Staff Week na jedničku

Závěr exkurze po městě.JPG
Závěr exkurze po městě. Foto: Zuzana Pechová

Týdenní setkání zahraničních koordinátorů programu Erasmus+ na naší univerzitě si účastníci chválí. Líbí se jim univerzita i program, který jsme jim přichystali.

Profesor Sedat Sünter je vedoucím mezinárodního oddělení na turecké Firat University, Staff Weeky, tedy mezinárodní setkání koordinátorů a administrátorů programu Erasmus+, jsou pro něj již běžnou součástí jeho práce, Liberec si přesto bude dobře pamatovat.

„Upřímně, je to vůbec nejlepší Staff Week, jaký jsem absolvoval, a že jich nebylo málo. Program je perfektně připravený, jsem zde velmi spokojen,“ řekl redakci T-UNI Sedat Sünter na včerejším miniveletrhu Erasmus+, který se konal v poledne v prostoru před menzou.

Účastníci Staff Weeku na něm sami prezentovali univerzity, ze kterých k nám přijeli.

Například Firat University má 12 fakult, mimo u nás běžné, například fakultu zaměřenou na chov ryb se třemi katedrami, při Firat University fungují také střední a vyšší školy, zajímavostí je škola pro piloty. Firat University má proto v kampusu vlastní letiště.

„S Technickou univerzitou v Liberci ještě nemáme smlouvu o spolupráci, ale hovořil jsem s proděkanem vaší fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a máme snad v brzké době nakročeno k sepsání smlouvy,“ řekl náš host z Turecka na Staff Weeku Sedat Sünter.

Schůzkám tváří v tvář zainteresovaných stran, o které hovoří, byl v programu libereckého Staff Weeku vymezen dostatečný prostor.

Využila ho i Anita Richert-Każmierska, která vyučuje na Fakultě managementu a ekonomie Technologické univerzity v Gdaňsku. Ta má podobné zaměření studia jako naše univerzita a nabízí i celou škálu studijních programů vyučovaných v angličtině, které jsou pro studenty z členských zemí EU bezplatné. I to prezentovala zástupcům naší ekonomické fakulty.

„Chtěla jsem se s lidmi z vaší fakulty setkat osobně a hovořit o tom, jaká spolupráce je skutečně možná. Nejsem příznivcem sepisování smluv pro smlouvy, které pak nemají reálné naplnění. Jsem proto ráda, že na Staff Weeku mohu potkat zodpovědné lidi osobně a dohodnout se s nimi,“ říká polská účastnice našeho Staff Weeku. Právě osobní kontakty jsou důvodem, proč se podobných mezinárodních událostí, jako jsou Staff Weeky, účastní a i ona je v Liberci, kde byla pracovně poprvé, nadmíru spokojená.

„V některých zemích je cítit odstup, který si lidé udržují v kontaktu s cizinci, tento pocit tady u vás v Liberci vůbec nemám, vše se odehrává na velmi otevřené a přátelské úrovni. Sama podobné akce někdy pořádám a o to víc dokážu ocenit program, který vaše kancelář Erasmus pro nás připravila. Je vidět, že jste si s tím dali opravdu velkou práci,“ shrnuje Anita Richert-Każmierska uprostřed týdne zasvěceného mezinárodnímu Staff Weeku.

Během něj od pondělí 29. května do dnešního dne jsme pro ně kromě schůzek s partnery z našich fakult a kateder, při nichž mohli projednávat spolupráci mezi univerzitami, připravili prohlídku univerzity a jejích laboratoří, přednášky, workshopy, také výlet na Ještěd a návštěvu IQ Landie. Specialitou byla netradiční prohlídka města – na vybraných stanovištích čekali studenti katedry primárního vzdělávání v historických kostýmech a s rekvizitami, kteří účastníky Staff Weeku seznamovali s přelomovými událostmi v historii Liberce.

International Staff Week pořádá kancelář Erasmus+ a Zahraniční oddělení naší univerzity, letos se u nás koná již potřetí. Přijeli na něj hosté z Turecka, Polska, Ukrajiny, Německa, Španělska a dalších zemí.

„Odvažuji se říct, že po společně stráveném týdnu se nemusíme nazývat pouze kolegy, ale i přáteli, což naši spolupráci vždy v mnohém ulehčuje,“ říká vedoucí kanceláře Erasmus+ na naší univerzitě Michaela Andělová a dodává:

„Jsem ráda, že se na přípravě a realizaci celého Staff Weeku podíleli skoro všichni fakultní koordinátoři, kteří jsou nedílnou součástí všech zahraničních spoluprací. Vytvořili jsme, myslím, skvělý tým, který mohl všem účastníkům ukázat, že na TUL jsou jejich studenti v těch nejlepších rukou a je jim poskytováno kvalitní vzdělání. A zároveň jsme se mohli inspirovat postupy na jiných institucích.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 392