pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Dětská univerzita ukončila sedmý ročník

Dětská univerzita ukončila sedmý ročník

Promoce Dětské uni (6).jpg

Technická univerzita v Liberci je známá veřejnosti nejen jako špičkové vědecké pracoviště  zaměřené na nanotechnologie a nanomateriály. Dlouhodobě boduje i jako instituce, která se systémově stará o výchovu technicky zaměřených talentů.  Mimo jiné už sedmý rok pořádá oblíbenou Dětskou univerzitou. Letošní ročník úspěšně absolvovalo 239 studentů ve věku od 7 do 19 let. „V tomto roce se kurzů zúčastnilo i velké množství středoškoláků a čerstvých maturantů,“ informoval vedoucí projektu Miloš Hernych.

Absolventi převzali v sobotu 24. června při slavnostním aktu, napodobujícím opravdovou promoci, diplomy od vedoucího projektu Miloše Hernycha a prorektora TUL Pavla Němečka. Přítomen byl také Jaroslav Semerád, ředitel  SPŠSE a VOŠ Liberec, se kterou naše univerzita při popularizaci technických oborů mezi dětmi a mládeží úzce spolupracuje..

Dětská univerzita patří k velmi úspěšným projektům. Formou hry na vysokoškolské studium (včetně imatrikulace, celoročního studia, vypracování a obhájení závěrečné práce a slavnostní promoce) se žáci zábavnou formou seznamují s novými poznatky studovaných oborů, přičemž je kladen důraz na získávání teoretických i praktických dovedností, rozvíjení tvořivosti a samostatnost. Děti si vybírají ze studijních programů zaměřených na strojírenství, elektrotechniku, textilní technologie, přírodní vědy atd. Na pět ročníků získala TUL dotace v rámci projektů podporovaných Evropskou unií.

Díky evropským dotacím byly kurzy zcela zadarmo, pro šestý a sedmý ročník se nepodařilo zajistit financování z žádného grantu. Pomocnou ruku ale podal Liberecký kraj, který na provoz přispívá půlmilionovým příspěvkem, nutný je ale i příspěvek rodičů. Za dobu své existence však  získala Dětská univerzita tak dobré jméno, že i placené kurzy jsou zcela obsazené.

Vedení univerzity, realizátoři projektu a koneckonců i rodiče dospívajících děti se shodují: Dětská univerzita už neodmyslitelně k Technické univerzitě patří a měla by fungovat i v budoucnu. „Počítáme s tím, že Dětskou univerzitu zachováme. Nyní nám pomáhá Liberecký kraj a věříme, že se objeví i další grantové možnosti. Pokud by se ale nepodařilo sehnat peníze z veřejných zdrojů, tak budeme hledat peníze jinde. Obrátíme se třeba na firmy, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem technicky vzdělaných odborníků,“ uvedl vedoucí projektu Dětská univerzity TUL Miloš Hernych.

Za dobu existence absolvovalo Dětskou univerzitu zhruba tři tisíce dětí. Osmý ročník Dětské univerzity bude zahájen opět s podporou Libereckého kraje letos v září.

koč

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.