Kraj s univerzitou zakládají podnikatelský inkubátor

Rektor Zdeněk Kůs (vlevo) a hejtman Martin Půta podepisují smlouvu  (2).JPG
Rektor Zdeněk Kůs (vlevo) a hejtman Martin Půta podepisují smlouvu.

Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs a hejtman Libereckého kraje Martin Půta dnes podepsali smlouvu o spolupráci při realizaci projektu Inovačního centra – podnikatelského inkubátoru Libereckého kraje.

Smlouvu podepisovali symbolicky v místě, kde má významná regionální instituce vzniknout – v jedné z hal bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTS) vedle sídla krajského úřadu.

Podnikatelským inkubátorem chce Liberecký kraj ještě výrazněji podporovat začínající firmy a start jejich podnikání. Klíčová je spolupráce na vybudování a provozu centra s Technickou univerzitou v Liberci.

„Vážím si spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci. S podporou firem má zkušenosti, a proto je partnerství v tomto směru opravdu důležité. Věřím, že díky společnému úsilí vzniknou v našem průmyslovém regionu nové inovační firmy a nové výrobky s vyšší přidanou hodnotou,“ uvedl dnes při příležitosti podpisu smlouvy hejtman Martin Půta. Dodal, že Liberecký kraj je posledním v zemi, který podnikatelský inkubátor zavádí.

Z naší strany se bude jednat především o poradenství a podporu vzniku start-up firem. Také umožníme mladým firmám i kreativním jednotlivcům za dohodnutých podmínek využívat naše špičkově vybavené laboratoře a pokročilé technologie v majetku univerzity. Jsme připraveni zajistit konzultace o konkrétních problémech s našimi vědci i poskytnout odbornou pomoc při posuzování žádostí o vstup do inovačního centra,“ říká ke spolupráci na projektu rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

„Šikovní studenti a absolventi nečekají. Když tu nic podobného nenajdou, půjdou tam, kde zázemí pro své podnikání naleznou. Inkubátor má pomoci šikovné lidi a dobré nápady ve městě udržet,“ řekl dále rektor. Připomněl také, že Technická univerzita v Liberci před dvěma lety menší typ podnikatelského inkubátoru pod hlavičkou Student Business Clubu při své ekonomické fakultě otevřela.

Budovu bývalého sídla VÚTS za účelem vybudování inkubátoru koupil Liberecký kraj v roce 2015, loni záměr schválili krajští radní. V současné chvíli se projekt inovačního centra nachází ve fázi přípravy projektové dokumentace k rekonstrukci budovy, studie proveditelnosti a projektové žádosti do příslušné výzvy Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Pokud kraj s dotací z evropských fondů neuspěje, je podle hejtmana připraven inkubátor zřídit z vlastních zdrojů.

„Inspirovali jsme se jak v zahraničí, tak v České republice. V minulosti jsme navštívili technologické centrum Communitech v kanadském Waterloo, Jihomoravské inovační centrum, Technologické centrum ve Zlíně a nyní plánujeme cestu do Drážďan, abychom se při výstavbě a provozu podnikatelského inkubátoru vyvarovali případných rizik,“ dodává hejtman.

Nový prostor bývalých těžkých dílen a laboratoří je podle rektora naší univerzity přesně tím, co start-upové firmy potřebují. "V podobných prostorech, které vynikají velkou mírou variability vnitřního uspořádání, velmi dobře fungují inkubátory, které známe ze zahraničí," dodal Zdeněk Kůs.

Podnikatelský inkubátor podporují i podnikatelé a firmy z Libereckého kraje, kteří jsou připraveni se podílet na jeho vzniku především svými zkušenostmi z fungování obdobných projektů.

Než inovační centrum vznikne, bude Liberecký kraj pracovat na aktivitách, které podporují vznik start-up firem v tzv. virtuálním inkubátoru.

Radek Pirkl
- s použitím tiskové zprávy LK