pátek 24. listopad 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Naši výzkumníci představili TUL v Malajsii

Naši výzkumníci představili TUL v Malajsii

Docentka Jandová představila TUL

Memorandum o spolupráci oblasti akademické a vědecké činnosti a výměny studentů a pedagogů s největší malajsijskou univerzitou Universiti Teknologi MARA (UiTM), kterou podepsal rektor TUL Zdeněk Kůs  podepsal 14. srpna, měla následně konkrétní výstup. UiTM zorganizovala pátou vědeckou konferenci Internationla Conferenceon Advances in Mechanical Engineering a požádala naší univerzitu o spolupořadatelství.

Technickou univerzitu v Liberci zastupovali na konferenci tři výzkumníci.Před zhruba třemi stovkami účastníků z dvaceti států zde přednášeli prorektorka TUL Soňa Jandová, student doktorského studia na fakultě strojní Martin Borůvka a paní Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní. Na konferenci zazněly příspěvky především na téma strojírenství, automobilový průmysl, materiálové inženýrství a velký prostor byl věnován nanotechnologiím.

Prorektorka Jandová zde prezentovala výzkumné aktivity naší univerzita, konkrétní výsledky výzkumných týmů včetně několika významných patentů. „Prezentace naší univerzity měla velmi pozitivní ohlas. Účastníci konference projevili zájem spolupracovat s námi třeba v oblasti nanotechnologií aplikovaných při čištění odpadních a kontaminovaných vod nebo v medicíně. Zajímal je také náš výzkum v oblasti vibrací pro automobilový průmysl a prozradili nám, že shánějí partnera pro výzkum a aplikace tenkých vrstev pro ochranu povrchů.,“ uvedla docentka Jandová, která se ve své přednášce věnovala klinické biomechanice.

Doktorka  Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní přednášela  na téma nekonvenční měření a simulace teplené izolace s využitím aerogelu a termální izolace vysoce funkčních vlákenných materiálů vystavených extrémním teplotám.

Student doktorského studia Martin Borůvka z fakulty strojní, který se konference zúčastnil v rámci  měsíční stáže na King Mongkut's University of Technology North Bangkok (KMUTNB), zde prezentoval článek s názvem: Properties of Injection Molded Nanocomposites and Blends Based on PLA, PHBV and L-CNC.  „Článek je výsledkem mojí předešlé spolupráce s thajskými kolegy. Můj výzkum je zaměřen na tzv. "zelené" kompozity, tedy materiály pocházející z obnovitelných a udržitelných zdrojů, které jsou ke konci svého životního cyklu plně biodegradovatelné. Cílem práce je zjistit využitelnost unikátních vlastností nanokrystalů celulózy v biopolymerních systémech,“ upřesnil Martin Borůvka „Zelené“ kompozity by podle něj měly sloužit především jako potencionální alternativa k tradičním syntetickým kompozitům, které jsou obtížně recyklovatelné, na výrobu energeticky velice náročné a znečišťují životní prostředí.

„Naši účast považuji za velmi významnou, protože na konferenci byli zástupci těch nejprestižnějších univerzit z Asie, včetně Japonska. Velké zastoupení zde měli také němečtí technici a inženýři z Technické univerzity v Chemnitz, ale i z několika firem. Na rozdíl od nás Němci s malajsijskými univerzitami už velmi úzce spolupracují a řeší řadu společných projektů,“řekla redakci T-UNI docentka Jandová.

-koč-

21.11. 2017

Kandidát na děkana FS se představí akademické obci

Akademický senát FS a vedení FS TUL zve členy Akademické obce FS TUL na shromáždění, které se bude konat ve středu 29. listopadu 2017 od 12.30 hodin v posluchárně G 315.  Profesor Petr Lenfeld, který je jediným kandidátem na funkci děkana fakulty strojní, představí svoji vizi o fungování fakulty pro volební období 2018-2022. Prostor bude i pro diskuzi. Volební program prof. Lenfelda čtěte zde.

23.10. 2017

Cena Siemens 2017 – hlaste své práce

Uzávěrka pro přihlášky je 27. listopadu 2017. Přihlaste svou bakalářskou, magisterskou, disertační práci či výzkumný projekt. Více informací a odkaz na přihlášku najdete zde.

Autorům nejlepších prací se letos předá 1.000.000 korun, odměna čeká i na toho, kdo zajímavou práci do soutěže doporučí.