středa 20. září 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Naši výzkumníci představili TUL v Malajsii

Naši výzkumníci představili TUL v Malajsii

Docentka Jandová představila TUL

Memorandum o spolupráci oblasti akademické a vědecké činnosti a výměny studentů a pedagogů s největší malajsijskou univerzitou Universiti Teknologi MARA (UiTM), kterou podepsal rektor TUL Zdeněk Kůs  podepsal 14. srpna, měla následně konkrétní výstup. UiTM zorganizovala pátou vědeckou konferenci Internationla Conferenceon Advances in Mechanical Engineering a požádala naší univerzitu o spolupořadatelství.

Technickou univerzitu v Liberci zastupovali na konferenci tři výzkumníci.Před zhruba třemi stovkami účastníků z dvaceti států zde přednášeli prorektorka TUL Soňa Jandová, student doktorského studia na fakultě strojní Martin Borůvka a paní Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní. Na konferenci zazněly příspěvky především na téma strojírenství, automobilový průmysl, materiálové inženýrství a velký prostor byl věnován nanotechnologiím.

Prorektorka Jandová zde prezentovala výzkumné aktivity naší univerzita, konkrétní výsledky výzkumných týmů včetně několika významných patentů. „Prezentace naší univerzity měla velmi pozitivní ohlas. Účastníci konference projevili zájem spolupracovat s námi třeba v oblasti nanotechnologií aplikovaných při čištění odpadních a kontaminovaných vod nebo v medicíně. Zajímal je také náš výzkum v oblasti vibrací pro automobilový průmysl a prozradili nám, že shánějí partnera pro výzkum a aplikace tenkých vrstev pro ochranu povrchů.,“ uvedla docentka Jandová, která se ve své přednášce věnovala klinické biomechanice.

Doktorka  Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní přednášela  na téma nekonvenční měření a simulace teplené izolace s využitím aerogelu a termální izolace vysoce funkčních vlákenných materiálů vystavených extrémním teplotám.

Student doktorského studia Martin Borůvka z fakulty strojní, který se konference zúčastnil v rámci  měsíční stáže na King Mongkut's University of Technology North Bangkok (KMUTNB), zde prezentoval článek s názvem: Properties of Injection Molded Nanocomposites and Blends Based on PLA, PHBV and L-CNC.  „Článek je výsledkem mojí předešlé spolupráce s thajskými kolegy. Můj výzkum je zaměřen na tzv. "zelené" kompozity, tedy materiály pocházející z obnovitelných a udržitelných zdrojů, které jsou ke konci svého životního cyklu plně biodegradovatelné. Cílem práce je zjistit využitelnost unikátních vlastností nanokrystalů celulózy v biopolymerních systémech,“ upřesnil Martin Borůvka „Zelené“ kompozity by podle něj měly sloužit především jako potencionální alternativa k tradičním syntetickým kompozitům, které jsou obtížně recyklovatelné, na výrobu energeticky velice náročné a znečišťují životní prostředí.

„Naši účast považuji za velmi významnou, protože na konferenci byli zástupci těch nejprestižnějších univerzit z Asie, včetně Japonska. Velké zastoupení zde měli také němečtí technici a inženýři z Technické univerzity v Chemnitz, ale i z několika firem. Na rozdíl od nás Němci s malajsijskými univerzitami už velmi úzce spolupracují a řeší řadu společných projektů,“řekla redakci T-UNI docentka Jandová.

-koč-

12.09. 2017

Akademický senát začne přijímat přihlášky kandidátů na rektora TUL

Od pátku 15. září do 29. září do 12.00 hodin bude volební komise Akademického senátu TUL přijímat náležité dokumenty a přihlášky kandidátů na rektora Technické univerzity v Liberci.  Listinu kandidátů zveřejní volební komise v pátek 29. září po 14.00 hodině.  Kandidáti se představí na shromáždění akademické obce 10. října. Dne 16. října proběhne společné zasedání Akademického senátu a Vědecké rady TUL. O tom, kdo zasedne do rektorského křesla, budou senátoři rozhodovat při volbách v úterý 24. října 2017. Volby na kandidáty na rektora vyhlásil Akademický senát TUL dne 20. června 2017, protože současnému rektorovi Zdeňku Kůsovi končí druhé volební období k 31. lednu 2018.