pátek 24. květen 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Na fakultě umění a architektury se pokusí odhalit podstatu identity

Na fakultě umění a architektury se pokusí odhalit podstatu identity

Na fakultě umění a architektury se pokusí odhalit podstatu identity
Z díla Alberta Kalacha

Fakulta umění a architektury TUL pořádá ve dnech 25. – 27. 9. 2017 druhou mezinárodní konferenci EUPRO 2017: Identita soudobé architektury v podmínkách globálního světa. Konference, která tematicky navazuje na 1. konferenci Architektura mimo centra, se koná v Aule budovy G,  Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec.

Konferenci pořádá FUA v rámci projektu EUPRO II - Budování institucionální kapacity a mezinárodních partnerství pro základní výzkum v oblasti architektury a urbanismu. 

Hlavním tématem je snaha o odhalení problematiky identity místa nebo národní identity v soudobé architektuře. Na toto téma lze nahlížet z různých možných úhlů pohledů a z různých situací v jakých se lokální tvůrci a jejich tvorba nachází. Široké spektrum přístupů může odhalit specifika české architektonické scény a její identity.

Mezi přednášejícími budou kromě našich známých  architektů, včetně děkana FUA TUL Zdeňka Fráňka, takové osobnosti, jako je špičkový mexický architekt Alberto Kalach, známý svým nekompromisním přístupem k problematice ekologie a krajiny. Tvoří domy v souzvuku s přírodou, pracuje s vodou, uvědomuje si její úbytek a navrhuje řešení. Zabývá se i problematikou územního plánování. „Architektura je jediným lidským nástrojem pro obydlování světa. Obydlováním měníme naše okolí a životní prostředí, měníme i způsob, jakým svět obýváme a užíváme,“ tvrdí Alberto Kalach.

Pozvání  přijala také americká architektka Leslie Van Duzer, která vyučovala na několika vysokých školách ve Spojených státech amerických, v Kanadě i v Evropě (Vídeň, Praha, Helsinky, Aarhus) a od roku 2010 vede fakultu architektury a krajinného inženýrství na University of British Columbia v kanadském Vancouveru. Je spoluautorkou tří knih o moderní architektuře (Adolf Loos, Mies van der Rohe). Jako konzultantka se podílela na rekonstrukci Müllerovy vily v Praze.

Takováto setkání mají mimo jiné i důležitý společný cíl: „Šířit osvětu a zapojit mladé nastupující generace architektů do diskuse na téma, jako je ekologie a krajina, hledání souladu tvorby architekta s přírodou," řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR u příležitosti mezinárodního stavebního veletrhu při veletrhu FOR ARCH, který se bude konat v Praze 21. září a na kterém vystoupí také Alberto Kalach.   

Konference na Technické univerzitě v Liberci slibuje jistě mnoho zajímavého, ale kapacita sálu je omezena. Proto se v případě zájmu registrujte co nejdříve na této adrese:  https://docs.google.com/forms/d/1NAZ8x45VyCcEtVpcVne1yiRCgqtc8EsyRdMWgFybSTg/edit

-koč-

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání