úterý 12. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Kraj s univerzitou zakládají podnikatelský inkubátor

Kraj s univerzitou zakládají podnikatelský inkubátor

Rektor Zdeněk Kůs (vlevo) a hejtman Martin Půta podepisují smlouvu  (2).JPG
Rektor Zdeněk Kůs (vlevo) a hejtman Martin Půta podepisují smlouvu.

Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs a hejtman Libereckého kraje Martin Půta dnes podepsali smlouvu o spolupráci při realizaci projektu Inovačního centra – podnikatelského inkubátoru Libereckého kraje.

Smlouvu podepisovali symbolicky v místě, kde má významná regionální instituce vzniknout – v jedné z hal bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTS) vedle sídla krajského úřadu.

Podnikatelským inkubátorem chce Liberecký kraj ještě výrazněji podporovat začínající firmy a start jejich podnikání. Klíčová je spolupráce na vybudování a provozu centra s Technickou univerzitou v Liberci.

„Vážím si spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci. S podporou firem má zkušenosti, a proto je partnerství v tomto směru opravdu důležité. Věřím, že díky společnému úsilí vzniknou v našem průmyslovém regionu nové inovační firmy a nové výrobky s vyšší přidanou hodnotou,“ uvedl dnes při příležitosti podpisu smlouvy hejtman Martin Půta. Dodal, že Liberecký kraj je posledním v zemi, který podnikatelský inkubátor zavádí.

Z naší strany se bude jednat především o poradenství a podporu vzniku start-up firem. Také umožníme mladým firmám i kreativním jednotlivcům za dohodnutých podmínek využívat naše špičkově vybavené laboratoře a pokročilé technologie v majetku univerzity. Jsme připraveni zajistit konzultace o konkrétních problémech s našimi vědci i poskytnout odbornou pomoc při posuzování žádostí o vstup do inovačního centra,“ říká ke spolupráci na projektu rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

„Šikovní studenti a absolventi nečekají. Když tu nic podobného nenajdou, půjdou tam, kde zázemí pro své podnikání naleznou. Inkubátor má pomoci šikovné lidi a dobré nápady ve městě udržet,“ řekl dále rektor. Připomněl také, že Technická univerzita v Liberci před dvěma lety menší typ podnikatelského inkubátoru pod hlavičkou Student Business Clubu při své ekonomické fakultě otevřela.

Budovu bývalého sídla VÚTS za účelem vybudování inkubátoru koupil Liberecký kraj v roce 2015, loni záměr schválili krajští radní. V současné chvíli se projekt inovačního centra nachází ve fázi přípravy projektové dokumentace k rekonstrukci budovy, studie proveditelnosti a projektové žádosti do příslušné výzvy Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Pokud kraj s dotací z evropských fondů neuspěje, je podle hejtmana připraven inkubátor zřídit z vlastních zdrojů.

„Inspirovali jsme se jak v zahraničí, tak v České republice. V minulosti jsme navštívili technologické centrum Communitech v kanadském Waterloo, Jihomoravské inovační centrum, Technologické centrum ve Zlíně a nyní plánujeme cestu do Drážďan, abychom se při výstavbě a provozu podnikatelského inkubátoru vyvarovali případných rizik,“ dodává hejtman.

Nový prostor bývalých těžkých dílen a laboratoří je podle rektora naší univerzity přesně tím, co start-upové firmy potřebují. "V podobných prostorech, které vynikají velkou mírou variability vnitřního uspořádání, velmi dobře fungují inkubátory, které známe ze zahraničí," dodal Zdeněk Kůs.

Podnikatelský inkubátor podporují i podnikatelé a firmy z Libereckého kraje, kteří jsou připraveni se podílet na jeho vzniku především svými zkušenostmi z fungování obdobných projektů.

Než inovační centrum vznikne, bude Liberecký kraj pracovat na aktivitách, které podporují vznik start-up firem v tzv. virtuálním inkubátoru.

Radek Pirkl
- s použitím tiskové zprávy LK

Galerie
30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání