Potvrdili jsme spolupráci s prestižní indickou univerzitou

Máme smlouvu o spolupráci s prestižní indickou univerzitou
Podpis smlouvy

Novou smlouvu o spolupráci s nejprestižnější indickou univerzitou Indian Institute of Technology Delhi podepsali v minulých dnech rektor Technické univerzity v Liberci profesor Zdeněk Kůs a prorektor IIT Delhi profesor M. Balakrishnan. Přítomen byl i velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka.

Indian Institute of Technology Delhi má velký zájem pokračovat v naší tradiční spolupráci a rozšířit ji z fakulty textilní na celou univerzitu. Pan velvyslanec vysoce ocenil význam spolupráce TUL a IIT a slíbil, že bude usilovat o snadnější a rychlejší proces získávání víz pro indické uchazeče o studium v ČR. To je dobrá zpráva, protože zaznamenáváme stále rostoucí zájem indických studentů včetně doktorandů u nás studovat. Na IIT Delhi, která je uznávána jako nejlepší technická univerzita v Indii a i celosvětově je velmi respektovaná, je řada našich absolventů. Jeden z nich, absolvent doktorského studia v osmdesátých letech, byl  dokonce prorektorem,“ řekl profesor Kůs. Dodal, že spolupráci IIT s naší univerzitou podporuje i Ministerstvo textilu Indické republiky.

Tradiční spolupráce mezi Technickou univerzitou v Liberci a indickými vysokými školami se podle rektora Zdeňka Kůse soustavně posouvá kvalitativně a dopředu. Už v roce 2011 požádala fakulta textilní na základě tradiční a perspektivní spolupráce o akreditaci doktorského oboru Textilní materiály a technologie, který se vyučuje i v angličtině. Na fakultě textilní nyní studuje 12 studentů z Indie a dva mladí Indové zde vědecky pracují na pozici „postdoc“.

Naše univerzita již dlouhá léta spolupracuje s různými akademickými institucemi v Indii. Zástupci TUL v posledních dnech uspořádali prezentace TUL například na vysoké škole textilní a strojní v Bhiwaře v indickém svazovém státě Rádžastán nebo na prestižní vysoké škole VGI (Vishveshwarya Group of Institutions) v Greater Noida v indickém svazovém státě Uttarpradéši. "Tři roky také  spolupracujeme s Europe Study Center, konkrétně s panem Abdulem Razakem, který velmi pomáhá s propagací naší univerzity mezi mladými Indy, tak s tzv. presreeningem, kdy pro nás vybírá kvalitní uchazeče.Velmi si ceníme také toho, že česká vláda zavádí režim Student, který má pomoci urychlit získávání víz pro studenty. Spolupracují na něm Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Letos naše univerzita tento režim již úspěšně využila," připomněla  vedoucí zahraničního oddělení TUL Lucie Koutková.

Indičtí vědci ale i průmyslové podniky mají velký zájem mimo jiné také o naše zkušenosti v oblasti čištění kontaminovaných vod. V této oblasti úzce spolupracujeme například s indickou univerzitou v Mangaluru (stát Karnataka). Indičtí studenti se zajímají také o studium strojírenství. Na naší fakultě strojní letos promovalo deset studentů z Indie a mladí Indové se hlásí i ke studiu na doktorské studijní programy na fakultě strojní.  „Naše spolupráce s indickými univerzitami se zejména poslední tři roky neustále rozšiřuje. Naším cílem je pokračovat v tomto trendu i nadále, přičemž se snažíme pozvedat především kvalitu navázaných spoluprací, nesledujeme kvantitu. Podpis smlouvy s IIT Delhi je toho důkazem," řekl profesor Zdeněk Kůs.

V současné době u nás studuje zhruba 50 indických studentů především na fakultě textilní a fakultě strojní, ale i na fakultě umění a architektury, ekonomické fakultě a fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

-koč-
Foto: archiv IIT Delhi  a archiv velvyslanectvíí ČR v Indii

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce