sobota 19. srpen 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Dětská univerzita ukončila sedmý ročník

Dětská univerzita ukončila sedmý ročník

Promoce Dětské uni (6).jpg

Technická univerzita v Liberci je známá veřejnosti nejen jako špičkové vědecké pracoviště  zaměřené na nanotechnologie a nanomateriály. Dlouhodobě boduje i jako instituce, která se systémově stará o výchovu technicky zaměřených talentů.  Mimo jiné už sedmý rok pořádá oblíbenou Dětskou univerzitou. Letošní ročník úspěšně absolvovalo 239 studentů ve věku od 7 do 19 let. „V tomto roce se kurzů zúčastnilo i velké množství středoškoláků a čerstvých maturantů,“ informoval vedoucí projektu Miloš Hernych.

Absolventi převzali v sobotu 24. června při slavnostním aktu, napodobujícím opravdovou promoci, diplomy od vedoucího projektu Miloše Hernycha a prorektora TUL Pavla Němečka. Přítomen byl také Jaroslav Semerád, ředitel  SPŠSE a VOŠ Liberec, se kterou naše univerzita při popularizaci technických oborů mezi dětmi a mládeží úzce spolupracuje..

Dětská univerzita patří k velmi úspěšným projektům. Formou hry na vysokoškolské studium (včetně imatrikulace, celoročního studia, vypracování a obhájení závěrečné práce a slavnostní promoce) se žáci zábavnou formou seznamují s novými poznatky studovaných oborů, přičemž je kladen důraz na získávání teoretických i praktických dovedností, rozvíjení tvořivosti a samostatnost. Děti si vybírají ze studijních programů zaměřených na strojírenství, elektrotechniku, textilní technologie, přírodní vědy atd. Na pět ročníků získala TUL dotace v rámci projektů podporovaných Evropskou unií.

Díky evropským dotacím byly kurzy zcela zadarmo, pro šestý a sedmý ročník se nepodařilo zajistit financování z žádného grantu. Pomocnou ruku ale podal Liberecký kraj, který na provoz přispívá půlmilionovým příspěvkem, nutný je ale i příspěvek rodičů. Za dobu své existence však  získala Dětská univerzita tak dobré jméno, že i placené kurzy jsou zcela obsazené.

Vedení univerzity, realizátoři projektu a koneckonců i rodiče dospívajících děti se shodují: Dětská univerzita už neodmyslitelně k Technické univerzitě patří a měla by fungovat i v budoucnu. „Počítáme s tím, že Dětskou univerzitu zachováme. Nyní nám pomáhá Liberecký kraj a věříme, že se objeví i další grantové možnosti. Pokud by se ale nepodařilo sehnat peníze z veřejných zdrojů, tak budeme hledat peníze jinde. Obrátíme se třeba na firmy, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem technicky vzdělaných odborníků,“ uvedl vedoucí projektu Dětská univerzity TUL Miloš Hernych.

Za dobu existence absolvovalo Dětskou univerzitu zhruba tři tisíce dětí. Osmý ročník Dětské univerzity bude zahájen opět s podporou Libereckého kraje letos v září.

koč

26.05. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.