Rektor Kůs vyzýval 17. listopadu k tomu, abychom nezapomněli

17. listopad.jpg
Rektor Kůs u Památníku obětem komunismu

Připomenutí událostí 17. listopadu svedlo na jedno místo k Památníku obětem komunismu v Liberci rektora Technické univerzity v Liberci Zdeňka Kůse, primátora Liberce Tibora Batthyányho, náměstka hejtmana Přemysla Sobotku, krajskou radní Radku Loučkovou Kotasovou, zástupce armády, policie, odbojových organizací a dalších spolků a sdružení.

Po vystoupení skupiny Spolktrio a položení věnců, zazněla česká státní hymna, po které se přítomní vydali na tradiční pochod proti zapomínání k Památníku obětem okupace 1968 před libereckou radnici. I zde účastníci pietního aktu pokládali věnce a zapalovali svíčky, aby tak vzpomněli památku devíti libereckých obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968.

„Žijeme v přetechnizované době, kdy se lidé k názorovým proudům a podpoře takovýchto akcí připojují hlavně prostřednictvím „lajků“ na sociálních sítích. Leckdo by řekl, že i to je postoj, ale podle mě není. Tohle klikání je pro většinu lidí jen zautomatizovaná věc a není to to samé jako sem přijít a krátce zavzpomínat nebo se jen zamyslet. Netvrdím, že je to povinnost a nemělo by to být ani gesto. Prázdná gesta jsou k ničemu. Je to o tom, že když už sem někdo přijde, tak chce a něco to pro něj znamená,“ řekl ve svém proslovu u příležitosti vzpomenutí událostí 17. listopadu primátor Liberce Tibor Batthyány.

Od roku 2000 se v České republice události 17. listopadu 1939 a 1989 připomínají státním svátkem, výročí boje studentů za svobodu a demokracii si připomínají i občané Slovenské republiky. Na 17. listopad připadá také Mezinárodní den studenstva jako odkaz na události v protektorátu roku 1939.

„Jak jde čas, pamětníků ubývá. Bylo by ale dobré nezapomenout na uplynulé půlstoletí. Půlstoletí plné krutosti, strachu a děsu. Přál bych si, abychom nezapomněli na dobu, kdy jsme nemohli cestovat, studovat, co jsme chtěli, nemohli jsme poslouchat hudbu, kterou jsme chtěli. Přál bych si, aby nejen každý v sobě, ale aby celý národ nezapomněl,“ řekl u příležitosti položení květin k památníku rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Na univerzitě jsme si památný den připomněli už ve čtvrtek 16. listopadu koncertem Vladimíra Mišíka a jeho skupiny Etc.

-red-

Foto: MML/autor: Jan Král