pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Rektor Kůs vyzýval 17. listopadu k tomu, abychom nezapomněli

Rektor Kůs vyzýval 17. listopadu k tomu, abychom nezapomněli

17. listopad.jpg
Rektor Kůs u Památníku obětem komunismu

Připomenutí událostí 17. listopadu svedlo na jedno místo k Památníku obětem komunismu v Liberci rektora Technické univerzity v Liberci Zdeňka Kůse, primátora Liberce Tibora Batthyányho, náměstka hejtmana Přemysla Sobotku, krajskou radní Radku Loučkovou Kotasovou, zástupce armády, policie, odbojových organizací a dalších spolků a sdružení.

Po vystoupení skupiny Spolktrio a položení věnců, zazněla česká státní hymna, po které se přítomní vydali na tradiční pochod proti zapomínání k Památníku obětem okupace 1968 před libereckou radnici. I zde účastníci pietního aktu pokládali věnce a zapalovali svíčky, aby tak vzpomněli památku devíti libereckých obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968.

„Žijeme v přetechnizované době, kdy se lidé k názorovým proudům a podpoře takovýchto akcí připojují hlavně prostřednictvím „lajků“ na sociálních sítích. Leckdo by řekl, že i to je postoj, ale podle mě není. Tohle klikání je pro většinu lidí jen zautomatizovaná věc a není to to samé jako sem přijít a krátce zavzpomínat nebo se jen zamyslet. Netvrdím, že je to povinnost a nemělo by to být ani gesto. Prázdná gesta jsou k ničemu. Je to o tom, že když už sem někdo přijde, tak chce a něco to pro něj znamená,“ řekl ve svém proslovu u příležitosti vzpomenutí událostí 17. listopadu primátor Liberce Tibor Batthyány.

Od roku 2000 se v České republice události 17. listopadu 1939 a 1989 připomínají státním svátkem, výročí boje studentů za svobodu a demokracii si připomínají i občané Slovenské republiky. Na 17. listopad připadá také Mezinárodní den studenstva jako odkaz na události v protektorátu roku 1939.

„Jak jde čas, pamětníků ubývá. Bylo by ale dobré nezapomenout na uplynulé půlstoletí. Půlstoletí plné krutosti, strachu a děsu. Přál bych si, abychom nezapomněli na dobu, kdy jsme nemohli cestovat, studovat, co jsme chtěli, nemohli jsme poslouchat hudbu, kterou jsme chtěli. Přál bych si, aby nejen každý v sobě, ale aby celý národ nezapomněl,“ řekl u příležitosti položení květin k památníku rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Na univerzitě jsme si památný den připomněli už ve čtvrtek 16. listopadu koncertem Vladimíra Mišíka a jeho skupiny Etc.

-red-

Foto: MML/autor: Jan Král

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.