Mají otevřené zdroje budoucnost?

Tento týden si univerzity po celém světě připomínají význam Open Access zdrojů. V univerzitní knihovně se na ně zeptali děkana ekonomické fakulty Miroslava Žižky, děkana fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM) Zdeňka Plívy a vědce z  Ústav nových technologií a aplikované informatiky FM Milana Hokra.

Tzv. Open Acces Week dnes končí. Mezinárodní akce má podpořit otevřený přístup k výsledkům vědeckého bádání. V naší univerzitní knihovně se zeptali na téma Open Access tří našich odborníků, kteří mají s otevřenými zdroji své zkušenosti. Jedna z otázek zní:

Co si myslíte o budoucnosti Open Access, popř. zavedení povinnosti publikování v Open Access?

Milna Hokr k tomu mimo jiné říká:

Nejsem příznivec čehokoli direktivně povinného. I souběh předplacených časopisů a OA časopisů s poplatkem autora je takový nepřehledný, asi se těžko zbavíme pochybností (leckde oprávněných) o motivaci vydavatelů k filtraci kvality u některých OA. V diskusi na toto téma se ale také často ztrácí rozlišování OA s poplatkem autora a bez poplatku.

Z praktického pohledu jednotlivce by mi vyhovovalo „komunistické“ řešení, kdy by vydavatelé byli placení z nějaké celosvětové sbírky od vlád či výzkumných institucí a publikace by byly zdarma pro autory i čtenáře, ale to je zřejmě dost utopické řešení. Na druhou stranu nynější institucionální předplatná už něčím takovým skoro jsou, jen s rozdílem, že se nerozděluje mezi všechny.

I tak ale je snad šance najít nějaký model pro vyváženější souběh více modelů publikování tak, aby to zároveň „neškatulkovalo“ úroveň kvality.

Děkan Miroslav Žižka na stejnou otázku odpovídá:

OA budoucnost určitě má – cílem každého vědce je, aby výsledky jeho práce byly dostupné co největšímu počtu odborníků. Povinnost publikovat v OA časopisech je logická, pokud je výzkum plně financován z veřejných zdrojů. Daňový poplatník má právo se seznámit s tím, co bylo z jeho daní podpořeno. Jiná situace je pochopitelně u komerčního výzkumu, financovaného ze soukromých zdrojů. V takovém případě nelze výsledky publikovat bez souhlasu zadavatele. Povinnost publikování v OA však může vést ke zvýšení poplatků pro autory. Nemalá část vědeckých časopisů je financována tak, že část nákladů hradí autoři a část nákladů čtenáři (většinou prostřednictvím placeného přístupu do databází). Pokud se zruší poplatky za přístup k plným textům, lze předpokládat, že náklady budou přeneseny na autory článků.

Děkan Zdeněk Plíva k tomu říká:

Rozhodně má smysl, ale v současné době (při současných metodikách hodnocení) jde hodně o vazby na databáze a generování příslušných indexů. 

Celý rozhovor k tématu Open Access najdete na webu Univerzitní knihovny TUL zde.

-red-

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 622

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce