Květiny z TUL za oběti sovětské okupace

Květiny z TUL k neblahému výročí sovětské okupace
Květiny u pietního místa

Kytici květů dnes položil rektor naší univerzity Zdeněk Kůs k pomníku obětem sovětské okupace na budově liberecké radnice.  Dnes si představitelé města Liberce, Libereckého kraje, senátoři a poslanci, zástupci liberecké posádky a dalších významných institucí připomněli neblahé výročí vpádu vojsk Varšavského paktu v čele se Sovětským svazem na území tehdejšího Československa 21. srpna 1968. Přišli i další hosté, včetně pamětníků a přímých svědků událostí. Pietní akt připravilo jako každoročně město Liberec a i letos se před radnicí sešlo okolo sto padesáti lidí.

Během prvních deseti dnů okupace zemřelo nejméně 80 našich občanů, v záři si okupace vyžádala 23 obětí a v říjnu pak 18. Během pobytu okupačních vojsk zemřelo celkem 400 civilistů. V Liberci si násilný vpád vojsk pěti komunistických zemí vyžádal devět lidských životů a pětačtyřicet zraněných.  Invaze v ten den pohřbila i veškeré naděje Pražského jara a ideály těch, kteří si mysleli, že totalitnímu režimu lze nasadit lidskou tvář. Šok z toho byl hluboký a následné období normalizace se negativně podepsalo na všech oblastech života tehdejšího Československa. Akademickou půdu nevyjímaje.

Mnohým studentům bylo znemožněno dokončit studia – byl to trest za aktivní účast na protestních akcích proti okupaci. Nuceně odešlo i mnoho vynikajících kantorů. Čistky se nevyhnuly ani tehdejší liberecké Vysoké škole strojní a textilní, která se aktivně zapojila do protestu proti okupaci. (Za všechny připomenu pana profesora Zdeňka Kováře, jednoho ze zakladatelů liberecké vysoké školy, kterému i přes jeho vysokou odbornost uznávaného experta na spalovací motory komunistický režim po roce 1968 znemožnil pracovat na vysoké škole. Na akademickou půdu se vrátil po roce 1989 a jako první svobodně zvolený polistopadový rektor se významně zasloužil o nebývalý rozvoj liberecké vysoké školy). Katedry marxismu leninismu zaznamenaly na všech vysokých školách nebývalý rozmach, studentům bylo znemožněno cestovat a získávat objektivní informace a pro přijetí ke studiu byla často rozhodující prokomunistická angažovanost. Dění na vysokých školách ovládly komunistické organizace a Svaz socialistické mládeže. O zdravém duchu, nemohla být ani řeč.

Příjezd sovětských tanků zničil naděje, že by se na naše vysoké školy vrátily svoboda a demokracie, o které přišly komunistickým pučem roku 1948. Díky Sametové revoluci obojí máme. Je ale stále potřeba být ve střehu, abychom o svobodu nejen na vysokých školách znovu nepřišli. Aby nás znovu neuchvátili staronoví uzurpátoři, abychom opět nebyli pod nadvládou cizího státu,“ řekl redakci T-UNI rektor Zdeněk Kůs.

J. Kočárková
Foto z okupace v Liberci - archiv Petra Šimra

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 288

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 543