středa 20. září 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Květiny z TUL za oběti sovětské okupace

Květiny z TUL za oběti sovětské okupace

Květiny z TUL k neblahému výročí sovětské okupace
Květiny u pietního místa

Kytici květů dnes položil rektor naší univerzity Zdeněk Kůs k pomníku obětem sovětské okupace na budově liberecké radnice.  Dnes si představitelé města Liberce, Libereckého kraje, senátoři a poslanci, zástupci liberecké posádky a dalších významných institucí připomněli neblahé výročí vpádu vojsk Varšavského paktu v čele se Sovětským svazem na území tehdejšího Československa 21. srpna 1968. Přišli i další hosté, včetně pamětníků a přímých svědků událostí. Pietní akt připravilo jako každoročně město Liberec a i letos se před radnicí sešlo okolo sto padesáti lidí.

Galerie

Během prvních deseti dnů okupace zemřelo nejméně 80 našich občanů, v záři si okupace vyžádala 23 obětí a v říjnu pak 18. Během pobytu okupačních vojsk zemřelo celkem 400 civilistů. V Liberci si násilný vpád vojsk pěti komunistických zemí vyžádal devět lidských životů a pětačtyřicet zraněných.  Invaze v ten den pohřbila i veškeré naděje Pražského jara a ideály těch, kteří si mysleli, že totalitnímu režimu lze nasadit lidskou tvář. Šok z toho byl hluboký a následné období normalizace se negativně podepsalo na všech oblastech života tehdejšího Československa. Akademickou půdu nevyjímaje.

Mnohým studentům bylo znemožněno dokončit studia – byl to trest za aktivní účast na protestních akcích proti okupaci. Nuceně odešlo i mnoho vynikajících kantorů. Čistky se nevyhnuly ani tehdejší liberecké Vysoké škole strojní a textilní, která se aktivně zapojila do protestu proti okupaci. (Za všechny připomenu pana profesora Zdeňka Kováře, jednoho ze zakladatelů liberecké vysoké školy, kterému i přes jeho vysokou odbornost uznávaného experta na spalovací motory komunistický režim po roce 1968 znemožnil pracovat na vysoké škole. Na akademickou půdu se vrátil po roce 1989 a jako první svobodně zvolený polistopadový rektor se významně zasloužil o nebývalý rozvoj liberecké vysoké školy). Katedry marxismu leninismu zaznamenaly na všech vysokých školách nebývalý rozmach, studentům bylo znemožněno cestovat a získávat objektivní informace a pro přijetí ke studiu byla často rozhodující prokomunistická angažovanost. Dění na vysokých školách ovládly komunistické organizace a Svaz socialistické mládeže. O zdravém duchu, nemohla být ani řeč.

Příjezd sovětských tanků zničil naděje, že by se na naše vysoké školy vrátily svoboda a demokracie, o které přišly komunistickým pučem roku 1948. Díky Sametové revoluci obojí máme. Je ale stále potřeba být ve střehu, abychom o svobodu nejen na vysokých školách znovu nepřišli. Aby nás znovu neuchvátili staronoví uzurpátoři, abychom opět nebyli pod nadvládou cizího státu,“ řekl redakci T-UNI rektor Zdeněk Kůs.

J. Kočárková
Foto z okupace v Liberci - archiv Petra Šimra

 

Galerie
12.09. 2017

Akademický senát začne přijímat přihlášky kandidátů na rektora TUL

Od pátku 15. září do 29. září do 12.00 hodin bude volební komise Akademického senátu TUL přijímat náležité dokumenty a přihlášky kandidátů na rektora Technické univerzity v Liberci.  Listinu kandidátů zveřejní volební komise v pátek 29. září po 14.00 hodině.  Kandidáti se představí na shromáždění akademické obce 10. října. Dne 16. října proběhne společné zasedání Akademického senátu a Vědecké rady TUL. O tom, kdo zasedne do rektorského křesla, budou senátoři rozhodovat při volbách v úterý 24. října 2017. Volby na kandidáty na rektora vyhlásil Akademický senát TUL dne 20. června 2017, protože současnému rektorovi Zdeňku Kůsovi končí druhé volební období k 31. lednu 2018.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání