senát fakulty, jak včera informoval jeho předseda Martin Krause, přistoupí k volbě děkana zítra v deset hodin. Pokud senátoři kandidáta zvolí, předají svůj návrh rektorovi Zdeňku Kůsovi.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Červen 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání