Rektor udělil další stipendia středoškolákům

Rektor Kůs udělil třem studentům stipendium

Třem středoškolákům z kraje přiznal Zdeněk Kůs stipendium ve výši 2500 korun měsíčně, které jim má pomoci dokončit studium a přihlásit se na vysokou školu.

V pondělí 23. října smlouvu o stipendiu podepsali a převzali Martin Halada, Hana Stará a Dominik Havlíček.

Martin studuje předposlední ročník Podještědského gymnázia v Liberci, po maturitě by se chtěl přihlásit k nám na fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Stipendium jako příspěvek na školné pobíral už minulý školní rok. Více zde.

Loni stipendium získala také Hana Stará, která letos nastoupila do třetího ročníku Střední průmyslové školy strojní v České Lípě. Psali jsme o tom zde. Po maturitě se chystá na naši fakultu strojní.

„Tato stipendia uděluji proto, že se mi zdá nesmyslné, aby chybějících pár tisíc korun bránilo nadanému člověku studovat, získat maturitu a případně se přihlásit ke studiu dál na vysokou školu,“ řekl v pondělí mladým stipendistům rektor Zdeněk Kůs.

„Pokud víte v řadách svých spolužáků o někom, kdo by mohl mít na toto stipendium nárok, ať neváhá a přihlásí se o něj,“ dodal rektor.

Dominik Havlíček si zažádal o Stipendium TUL pro sociálně znevýhodněné středoškoláky poprvé. V září nastoupil do maturitního ročníku gymnázia v České Lípě.

„Podám si přihlášku na vaši fakultu zdravotnických studií. Musím si udržet studijní průměr do 1,9, který teď mám. Baví mě fyzika, matematika, technické věci, takže bych se přihlásil na biomedicínského technika,“ shrnuje své plány Dominik. „Každá koruna dobrá, nejsme zrovna v ideální rodinné pozici, cením si toho,“ dodává ke stipendiu, které právě převzal z rukou rektora.

„Synovi se vaše škola líbí, byli jsme se i před rokem podívat na dni otevřených dveří. V Jablonci máme rodinu, takže by to měl k nim blízko. Jen aby udržel ten průměr známek, pak by měl přijímačky snazší,“ doplňuje Dominikova matka.

O stipendium rektora Technické univerzity v Liberci pro sociálně znevýhodněné středoškoláky si mohou žádat studenti středních škol Libereckého kraje.

Částku 2500 korun měsíčně vyplácí univerzita z vlastních zdrojů vždy po dobu jednoho roku. Poté je možné o stipendium zažádat znovu. Podmínkou jeho udělení je, že po maturitě úspěšně absolvují přijímací řízení na Technickou univerzitu v Liberci a nastoupí k nám k řádnému studiu. Pokud se jejich sociální situace nezmění, mohou jako vysokoškoláci pobírat sociální, popřípadě ubytovací stipendium, které je běžnou součástí vysokoškolských podpor studentů.

Radek Pirkl