Novináři dnes naposledy posnídali s rektorem Kůsem

Novináře zajímá dění na naší univerzitě

Začátek akademického roku bývá každoroční příležitostí pozvat novináře na „Snídani s rektorem". Dnes do tohoto setkání negativně zasáhla havárie dvoumístného letadla na Českolipsku a dlouho sledovaná soudní kauza. I tak přišli zástupci redakcí liberecké redakce MFD, Libereckého deníku, štáb televize RTM a přišla i redaktorka ČTK Leona Vacková a redaktorka Českého rozhlasu Ivana Bernátová.

Snídaně s novináři se už stala tradicí.  Novináři se zajímají se o to, co je na univerzitě nového, co připravujeme pro nastávající akademický rok. „Je dobře, že o nás píší, také díky jejich práci má veřejnost v povědomí, že si naše univerzita vede poměrně dobře a nabízí zajímavé obory. Vždy to bylo příjemné neformální setkání,“ řekl rektor TUL Zdeněk Kůs, který ve své funkci s novináři u příležitosti začátku akademického roku posnídal naposledy, vzhledem k tomu, že mu k 31.1. 2018 končí jeho druhé volební období. „Věřím, že příští vedení univerzity bude v dobrých vztazích s novináři pokračovat a bude jim vycházet vstříc při poskytování objektivních informací,“ dodal profesor Kůs.

Novináře mimo jiné zajímal počet studentů, studijní obory, investice, příprava nové knihovny atd. V letošním akademickém roce nabízí naše univerzita zhruba sedm desítek studijních programů a 126 studijních oborů. K dnešnímu dni se do prvních ročníků zapsalo 2492 studentů (vloni to bylo 2712). Zápisy ale ještě pokračují. Celkem se letos k 26. září zapsalo 6 389 (vloni ke stejnému datu 6 555) studentů. Ani toto číslo ale ještě není konečné.

Novináře zajímal i počet zahraničních studentů.  Letos jich u nás nastoupilo 514, nejvíce na fakultu textilní (200) a fakultu strojní (157). I zde se ještě budou počty měnit, protože očekáváme příjezd studentů na krátkodobé pobyty a zápisy zahraničních studentů, kteří uspěli při přijímacím řízení na doktorská studia.  Letos překonáme loňský rekordní počet (110) studentů v rámci projektu Erasmus +, když u nás v rámci tohoto projektu bude studovat 138 studentů. „ Je to výsledek i systémové propagace naší univerzity v zahraničí. Zúčastňujeme se vzdělávacích veletrhů a  pořádáme významné mezinárodní konference. Svoji roli jistě hraje pověst České republiky jako bezpečného státu i to, že studium v České republice je pro zahraniční studenty vzhledem k životním nákladům výhodné," řekl rektor. Připomněl zároveň, že naše univerzita získává prestiž na mezinárodní scéně i díky tomu, že se zařadila mezi univerzity v mezinárodně uznávaném žebříčku Times Higher Education (THE), který patří k nejsledovanějším měřítkům kvality světových univerzita letos se také stala členem sítě univerzit z jihovýchodní Asie a Evropy ASEA-UNINET.

Na univerzitu chodím ráda. Nabízí většinou čtivé a hodnotné informace, které čtenáře opravdu zajímají.  Já i ostatní kolegové oceňujeme otevřenost univerzity vůči hromadným sdělovacím prostředkům a ochotu, s jakou poskytuje novinářům informace. Všichni doufáme,že dobrá spolupráce bude pokračovat i s novým vedením univerzity,“ řekl redaktorka liberecké redakce ČTK Leona Vacková.

Oficiálně bude akademický rok 2017/18  v České republice zahájen v pondělí 2. října v aule naší univerzity v budově „G“.  Do Liberce přijedou nejvyšší představitelé českých vysokých škol, zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Statutárních měst Jablonec nad Nisou a Liberec a další hosté.  Slavnostní zahájení akademického roku se koná každoročně na vybrané vysoké škole. NaTechnické univerzitě v Liberci se poprvé uskutečnilo v roce 2014 díky dokončení budovy nového Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie (budova„G“),ve kterém je i aula s kapacitou 350 míst. Po slavnostním aktu bude následovat dvoudenní zasedání České konference rektorů (ČKR).

J. Kočárková
foto:  Radek Pirkl