středa 20. září 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Indie uznává naše zkušenosti s čištěním odpadních vod

Indie uznává naše zkušenosti s čištěním odpadních vod

Profesor Militký v Indii

Indičtí vědci ale i průmyslové podniky mají velký zájem o naše zkušenosti v oblasti čištění kontaminovaných vod. S redakcí T-UNI o tom hovořil profesor Jiří Militký, který koncem letošního srpna přednášel v Indii na konferenci International Conference on Waste Water Management. Ústředním tématem bylo právě čištění odpadních vod.

Konference se zúčastnilo na 600 posluchačů z celé Indie. „Byli zde i zástupci průmyslových a zemědělských podniků,“ řekl profesor Militký.  Odpadní vody jsou podle něj v Indii ještě palčivějším problémem než v jiných zemích. Je to hustě osídlená země a vysoký počet obyvatel, průmyslových podniků a zemědělských farem znamená i vyšší stupeň znečišťování. Špičkoví odborníci z různých oborů zde přednášeli o tom, jak lze z odpadní vody odstranit toxické organické látky, aby nezatěžovaly životní prostředí. „Já jsem se ve své přednášce „Nanotechnology and Water Treatment: Some Myths and Reality“zaměřil na vývoj nových technologií na naší univerzitě při čištění odpadních vod a na naše dosavadní výsledky v této oblasti. Prezentoval jsem postupy založené na využití kolmo kladených netkaných textilií, různé typy membrán a filtrů a výhody i nevýhody nanotechnologií a nanomateriálů,“ přiblížil svoji přednášku profesor Militký.

Výsledky vědecké práce na naší univerzitě prezentoval v Indii také profesor Miroslav Černík, ředitel pro vědu a výzkum Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie TUL (CxI). Jako pozvaný řečník přednášel na jaře na indické univerzitě v Mangaluru (stát Karnataka) v rámci programu Celosvětové podpory akademické spolupráce (GIAN). Tento program běží v Indii několik let a již se v něm vystřídalo více než 1100 přednášejících z celého světa, včetně čtyř Čechů. Zatímco, předchozí přednášející z ČVUT i centra IT4innovation (Ostrava) se zabývají IT technologiemi, profesor Černík byl pozván jako odborník na nanotechnologie. Jeho dvoutýdenní kurz v oblasti nanovláken, nanočástic a dalších nanomateriálů a jejich aplikací (mimo jiné i v oblasti čištění vod) navštěvovalo po dobu osmi dní 35 studentů ze širokého okolí. „Někteří studenti jeli osm hodin vlakem a po dobu kurzu bydleli dva týdny v kampusu. Zájem studentů byl velký, líbilo se jim, že po každé lekci následoval diskuze, do které e velmi aktivně zapojovali. Dokonce často přicházeli sami, s nápady různých aplikací nanomateriálů.  Musím říci, že studenti byli odborně na velmi dobré úrovni a jejich zájem o problematiku byl nadstandardní. Možná to je tím, že si kurz platili za svého a chtěli se dozvědět co nejvíce informací“, řekl Černík. Dodal, že indičtí studenti projevili také zájem o studium v Čechách, zejména o studium doktorských programů.

Mangalorská univerzita podle profesora Černíka s naší univerzitou už úspěšně spolupracuje. „Dosáhli jsme už zajímavých výsledků u experimentů, které při své dlouhodobé návštěvě v Mangaluru zahájil pracovník TUL Vinod Padil z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách CxI. Jedná se o využití nanomateriálů při záchytu radionuklidů. Spolupráci garantuje profesor H.M. Somashekarappy z Centra pro Aplikaci Radioizotopů a Radiační Technologie, Mangalorské univerzity. Pan profesor přijal naše pozvání a v listopadu s ním budeme v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie v naší společné práci pokračovat,“ dodal profesor Černík.

-koč-

12.09. 2017

Akademický senát začne přijímat přihlášky kandidátů na rektora TUL

Od pátku 15. září do 29. září do 12.00 hodin bude volební komise Akademického senátu TUL přijímat náležité dokumenty a přihlášky kandidátů na rektora Technické univerzity v Liberci.  Listinu kandidátů zveřejní volební komise v pátek 29. září po 14.00 hodině.  Kandidáti se představí na shromáždění akademické obce 10. října. Dne 16. října proběhne společné zasedání Akademického senátu a Vědecké rady TUL. O tom, kdo zasedne do rektorského křesla, budou senátoři rozhodovat při volbách v úterý 24. října 2017. Volby na kandidáty na rektora vyhlásil Akademický senát TUL dne 20. června 2017, protože současnému rektorovi Zdeňku Kůsovi končí druhé volební období k 31. lednu 2018.