Společně se Severočeským muzeem vystavujeme staré mapy Jizerek

Společně se Severočeským muzeem vystavujeme staré mapy Jizerek
Výstava Mapy Jizerských hor

Výstavu desítek originálních starých map, které zachycující zejména Jizerské hory, připravilo Severočeské muzeum v Liberci ve spolupráci s naší fakultou přírodovědně humanitní a pedagogickou. „Jedním z cílů výstavy je pomoci návštěvníkům lépe se orientovat ve starých mapách. Ukázat jak na to, aby člověk nestál jen v povzdálí mapy, ale aby se k ní přiblížil a zkusil něco vyčíst,řekl při včerejší slavnostní vernisáži proděkan FP TUL Jiří Šmída.

Výstava je výledkem odborné spolupráce Technické univerzity a Severočeského muzea. Nabízí více než 30 starých map a prezentuje dílčí výsledky výzkumů, které v oboru starých map Liberce a Jizerských hor vědci na FP TUL systematicky provádějí. Její součástí je unikátní přehlídka map vytvořených Josefem Matouschkem, nejvýznamnějším regionálním kartografem první poloviny 20. století. V tomto rozsahu nebyly jeho mapy veřejnosti dosud představeny, na výstavě můžete vidět i jeho nikdy nevydanou mapa z roku 1938.

Nejstarším a nejcennějším exponátem výstavy je malovaná mapa od Samuela Globice z Bučin z roku 1660 zapůjčená z frýdlantského zámku. "Pravděpodobně byla určena pro zachycení sporné hranice mezi řekou Jizera a horou Smrk," uvedl kurátor výstavy Ivan Rous. Na první pohled krajinu s německými názvy návštěvník nepozná, pro snazší orientaci je ale  ve výstavním sále na zemi před ní nalepený náčrt mapy v češtině. "Návštěvník tak není odkázán na svoji fantazii, ale může si porovnávat na zjednodušeném náčrtu, co tam vlastně vidí," dodal proděkan Šmída.

Návštěvníky zaujal také trojrozměrný model důležité turistické cesty známé jako Hřebenovka, líbí se i počítačově zpracované mapy. Jde o takzvané historické rekonstrukční mapy, kdy jsou do současné krajiny  zakreslené již neexistující objekty, cesty nebo jen názvy. "Návštěvník si tak může udělat představu, jak toto území vypadalo v minulosti," dodal Rous. Podle docenta Šmídy jsou tyto mapy dostupné na internetu, a návštěvníci výstavy si je tak mohou prohlížet i po návratu domů. "Mohou je znovu zkoumat a dozvědět se další detailnější informace," dodal.

Moc se mi líbí ručně kreslené mapy z období 2. světové války, které přímo i nepřímo ukazují oblasti s převážně českým obyvatelstvem. Za podívání stojí i ojedinělá trojjazyčná mapa Krkonoš z roku 1948. Se zájmem jsem porovnával české a německé názvy,“ řekl Manfred Neumann, který na výstavu přijel z německé Žitavy.

Výstava je pořádána v rámci dlouho připravovaného projektu FP TUL a Severočeského muzea, který je financován z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Nisa.  Navštívit ji můžete do až do listopadu.  Neváhejte, jde o ojedinělou příležitost seznámit se důkladně se starými, ale i novými mapami Jizerských hor v souhrnnějším pohledu a s mnoha překvapeními.

Slavnostní vernisáž ojedinělé výstavy se uskutečnila v předvečer 22. kartografické konference, která je vrcholným setkáním expertů v oboru kartografie v celé České republice s hosty ze Slovenska a Polska. Zazní zde přes tři desítky referátů doprovázených šesti konferenčními workshopy a dalším doprovodným programem. Registrováno je téměř stovka účastníků. "Z pohledu počtu zastoupených, komerčních a veřejných institucí, ale i  špičkových expertů reprezentujícími českou kartografii v mezinárodních a celosvětových organizacích a týmech, se jedná o odborně výjimečnou akci. Jsem rád, že jsme k jejímu pořádání dostali příležitost," konstatoval docent Jiří Šmída

-koč- 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540