We are proud of TUL - promoce v angličtině

První promoce v angličtině na TUL (10).jpg
Sudeep Sangamesh Babu právě převzal diplom.

Mít v úctě Českou republiku a Technickou univerzitu v Liberci slíbil v angličtině Attia Shehab Hassan z Egypta, kterého dnes spolu s dalšími 71 absolventy jmenoval děkan fakulty strojní Petr Lenfeld inženýrem. Attia Shehab Hassan získal na dobu magisterského studia vládní stipendium ČR a ke studiu si vybral naši univerzitu. Na promoci zastupoval početnou skupinu zahraničních studentů.

Dnešní promoce absolventů navazujícího magisterského studia, proběhla poprvé v historii naší univerzity dvojjazyčně – v anglickém a českém jazyce. „Promovali jsme deset studentů z Indie a jednoho studenta z Egypta, chtěli jsme, aby i oni ceremoniálu rozuměli,“ řekla Radka Dvořáková ze studijního oddělení fakulty.

Indičtí studenti si studium na naší fakultě strojní velmi pochvalují, s uznáním hovoří o přátelských vztazích s českými kolegy a vstřícnosti vedení univerzity při řešení nejrůznějších problémů. „Oceňuji také, že studium na liberecké fakultě strojní je velmi úzce spjato s praxí. V Indii je více zaměřeno na teorii. V Liberci jsem získal mnoho cenných praktických zkušeností a jsem si jistý, že mně pomohou v mém budoucím povolání. Nastupuji do firmy EDAG Engineering v Mladé Boleslavi. Zaměřím se mimo jiné na využití kompozitních materiálů,“ řekl novopečený inženýr Sudeep Sangamesh Babu a dodává, že kontakt na svého zaměstnavatele získal na T-Fóru, veletrhu pracovních příležitostí, který naše univerzita každoročně pořádá. Také jeho kolega Sakthi Sai Thamizhchelvan už ví, kde bude pracovat. Oslovila ho plzeňská firma zaměřená na automobilový průmysl. „Nastoupím jako designer junior. Znalosti z oblasti materiálového inženýrství se mi budou hodit,“ konstatoval.

Oba mladí inženýři chtějí v České republice nějakou dobu zůstat. „Je to krásná země a strojírenství je zde na vysoké úrovni. Dá se zde krásně skloubit práce s relaxací. Rádi cestujeme a Česká republika je pro cestování jako výchozí bod ideální,“ říká Sakthi Sai Thamizhchelvan. Na otázku, co je nejvíce v České republice překvapilo, odpovídají oba inženýři pocházející z jihu Indie najednou: „Máte to tady tak krásně zelené.“

Na naší univerzitě studuje zhruba pět stovek zahraničních studentů, z toho na fakultě strojní v letošním akademickém roce 149. „Naše fakulta nabízí velmi kvalitní studium ve strojírenských oborech. Je dobře, že k nám mladí lidé přicházejí tyto obory studovat a jistě je skvělá zpráva, že někteří z nich u nás chtějí zůstat a pracovat v průmyslové praxi, nebo dál pokračovat v doktorském studiu. Pomohou tak alespoň zmírnit zoufalý nedostatek strojařů na trhu práce," říká děkan FS TUL Petr Lenfeld.

„V případě, že se vrátí zpět do své vlasti, jsou pro nás cennými kontakty pro další navazování spolupráce. Pozitivní dopad má přítomnost zahraničních studentů i na české posluchače – rozšíří si své znalosti, poznají jinou kulturu, učí se toleranci a zdokonalují se v angličtině. Zahraniční studenti také přinášejí nové prvky do našeho systému vzdělávání – zvyšují nároky na akademiky, nutí nás k dalšímu rozvoji vzdělávání ve srovnání se zahraničními univerzitami,“ dodává profesor Lenfeld. 

Studenti studující v anglickém jazyce si studium platí a přinášejí tak do rozpočtu univerzity i určitý zisk. „Platili jsme čtyři tisíce dolarů za rok a zhruba deset tisíc korun jsme k tomu utratili pro své potřeby. Jsem přesvědčený, že se nám tahle investice vyplatí,“ shodují se oba Indové.

Také podle rektora TUL Zdeňka Kůse je nezbytné stále rozšiřovat kontakty v zahraničí a navazovat smluvní spolupráci se zahraničními školami.

Stále nám trochu chybí internacionalizace, výzkum dělaný v mezinárodních týmech. Je potřeba zvát k nám studenty a vědce ze zahraničí, využívat fond mobilit a jezdit do zahraničí. To je jediná možnost, která nám pomůže udržet krok s velkými světovými univerzitami. Musíme se víc chovat jako vyspělé západní státy, více se snažit přitáhnout vynikající mozky do ČR a udržet je tu. Škoda, že státní mechanismus pro udělování studentských víz je neuvěřitelně pomalý a nemá dostatečnou kapacitu.V podstatě nám tak stát v přijímání vynikajících studentů brání,“ řekl redakci T-UNI profesor Kůs a připomněl, že univerzita letos nově navázala kontakty v Izraeli, na Tchaj-wanu a v Číně.  

Kromě 72 inženýrů dnes obdrželo svůj diplom také 14 bakalářů fakulty strojní.

-koč-

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 618

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385